Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, řekl Babiš při interpelacích

  • 31
Při čtvrtečních sněmovních interpelacích se kromě zahájení provozu elektronických vězeňských náramků či údajného napadení českých voleb ze strany zahraničních společností řešil také výběr nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše jeho jméno vzejde z výběrového řízení, kandidáta zatím nemá.

Nynější ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín v úterý oznámil, že z jejího čela odejde ke konci dubna. Babiš na dotazy předsedy Pirátů Ivana Bartoše připomněl, že první ředitel GIBS. Ivan Bílek i jeho nástupce byli jmenováni bez výběrového řízení. „Určitě bude transparentní výběrové řízení,“ zdůraznil premiér. Dočasného ředitele bude „nějakou formou“ hledat.

Komisi GIBS vede poslanec ANO. Probíhá politický převrat, řekl Bartošek

Ministerský předseda se ohradil proti Bartošovu tvrzení, že Murína donutil k rezignaci svým tlakem. „Já jsem nikoho k ničemu nedonutil,“ uvedl.

Babiš a Murín vedli několik týdnů spor. GIBS v březnu sdělila, že premiér na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách Babiš Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s Murínem kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru, zpochybnil také hospodaření GIBS.

Murín, jenž minulý týden skončil kvůli vyčerpání v nemocnici, zdůvodnil odchod do civilu slovy, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce inspekce.

Babiš nemá informace o ovlivnění voleb cizími společnostmi

Tajné služby a bezpečnostní úřady nemají podle Babiše informace o tom, že by nedávné volby v Česku ovlivňovaly cizí společnosti. Informace o tom, že se na volební kampani v ČR podílela britská společnost Cambridge Analytica, ale Babiš nechá prověřit.  Při interpelacích to slíbil poslankyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové.

„K dnešnímu dni podle sdělení ředitele BIS (Michala Koudelky) nejsou známy informace, které by nasvědčovaly zasahování do voleb v České republice a nejsou potvrzeny žádné spekulace o tom, že by mělo k ovlivňování voleb dojít,“ uvedl premiér.

Cambridge Analytica chtěla vytvořit kryptoměnu pro obchodování s osobními daty

Poslankyně Pekarová Adamová poukázala na nahrávky pořízené britskou stanicí Channel 4, podle nichž se společnost, která se věnuje sběru a analýze dat, tajně účastnila volebních kampaní po celém světě, mimo jiné i v České republice.

Vkládala prý na internet informace tak, aby si nikdo nemyslel, že je to propaganda. Poslankyně zmínila také zprávy o tom, podle nichž se na tom finančně podílela ruská ropná společnost Lukoil. Připomenula, že bývalým jednatelem její české dceřiné společnosti byl prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Babiš uvedl, že informace o narušení sněmovních či prezidentských voleb neměly ani ministerstvo vnitra, ani BIS a ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Provoz elektronických náramků začne letos

Ostrý provoz elektronických náramků pro vězně by se mohl spustit do poloviny roku. Na dotaz Pavly Golasowské (KDU-ČSL) to při interpelacích řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Probační a mediační služba podepsala smlouvu s vítězným uchazečem výběrového řízení loni v září. Pelikán uvedl, že nyní se systém implementuje a zdá se, že „porodní bolesti“ jsou téměř překonány. Následovat bude několikatýdenní testovací provoz. „Počítám, že do měsíce, do dvou už opravdu půjdeme do ostrého provozu a začneme to nasazovat vězňům. Zatím se tak ještě nestalo,“ řekl ministr.

Za pořízení náramků a za šestiletý provoz monitorovacího centra zaplatí ministerstvo 93 milionů korun. Rozhodujícím kritériem výběru dodavatele byla právě nabídnutá cena. Náklady na jednoho odsouzeného v domácím vězení budou 120 korun na den, 50 korun si bude odsouzený hradit sám. Pobyt pachatele ve věznici stojí stát zhruba 1100 korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video