Odborníci varují, že v nejhorším případě se lidé mohou stát spolupachateli trestných činů a ani o tom nevědět.
Do počítačů a smartphonů hackeři pronikají pomocí určitého škodlivého kódu či aplikace, případně „nakažené“ webové stránky. Podvodníci tak hledají snadnou cestu k penězům.
„Obvykle se snaží dostat přímo do online bankovnictví nebo hledají přístupy do účtů, které jsou propojené s platební kartou, a na nich nakupovat,“ popisuje Karel Obluk, expert na kyberbezpečnost, který dříve šéfoval antivirové společnosti AVG.
„Hackery zajímá je vše, co lze zpeněžit. To může být fyzické, ale i virtuální zboží. V posledních letech se například čile obchoduje s postavami a účty z počítačových her,“ pokračuje Obluk.
Pro kyberzločince je ale užitečný i každý, kdo se nakupování na internetu vyhýbá. Samotný počítač může být snadno nástrojem nějaké kriminální činnosti. „Zpravidla uživatel nevědomky nainstaluje jednoduchý program, který se čas od času přihlásí na internet a řekne si o instrukce. Následně počítač začne buď rozesílat spam, nebo se zapojí do hromadného útoku na jiný počítač (tzv. DDoS útok, pozn. red.). A majitel o tom vůbec neví,“ říká expert.
Případů kyberkriminality navíc raketově přibývá, policie jich loni evidovala více než 8 400. Oproti roku 2018 je to nárůst o 23 procent.
Jakákoli data mají svou cenu
Hackeři počítají s tím, že ačkoliv pro ně samotné data uložená v počítači cenu nemají, majitelé souborů to budou vidět opačně.
„Trikem uživatele přesvědčí k instalaci libovolného vyděračského softwaru, který zašifruje přístup k datům na počítači a za odemčení požaduje výkupné. Někdo prostě data obětuje a disk přemaže, ovšem řada lidí se se svými fotkami dětí nebo jediným exemplářem diplomky rozloučit nechce a zaplatí,“ popisuje Obluk.
Na české firmy hackeři útočí častěji než jinde ve světě, nejvíce z USA![]() |
Proti hackerským útokům se však dá efektivně bránit a riziko minimalizovat. Zabezpečení však lidé často podceňují. Základem jsou silná hesla, která není snadné odhadnout. „Vhodné jsou například určité fráze, které něco říkají pouze nám,“ radí expert.
Doporučuje také ochranu počítače antivirovým softwarem. „Proti vyděračům je nejlepší si preventivně zálohovat data, abychom mohli případně zablokované části obnovit. A samozřejmě ideálně neklikat na neznámé přílohy e-mailů a soubory,“dodává Obluk.
Jak fungují aplikace, které vám vysají konto: