Havlovy květiny poplují po řece až do Německa, zákony to neřeší

  19:38aktualizováno  19:38
Ponton s květinami, kterými lidé uctili památku Václava Havla, vypluje v sobotu z Prahy po Vltavě a Labi. V pondělí dorazí do Děčína. Tam budou květiny vhozeny do řeky a nejspíš proplavou až do Německa. Podle Povodí Labe by neměly způsobit problémy, po čase klesnou ke dnu. Převoz a instalace květin z Pražské křižovatky na plavidlo proběhl v pátek.

Instalaci shromážděných darů v podobě květin a věnců na ponton si vzal na starosti výtvarník David Černý. S převozem pomáhali dobrovolníci i najatá firma Gray Line, která spolu se společnostmi Prague Boats a Pražskou paroplavbou celou akci financují.

Od neděle 18. prosince, kdy Václav Havel zemřel, přinesli lidé do kostelů, obřadních síní i na pohřeb tolik květin, že po svezení do jedné budovy pokryly celou podlahu centra Pražská křižovatka. Většina z nich skončí v Labi a nejspíš doplavou až za hranice. Takové množství se poněkud liší od představy vhození jediné růže, která odplave do dáli.

"Uvidíme, co se do lodi vejde, je toho ale opravdu hodně," uvedla tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová. Podle ní je vhoz ošetřen na české i německé straně, kam květiny nejspíš doplavou. Důraz byl také kladen na to, aby se do řeky házely opravdu jen květiny.

Fotogalerie

"Věnce se rozmontují, z květin se sundají dráty a obaly, aby to bylo opravdu ekologicky nezávadné, a pak se to naháže do Labe," vysvětlila Tančevová. "Paroplavební společnost, která se o to stará, nás ujistila, že je to ošetřené. Snad je to nahlášené i na německé straně, takže by to neměl být problém," uvedla.

Komplikace nevidí ani správa Labe. V Děčíně už nejsou žádná zdymadla, která by nápor květin mohl ucpat - poslední je Střekov v Ústí nad Labem. "Je to ojedinělé, ale nepředpokládáme, že by to způsobilo problémy. Časem to nespíš klesne ke dnu, ale vědět to nemůžu, ono v té řece plave ledacos," vtipkoval dispečer Povodí Labe Pavel Jansa.

Zákon není třeba, voda si poradí

"Z hlediska ministerstva to není věc, která by zasluhovala nějaký zákon. Je to jednorázová záležitost a myslím, že si s tím voda poradí. V současné době na to nedokážu přesně odpovědět, protože nevím, kolik tam toho budou házet," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská.

Pietní plavba bude rozdělena do tří dnů. Ponton tažený remorkérem vyrazí v sobotu v 10 hodin dopoledne od pražského domu, kde Havel žil. V metropoli budou plavidlo zasypané květinami doprovázet výletní parníky Pražské paroplavební společnosti, které mu vytvoří čestnou eskortu. Veřejnost si v pátek do 18 hodin může v kanceláři Pražské paroplavební společnosti v přístavišti na Rašínově nábřeží vyzvednout lístky zdarma na některou ze čtyř lodí.

Podle plánu by plavidlo s květinami mělo první den dorazit do Mělníka. V Ústí nad Labem zakotví 1. ledna a odpluje 2. ledna ráno. Na Nový rok tam uctí Havlovu památku veřejnost a představitelé města s primátorem Vítem Mandíkem.

S nápadem na uspořádání plavby s květinami, která by symbolicky uzavřela Havlovu životní pouť, přišel podle tajemnice hudebník Michael Kocáb a výtvarník David Černý. Na pontonu podle Tančevové zřejmě budou jen květiny a věnce. Mělo by podle ní jít o tichou plavbu po řece. Výletní lodě budou plavidlo doprovázet k pražské Štvanici. Pokračovat pak bude už jen s výletní lodí Lužnice.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásá, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Najdete na iDNES.cz