Online reportáž

18:23

Vážení čtenáři, vážené čtenářky, on-line reportáž z inaugurace prezidenta Miloše Zemana končí. Děkujeme za pozornost.

18:19

ImageText

17:57

Asi 200 lidí dnes pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace.

17:55

ImageText

17:45

Každopádně došlo k bezprecedentní historické události : Poprvé za mnoho staletí opustili zástupci rodů Schwarzenbergů a Czerninů slavnostní ceremoniál zahájení výkonu funkce hlavy státu na Hradě. S výjimkou bolševické éry tam taky nic strašnějšího nesedělo...

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 8. března 2018

17:42

„Nevěděl jsem, jak jinak bych vyjádřil nesouhlas s obsahem projevu a s dikcí pana prezidenta, který na začátku mluví o spojování a pak si vyřizuje osobní účty,“ řekl iDNES.cz senátor Václav Chaloupek, který hned po Miroslavě Němcové odešel z Vladislavského sálu. „Nebylo to domluvené. Potkal jsem se na začátku s paní Němcovou, ale nebavili jsme se spolu. Divím se, že nakonec neodešlo více lidí,“ doplnil Chaloupek.

17:34
08.března 2018 v 17:14, příspěvek archivován: 08.března 2018 v 17:50

Reakce vydavatelství Economia na inaugurační projev prezidenta Zemana. https://t.co/nZgBLtuDYl

17:33

Vedení Economie, která mimo jiné provozuje servery IHNED.cz a Aktuálně.cz a vydává Hospodářské noviny, podle ředitele Romana Latuskeho bude dále podporovat kritickou a objektivní žurnalistiku. „Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ doplnil.

17:29

„Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři nakladatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky,“ oznámil generální ředitel Economie Roman Latuske. 

17:27

Prezident Zeman nepoložil při slibu ruku na ústavu. Podle odborníků tím platnost slibu porušena nebyla. Někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček ČTK řekl, že jde pouze o tradiční formu postoje. Důležité ale podle něj, že prezident pronese slib, vloží svou ruku do ruky předsedy Senátu a stane se tak na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu.

17:25
17:25
17:06

ImageText

17:02

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nečekal projev nového a smířlivého Zemana. „Myslím si, že to nečekal nikdo. Mrzí mě, že sál tleskal s nadšením, já jsem netleskal,“ řekl Bartoš. Soudí, že „vrtochy“ Hradu budou mít mediální efekt větší než ten reálný, když politika se bude nadále vytvářet v Parlamentu.

17:01

Francouzská agentura AFP napsala, že Zeman ve svém projevu zůstal věrný svým názorům „s populistickými akcenty“. Za zdroj jeho úspěchu v lednových volbách označila šíření „strachu z migrantů a odmítání kvót prosazovaných Bruselem“. Agentura připomněla také Zemanovy zdravotní problémy.

17:00

Reuters Zemana označuje za „posledního prominentního politika postkomunistického přechodu v 90. letech“. Místo toho, aby Čechy sjednotil, jak slíbil před pěti lety, ukázal se být podle agentury ale „polarizační silou“. „Znevažuje své oponenty a kritizuje intelektuální elity a média,“ napsal Reuters.

17:00

Agentura DPA svým čtenářům prezidenta Zemana popisuje jako politika, který je znám svým přátelským vztahem k Rusku. Jiřího Drahoše, který Zemanovi v lednovém druhém kole prezidentských voleb podlehl, označuje naopak za „proevropského“. Připomíná také, že Zeman je „ostrým odpůrcem přijímání uprchlíků a tvrdým kritikem islámu“.

16:59

Světové agentury informovaly, že se poslanci tří konzervativních stran ze židlí „ostentativně“ zvedli poté, co Zeman zaútočil během slavnostní ceremonie na „liberální média“ Hospodářské noviny a Respekt a veřejnoprávní Českou televizi.

16:59

Agentura AP Zemana označila za „přední proruský hlas v politice v Evropské unii“, podle AFP je „proruský, pročínský a protiimigrační“. 

16:58

Vyjádření České televize: „ČT přistoupila k inauguraci prezidenta republiky naprosto profesionálně a připravila devítihodinové mimořádné živé vysílání (...) Nejen ve světle této skutečnosti se jeví pokračování rétoriky zaměřené proti veřejnoprávním médiím a jejich nezávislosti, jako neakceptovatelné. Absolutně odmítáme jakékoli útoky na novináře a nezávislost médií, a to zvlášť po aktuálních událostech na Slovensku, a obzvláště s úst nejvyššího ústavního činitele České republiky,“ napsala mluvčí ČT Karolína Blinková.