Herečce Brožové mají v kandidatuře pomoci „černé duše“

  6:07aktualizováno  17:04
Kateřina Brožová, která chce kandidovat do Sněmovny za socialisty, nejspíš našla svou politickou "pojišťovnu štěstí". Hlavním pojišťovákem je šéf ústecké ČSSD a Paroubkův spojenec Petr Benda. Ten chce Brožovou na úterní okresní schůzi protlačit na kandidátku i přes odpor většiny dlouholetých straníků.

Herečka s nulovými politickými zkušenostmi má na kandidátce nahradit zkušeného teplického poslance Vladimíra Aubrechta. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Má v ruce trumf: Brožovou mají podpořit "rychlokvašení" členové sociální demokracie, které loni Benda narychlo nabral do strany a kteří jsou k němu loajální.

Před necelým rokem Benda - pravá ruka Jiřího Paroubka - který si herečku přeje na kandidátce, za podivných okolností výrazně posílil svou pozici ve straně. Během jediného dne přibral 109 nových straníků, čímž řady socialistů na Teplicku rozšířil přibližně o třetinu.

"Brožovou nechceme"

Proti tomuto "silovému" boji se dlouholetí severočeští členové ČSSD bouří. "Nevole je tu všeobecná. Nechceme kandidátku, která řekla, že by si nevzala chudého muže, a jejíž pornofilmy kolují po internetu. Máme dost vlastních politiků," rozčilil se šéf děčínské ČSSD Jaroslav Foldyna.

Se zmínkou o pornu to však přehnal, Brožová před lety pouze natočila film s lehce erotickými scénami. "Výrok pana Foldyny k mé osobě je za hranicí lidské a politické slušnosti. Očekávám, že najde odvahu a dostatek slušnosti a omluví se," sdělila iDNES.tv Brožová.

"Škoda, ze neměl k takovým prohlášením odvahu dříve a nesdělil mi je osobně, když jsme se potkávali na předchozích mítincích a akcích, zval mě na schůzky a vyjadřoval obdiv," dodala.

Nechceme kandidátku, která řekla, že by si nevzala chudého.

Jaroslav Foldyna

Herečka s nulovými politickými zkušenostmi má na kandidátce nahradit zkušeného teplického poslance Vladimíra Aubrechta, kterého podporuje většina původních členů. Ze třinácti místních buněk ho chce v čele kandidátky celkem deset.

Ani to však nemusí stačit, protože tři zbývající místní organizace jsou díky narychlo přijatým straníkům početnější. "Noví členové přicházejí průběžně a jejich počty odpovídají rozvoji ČSSD," brání se Benda.

Stovka nových členů, kterou přijal naráz, podle něj usilovala o členství v ČSSD už delší dobu.

Odejdeme ze strany, hrozí nekteří sociální demokraté

"Jestli vedení protlačí paní Brožovou, chci opustit ČSSD," říká šéfka místní organizace v Proboštově Vilma Vandrovcová. Podobně to vidí i Aubrechtova manželka Martina Aubrechtová-Havlová, která vede socialisty v Bílině.

"A nejsem zdaleka jediná, kdo mluví o odchodu," zdůrazňuje. Podle ní chystají šéfové místních organizací na úterní schůzi protestní akci.

Samotná Kateřina Brožová zatím nechce situaci v Ústeckém kraji komentovat. "O konkrétních plánech pro Ústecký kraj a podpoře členů chci nejdřív mluvit přímo se členy konkrétních organizací ČSSD," sdělila iDNES.tv.

Zatímco Brožová má hlasy na Teplicku skoro jisté, problémy s kandidaturou má další Paroubkův favorit, hokejista Jiří Šlégr. V Litoměřicích, za které chce Šlégr kandidovat, skončilo minulý týden jednání nečekaným krachem.

Většina delegátů byla proti nominaci hokejového reprezentanta, kterou bere jako Paroubkův diktát z Prahy. Okresní předseda Jan Piegl schůzi raději ukončil ještě před hlasováním. O Šlégrovi se na severu bude rozhodovat ještě jednou.

Masové nábory "černých duší", tedy lidí, které politika nezajímá, nejsou jen specialitou ČSSD. Skandál loni způsobila místní buňka ODS v severočeském Dubí, která se kvůli hlasování pro místopředsedu strany Petra Gandaloviče rozrostla během pár dnů z 34 na 413 lidí. - čtěte ODS v Dubí nabrala před kongresem stovky členů, kořalku měli zdarma


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz