Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Hagibor: pevnost uvnitř Prahy

  19:24
Není obvyklé, aby domov důchodců připomínal víc pevnost než cokoliv jiného. Podobné je to i s rozhlasovou stanicí. Ani největší hvězdy rádia většinou majitelé stanice nechrání vysokým plotem, zátarasy a kamerami, ze kterých příchozí sleduje nedůvěřivá ochranka. Přesto však existují výjimky.

Seshora připomíná Domov sociální péče na Hagiboru bastiony barokní pevnosti. | foto: Židovská obec

V Praze stojí na Hagiboru vedle sebe hned dvě takové výjimky - nová budova Rádia Svobodná Evropa a domov sociální péče, který pro své členy zřídila pražská židovská obec a jenž byl v těchto dnech slavnostně otevřen. Právě na bezpečnost obyvatel domova kladla obec velký důraz.

"Vnější zdi jsou ze železobetonu, okna jsou bezpečnostní a celý areál obklopuje plot, který vydrží náraz nákladního auta s trhavinou," popisuje bezpečnostní opatření architekt domova Jan Línek.
 
Rekonstrukce a přístavba historické budovy z počátku 20. století přišla pražskou židovskou obec téměř na 200 milionů korun.

"Jde o největší projekt v novodobé historii pražské židovské obce, šetřili jsme na něj devět let," řekl její předseda František Bányai.

Židovská obec, která budovu získala v restituci, rozhodla o její přestavbě na domov sociální péče. V původní historické budově bude denní centrum, kde senioři najdou prostory pro rehabilitaci, tělocvičnu, lékařské ordinace, ale i jídelnu s kuchyní, kde se bude vařit košer. Bude zde i společenský sál a modlitebna.

Dům nebude patřit jen seniorům - například ve věži vznikla klubovna, kde se bude scházet mládež.
 
Stará budova se rozrostla v severní části o moderní bezbariérovou přístavbu, v které vzniklo 46 bytů pro 60 lidí.

Svobodná Evropa před dokončením
Druhou budovou na Hagiboru, která připomíná pevnost, je sousední nové sídlo Rádia Svobodná Evropa. Budova s více než 23 tisíci metrů čtverečních ploch v pěti nadzemních podlažích bude splňovat ta nejpřísnější bezpečnostní kritéria.

Podle jednoho z autorů, architekta Jakuba Ciglera, by nová budova měla nejen chránit pracovníky rádia, ale měla by jim poskytnout i příjemné pracovní prostředí.
 
Celý areál Svobodné Evropy by měl být hotov do konce roku 2008.

Rádio se na Hagibor přestěhuje z památkově chráněné budovy bývalého Federálního shromáždění. Plány na přestěhování se objevily po teroristických útocích 11. září 2001.

Hledání a výběr ukončil v červenci 2005 podpis smlouvy mezi rádiem a společností Orco Property Group na výstavbu nového areálu na Hagiboru, do kterého by se rozhlasová studia a kanceláře měly přestěhovat v roce 2009.

V někdejším Federálním shromáždění u Václavského náměstí Svobodnou Evropu vystřídá Národní muzeum.

Areál patřil sportovcům
Symbolický kruh se uzavírá pro mnoho obyvatel nového Domova sociální péče Hagibor. "Jako malá jsem sem chodila sportovat, sestra s kamarády zase hrát bridž," vzpomíná Hana Feixová, jedna z obyvatelek, na předválečnou minulost Hagiboru.

Pozemky na dnešním Hagiboru koupila na přelomu 20. století pražská židovská obec, už tehdy zde vybudovala moderní sociální ústav, tehdy zvaný starobinec.

Své dnešní jméno získal areál ve 20. letech 20. století, kdy na volných pozemcích v sousedství vyrostl nový sportovní stadion pro židovský sportovní klub Hagibor, hebrejsky hrdina.

Vedle sportu se zde konaly společenské akce, hrálo divadlo. Na počátku druhé světové války začal sloužil Hagibor jako nouzová škola a útulek pro židovské děti.

"Strávila jsem zde kus dětství a raného mládí. Byl to ostrov svobody, kde jsme mohli během války přežít," vzpomínala pamětnice Anna Hyndráková.

Židé byli v tehdejším protektorátu postupně vytlačováni, po zákazu navštěvovat školy, parky či hřiště se totiž Hagibor stal jedním z posledních míst, kde se mohli volně scházet.

"Kromě Hagiboru jsme směli volně už jen na staré hřbitovy. Všichni nám pobíhání mezi náhrobky sice pardonovali, ale hřbitov nebyl ono," vzpomíná další z pamětnic, Judita Timplová.

Nemocnice tu umístila dětské oddělení
Na konci války celý areál sloužil jako internační a transportní tábor pro Židy ze smíšených manželství, kterým prošlo na 3 500 lidí, jež zde střežila zvláštní jednotka SS vyzbrojená kulomety.

Mezi internovanými se ocitla řada významných osobností českého kulturního života, jejichž manželky byly Židovky, například herec Oldřich Nový nebo spisovatel Ondřej Sekora.

Po válce tábor z Hagiboru nezmizel, jen české Židy vystřídali Němci a kolaboranti. Objekt bývalého židovského starobince pak získala vinohradská nemocnice, která sem umístila dětské oddělení. To zde fungovalo až do roku 2005.
 
Židovské obci se dům, ale nikoliv už pozemky po bývalém sportovišti a táboře, podařilo získat v restituci. A rozhodla se ho využít opět jako domov pro starší členy obce.

"Po dvouleté rekonstrukci za 200 milionů se zde otevírá nové středisko kompletní sociální péče," říká předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Mnozí z těch, kdo se do domova stěhují, pamatují jak předválečnou sportovní minulost Hagiboru, tak hrůzy holokaustu.

Fotbalový sponzor v Rozstřelu: Ztratí se i dvě miliardy. Po kritice čelil výhrůžkám

  • Nejčtenější

Ve třídách bez roušek, ve firmách od 1. 7. bez testů. Na akce může více lidí

Roušky ve třídách od úterý končí ve většině krajů, s výjimkou Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje, sdělil...

Turisté zadržení na letišti měli potvrzení o testu, který neabsolvovali

Část českých turistů zadržovaných v sobotu několik hodin na Ruzyni po návratu z Tuniska přiznala, že jim český lékař v...

Na letišti v Praze zadrželi Čechy z dovolené kvůli problémovým testům

Policie zadržela v sobotu při vstupní kontrole na letišti Václava Havla v Praze Čechy vracející se z dovolené v...

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Agresor napadl v metru tátu s dětmi, policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky napadení v metru. Třicetiletý útočník na lince B nejprve slovně napadl a poté i zbil muže,...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Babiš se má senátorovi omluvit za „psychopata“ a „udavače“, odvolá se

Premiér Andrej Babiš se musí omluvit pirátskému senátorovi Lukáši Wagenknechtovi za své výroky. Babiš o něm dříve řekl,...

Chytrá karanténa bude i po covidu, pomoci může třeba s epidemií žloutenky

Nástroje Chytré karantény budou moci hygienici využívat v budoucnu i pro jiné nemoci než je covid-19. Hlavní hygienička...

Respirátory se ve třídě odloží zřejmě už všude, řekl Vojtěch. Rozhodne vláda

Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě také už nebudou muset mít respirátory při výuce ve...

Jaké reakce jsou po očkování varující? V Rozstřelu bude Roman Prymula

Někdo má jeden den horečku a zimnici, jiný z postele nevyleze týden a dalšího po vpichu bolí ruka. Čím jsou dány různé...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....