Bývalý náměstek GIBS Dušan Brunclík

Bývalý náměstek GIBS Dušan Brunclík | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Žaloval na nás. Policejní inspekce jde po svém bývalém náměstkovi

  • 16
Dušan Brunclík sice už přes půl roku není prvním náměstkem Generální inspekce bezpečnostních sborů, přesto se na své bývalé pracoviště pravidelně vrací. U výslechů vysvětluje, jaká byla jeho role v nedávných skandálech inspekce. GIBS má podezření, že Brunclík vynesl aféry na veřejnost.

Poté, co Brunclík loni v červnu z inspekce odešel, se na veřejnost dostaly například detaily nepovedené operace Balík, při které inspektoři zaslali do tuzemských věznic balíčky s nebezpečnými předměty - mimo jiné kuchyňskými noži. GIBS tím chtěla otestovat, zda Vězeňská služba zásilky dostatečně prohlédne, riskovala však životy dozorců, kteří by při neodhalení zbraní nevědomky vyzbrojili trestance.

Nedlouho poté vypukl jiný skandál inspekce - s údajným špehovacím softwarem nainstalovaným v mobilech inspektorů.

Podle hlavní vyšetřovací verze může za únik informací v obou případech právě Brunclík, který si tím vyřizuje účty se svým někdejším nadřízeným, ředitelem Ivanem Bílkem. Ten loni zrušil jeho služební místo a následně Brunclík inspekci dobrovolně opustil (více čtěte zde).

Informované zdroje z bezpečnostní komunity tvrdí, že ministrovi vnitra se nelíbilo, jak inspekce fungovala, a Bílek měl tehdy jen dvě možnosti. Buď obětovat Brunclíka a zachránit si vlastní místo, nebo odejít spolu s ním.

Nevrátil služební mobil a tablet

Do hledáčku svých někdejších podřízených se Brunclík dostal už měsíc po odchodu, loni v červenci. Kvůli tomu, že nevrátil služební mobil a tablet. „Za dobu, co jsem odešel, jsem byl u výslechu vícekrát než za celou dobu svého působení v inspekci,“ řekl MF DNES Brunclík.

„Začalo to tím, že jsem prý při svém odchodu z inspekce ukradl služební mobilní telefon a tablet. Řekl jsem, že si ho odkoupím. Oni na to nejprve kývli, ale pak otočili a řekli, že se to ztratilo a že to nechci vrátit, takže mě kvůli tomu vyslýchali. Tablet i telefon jsem jim tam přinesl. A v souvislosti s tím mě hned vyslechli k úniku informací, které měly být na tabletu a v mobilu,“ uvedl Brunclík.

Od té doby vypovídal podle svých slov už čtyřikrát a v únoru půjde znovu - tentokrát ke zmíněné kauze kolem sledovacího softwaru v mobilních telefonech.

Že za vynesením afér v inspekci stojí právě bývalý náměstek, sdělil podle informací MF DNES ředitel Bílek i ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, který si šéfa GIBS kvůli kauzám pozval na kobereček.

Oficiálně se však inspekce nechce k vyšetřování svého exnáměstka vyjadřovat. „K takovému typu dotazu inspekce informace neposkytuje,“ řekla MF DNES mluvčí GIBS Radka Sandorová. Ani ředitel Bílek na otázky zaslané v SMS neodpověděl.

Vyšetřování akce Balík a telefonů inspektorů stále běží. „V obou případech pokračuje prověřování. Dosud nebyl nikdo obviněn,“ řekla MF DNES mluvčí Městského soudu v Praze Štěpánka Zenklová.

Konzultant i detektiv

Po odchodu z inspekce se Brunclík pustil do podnikání a založil si konzultační kancelář ADSEC Consulting. Služby, které jeho firma nabízí, jsou úzce spojené s bezpečnostní problematikou. Jde například o zabezpečení proti odposlechům nebo služby soukromých detektivů. Označení „detektivní kancelář“ se však Brunclík brání. „Napsal jsem do předmětu podnikání i detektivní služby, protože k tomu splňuji podmínky, ale zaměřujeme se hlavně na konzultace,“ tvrdí.

Stálé zaměstnance má ADSEC pouze dva - Brunclíka a jeho přítelkyni Andreu Fuglíkovou. Na zakázky si podle svých slov najímá externisty. „Jsou to lidé se zkušenostmi v oblasti bezpečnosti,“ řekl Brunclík s tím, že některé zakázky pro něj vykonávají i bývalí inspektoři GIBS. „S nimi spolupracujeme také,“ potvrdil.

Pro koho konkrétně pracuje, však říct nechce. „Mezi našimi klienty jsou nějaké obce, větší firmy a najdou se i společnosti z bankovního sektoru,“ shrnul.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video