Byty z kauzy H-System prodám. Třeba i s obyvateli, říká správce konkurzu

  16:13aktualizováno  16:13
Bytové domy v Horoměřicích, které si dostavěla část podvedených klientů H-Systemu, půjdou do dražby. A to i přesto, že soud nepravomocně rozhodl, že lidé v nich mohou bydlet. iDNES.cz to řekl správce konkurzní podstaty Josef Monsport. Podle něj rozhodnutí z ledna nemění nic na tom, že nemovitosti jsou součástí konkurzu.

Někteří bývalí klienti H-systému přišli k soudu osobně (8. ledna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se budu stoprocentně odvolávat. A i kdyby Vrchní soud v Praze potvrdil to, co řekla soudkyně (městského soudu, pozn. red.) Nataša Reichlová, čemuž vůbec nevěřím, ty domy mám zapsané v konkurzní podstatě, čili je prodám,“ řekl iDNES.cz Josef Monsport, hlavní správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System.

Městský soud na začátku ledna zamítl Monsportovu žalobu, kterou se domáhal vystěhování 60 rodin z domů v Horoměřicích. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze (více čtěte zde).

Podle Monsporta se soudní líčení o vystěhování nijak nedotýká samotné podstaty věci. Tedy že nemovitosti i nadále patří do konkurzní podstaty. Proto jsou určeny k prodeji a alespoň částečnému zaplacení pohledávek za zkrachovalou firmou. Monsport tvrdí, že soudní jednání má vliv pouze na to, zda bytové domy budou prodány s jejich obyvateli, či bez nich. „Prodávat budu stejně, ale teď jde o to, jaký bude výtěžek. Je jasné, že pokud se prodává obsazený byt či dům, je to samozřejmě za nižší cenu, a o to méně peněz dostane zbylých nebydlících 950 klientů H-Systemu,“ dodal Monsport.

Byty nejspíš zase půjdou do dražby

Konkurzní správce chce vyčkat rozhodnutí Vrchního soudu o jeho odvolání. „Samozřejmě počkám, abych to neprodával za nižší cenu,“ dodal Monsport s tím, že nemovitosti budou zřejmě prodány formou dražby. Ta u nich už byla v minulosti nařízena, pak ji ale konkurzní správce odložil (více čtěte zde).

„To je neuvěřitelná troufalost a nehoráznost, že to chce prodat i s lidmi, kteří do dostavby investovali,“ reagoval na slova konkurzního správce Martin Junek, zástupce bytového družstva Svatopluk. 

Podle Junka nemovitosti v Horoměřících do konkurzu skutečně spadají. „Ale dostaly se tam jako pozemky a rozestavěné stavby, tedy základové desky a někdy i část zdiva. To, co tam ale dnes je, jsme dostavěli my a to není součástí konkurzu,“ upozorňuje Junek s tím, že lidé mají obavu, že o bydlení zcela přijdou.

Bytové družstvo by nemovitosti chtělo z konkurzní podstaty vyjmout, jenže samo to udělat nemůže. O tom by musel rozhodnout správce konkurzní podstaty. Ten současný si ale něco takového nepřipouští, proto by podle Junka musel přijít jiný. O takové změně by musel rozhodnout věřitelský výbor, z něj byl ale Svatopluk vyloučen. Ustanovit nový věřitelský výbor ale lze až na základě rozhodnutí konkurzního soudce. „Toto bychom velmi rádi iniciovali, ale jde o rozhodnutí soudu,“ dodal Junek.

Milionové investice

Lidé, kteří nemovitosti dostavěli, jsou sdruženi v bytovém družstvu Svatopluk. Většina z nich investovala do H-Systemu jeden milion korun, dokončení bytových domů a vybavení bytů je pak přišlo na další téměř dva miliony korun.

Podle katastru nemovitostí patří pozemky H-Systemu, nemovitosti v Horoměřicích pak právě Svatopluku. V katastru ale stojí, že jsou zapsány do konkurzní podstaty.

Případný prodej pro jejich současné obyvatele znamená, že si byty budou muset koupit a investovat do bydlení další miliony. Nebo si je nekoupí a pak jim hrozí vystěhování, o které bude případně usilovat nový vlastník. Desítky rodin tak budou opět v situaci, která jim hrozila už u městského soudu kvůli Monsportově žalobě.

Soud v pátek vystěhoval jiného klienta H-Systemu

To, že je vystěhování reálné, potvrdilo páteční rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-západ. Na něj se obrátila firma, která vlastní řadový dům ve Velkých Přílepech. Ten měla původně postavit firma H-System a nakonec jej dokončilo bytové družstvo za prostředky jednoho z jeho členů. Dům byl ale později prodán a získala jej firma, která člena Svatopluku zažalovala.

„Soudkyně rozhodla tak, že žalobce (developerská firma, pozn. red.) má skutečně právní důvod k užívání. Žalovaní pak nejsou nájemníci, jak tvrdí, proto musí dojít k vyklizení nemovitosti,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Sandra Kimmelová. Člen bytového družstva proto má nemovitosti vyklidit do devíti měsíců.

Firma podala žalobu na vystěhování loni v červnu. Rozhodnutí zatím není pravomocné a ve věci je možné podat odvolání.

H-Systemu v 90. letech uvěřily stovky lidí. Poškozených je celkem 1 160 rodin. Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka skončil za podvod na 12 let ve vězení, tři manažery firmy viny zprostila amnestie Václava Klause (více čtěte zde).

Podívejte se na reakce lidí, kteří bydlí v bytech v Horoměřicích, po lednovém rozsudku Městského soudu v Praze:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Ušní implantáty dostávají v Česku víc děti. Ve světě je to jinak, říká lékař

ilustrační snímek

Zpočátku to byla rarita. V současnosti ale má ušní implantát už více než tisíc Čechů. „Dítě, které dostane implantáty...

Babiš a Hamáček požádali kvůli sporu o Šmardu o schůzku se Zemanem

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se sešli kvůli požadavku sociální demokracie, aby se místopředseda...

Najdete na iDNES.cz