Hrad hlídají i trestaní

Týrání vojáků v Hradní stráži může mít prozaické příčiny. Není totiž výjimkou, že sídlo prezidenta republiky hlídají muži již dříve trestaní pro krádež či ublížení na zdraví.
Podle jakých kritérií se vojáci určení ke střežení sídla hlavy státu vybírají? "Výška, zdraví a minimálně základní škola," vypočítává důstojník z velení Hradní stráže, který si nepřál být jmenován. Dodává, že i tyto tři základní podmínky je leckdy obtížné splnit. Minulost nastupujícího vojáka pak není podle něj vůbec možné zjistit.

"Často se to dozvíme až tehdy, když dostane obsílku k soudu. A to nám ještě nemusí říct, proč ho vlastně předvolávají," stěžuje si velitel. Stalo se například, že pro krádeže trestaný voják měl na starosti sklad s výstrojí. Když vyšla najevo jeho minulost, velitelé ho okamžitě odvolali.

Důstojník tvrdí, že většiny poctivých vojáků Hradní stráže se skandál spojený s vydíráním a bitím nováčků velmi osobně dotýká, protože se ocitli v jednom pytli s několika grázly, kteří nemají v armádě - a tím spíše u Hradní stráže - co dělat.

"Čtu vaše noviny a nestačím zírat - za Havla se na Hradě šikanuje stejně jako za Husáka," říká Ivan Procházka, který v Hradní stráži sloužil jako tehdejší absolvent vojenské katedry vysoké školy. Rozdíl je prý pouze v tom, že dříve se to tutlalo.

"Pro Husáka bylo nepřijatelné, aby si lidé říkali, že v jeho bezprostřední blízkosti se týrají mladí lidé. Ani tehdy se však proti mazácké vojně mnoho nepodnikalo," dodává Procházka.

Bývalý voják přiznává, že mladí muži přicházejí na vojnu s velmi slušnou praxí v šikanování. Přesto si myslí, že v Hradní stráži se daří mazácké vojně i proto, že to některým důstojníkům vyhovuje.

"Mají totiž klid - mazáci dělají vojnu za ně," říká Ivan Procházka.

"Pár takových tu opravdu je a já se za ně stydím," souhlasí důstojník hradní jednotky. Vzhledem ke skandálu s týráním nováčků, a tedy i vypjaté atmosféře, jež nyní v Hradní stráži panuje, si však nepřeje zveřejnit jméno. "To, že se s vámi bavím, by se mohlo obrátit proti mně," vysvětlil.

O úrovni vojáků Hradní stráže si Ludvík Kindl, jenž bydlí na blízkém Pohořelci, nedělá dávno iluze.

"Když se večer vracejí opilí z vycházky, tak nám téměř denně hulákají pod okny. Viděl jsem je i hajlovat. A dávali si přitom jaksepatří záležet, aby je bylo slyšet. Člověka z toho až mrazí," říká Kindl, který má v živé paměti řádění nacistů za druhé světové války.

"Nemyslel jsem, že uvidím někdy hajlovat českého vojáka... a zvláště Hradní stráže," dodává Kindl.

To, že má šikanování na Hradě mnohaletou a podle všeho i hluboce zakořeněnou tradici, vyplývá z argumentů muže, jenž odešel z Hradní stráže do civilu teprve před několika týdny. I on nicméně potvrzuje, že na Hradě slouží většina důstojníků, kteří se o své vojáky svědomitě starají.

"Například major Sládeček z roty zabezpečení - to je přísný, ale férový chlap. Na druhé straně jsou tam - s prominutím - lampasáci, pro něž je voják bezcenná 'kusovka', která nemusí jíst, spát ani odpočívat," říká bývalý strážce Hradu.

"Takovým velitelům je pak jedno, co se na jejich jednotkách děje. Že jim po večerech vládnou zakomplexovaní omezenci, kteří si své křivdy a frustrace vybíjejí na nováčcích," míní bývalý voják Hradní stráže. A sám sebe se ptá: "Co je na té službě výjimečného? Vlastně jen ta uniforma."

Bez ohledu na tato fakta však důstojník z velení Hradní stráže připomíná, že to jsou právě její vojáci, kteří každý rok pořádají sbírky na pomoc postiženým dětem či SOS vesničkám.

"I letos na Vánoce postavíme Strom naděje, pod něj mohou lidé přispět těžce nemocným dětem. Nejsme banda šikanistů, jak to snad teď po tom skandálu vypadá," hájí stráž důstojník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video