Resuscitaci staršího muže na Jubilejní cestě na Sněžku má za sebou Horská...

Resuscitaci staršího muže na Jubilejní cestě na Sněžku má za sebou Horská služba i polský GOPR, pomohl defibrilátor od Hradeckého kraje. (7. července 2019) | foto: Horská služba ČR

Horská služba loni řešila dva tisíce zlomenin a tři desítky mrtvých

  • 7
Turistika v českých horách je rok od roku populárnější. České kopce sice nedosahují výšky největších evropských štítů, přesto záchranáři ročně řeší tisíce zranění a desítky úmrtí. Nebezpečí hrozí českým turistům i při výpravách do zahraničí.

Jen za loňskou sezónu vyjížděli horští záchranáři k 9 943 případu ať už zraněných Čechů, nebo cizinců. Nejčastějším úrazem bylo poranění kloubů, z celkového počtu výjezdů tvořily celou třetinu. Tuzemské hory však dokáží způsobit i větší problémy.

Jenom minulý rok přibylo na jejich konto 2 173 zlomenin. Přes tři sta lidí našli záchranáři v bezvědomí a tuzemské horské turistice se nevyhnuly ani oběti na životech. Za loňskou sezónu zemřelo v horách 31 lidí. Z toho deset lidí přišlo o život v Krkonoších.

Právě krkonošská horská služba má tradičně na kontě nejvíce výjezdů. Loni vyjížděli záchranáři k téměř třem a půl tisícům případů. Víc jak tisíc čtyři sta zásahů mají na kontě záchranáři v Jeseníkách, přes tisíc sto případů si připočítala horská služba na Šumavě.

Nebezpečí za hranicemi

Českým turistům se nevyhýbají ani tragédie v horách za hranicemi. Nikoho asi nepřekvapí, že jsou obzvlášť běžné úrazy v populárních slovenských Tatrách a Rakouských Alpách.

„Čeští turisté často nemají v zahraničních horách dostatečné vybavení a často jim chybí zkušenosti z vysokých hor,“ popisuje Pavel Jirsa náčelník Horské služby Krkonoše. Vybavení podle něj podceňují turisté při letním i zimním sportování. Ve vysokých horách hrozí přece jenom jiná nebezpečí, než na tuzemských hřebenech a mezi největší tradičně patří počasí. Čím je pohoří vyšší tím je počasí nevyzpytatelnější a může se rychleji změnit.

Podle statistik Ministerstva zahraničních věcí zemře každoročně v cizině několik stovek Čechů. Za posledních pět let byl nejtragičtější loňský rok, kdy se z ciziny nevrátilo 579 lidí. „Nejčastějšími příčinami úmrtí jsou úmrtí přirozená, podcenění či neznalost situace a dopravní nehody,“ popisuje tisková mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Úmrtí na horách tvoří ze všech těchto případů jen zlomek, přesto od přelomu milénia nebyl rok, kdy by v zahraničních horách český turista, nebo horolezec nezemřel. Často jsou na vině laviny, ale také mráz a pády.

Vůbec nejtragičtější událost za posledních dvacet let postihla české turisty na horách v roce 2005 ve slovenských Západních Tatrách. Skupina osmi lidí se rozhodla přespat v noci na konci prosince ve Spáleném žlebu. Okolo půl šesté ráno je zavalila lavina. Sedm z nich neštěstí nepřežilo.

Nevyzpytatelné blesky

Koncem letošního srpna zemřel v Tatrách také český turista po úderu blesku. Tlaková vlna po úderu ho srazila ze skály. Muž pád nepřežil. Přestože údery bleskem patří spíše mezi vzácné tragédie, nebylo to poprvé, kdy blesk českého turistu zabil. Na konci července v roce 1998 zemřeli dva čeští horolezci na vrcholu masívu Ortles v Italských Alpách o dva roky později zahynuli po úderu bleskem další dva Češi v severoitalské oblasti Trentino.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video