Generál Píka je na památníku s komunistickými agenty

  1:00aktualizováno  1:00
Hrdiny s udavači svedla dohromady pamětní deska na průčelí generálního štábu, věnovaná popraveným vojákům, kteří se nesmířili s komunistickým terorem. Fakt, že na bronzovém památníku jsou uvedena jména agentů vojenské kontrarozvědky, vyšel najevo až nyní.

Milan Píka - Milan Píka | foto: Martin PíkaMF DNES

Agenti podle nejnovějších zjištění udávali, třebaže byli i oni jako nepohodlní popraveni.

Největší spory vyvolávají jména Jaromíra Nechanského a Claudiuse Šatany.

U parašutisty Nechanského jde pak podle tvrzení historiků o největší překvapení: jako velitel diverzní skupiny Platinum-Pewter byl vysazen z Británie do nacisty obsazeného protektorátu.

Major navíc sehrál velmi důležitou roli i v Pražském povstání v květnu 1945.

Verdikt historika Zdeňka Vališe je však zdrcující: "Major Nechanský se po válce stal agentem obranného zpravodajství. Donášel na americké i britské diplomaty. Do kriminálu poslal několik protikomunistických skupin, o nichž věděl jen omezený okruh lidí. A byl za to placen."

Potvrzuje to i očité svědectví pracovnice kontrarozvědky Ludmily Uhlířové-Řičicové, podle níž byl Nechanský za donášení placen přímo šéfem služby Bedřichem Reicinem (i on byl později popraven).

Vališ proto navrhuje, aby armáda Nechanského z desky odstranila i proto, že památník připomíná justiční vraždu generála Heliodora Píky, pod jehož jménem je nápis: "V tomto krutém osudu byl následován dalšími českými vojáky..."

Píkův syn Milan je z objevu MF DNES rozpačitý: "Mělo by se to vyjasnit, i když jsou v české historii temnější neprobádaná místa." Ke jménu Nechanského si klade otazníky i historik Jiří Šolc. Nechanský podle něj doplatil na své "nezřízené ambice a kariérismus".

Jinak by nikdy neuzavřel spolek s ďáblem, za něhož má komunistickou kontrarozvědku.

"Když se někdo stal jejím agentem, nasedl do ‚vlaku', s nímž se jede až do konce," tvrdí Šolc. Historik připomíná, že Nechanský donášel již na kolegy v Británii.

Kdo se rád napije a kdo má rád ženy
Nadřízené informoval o tom, kdo se rád napije, kdo trpí na ženy či jak hovoří o Angličanech či Američanech. "Ale nevím, zda donášel sám od sebe, anebo ho o to nadřízení požádali. Nechanský velmi usiloval o to, aby si šéfy něčím naklonil," míní Šolc.

Do jmen na bronzové desce nedoporučuje na rozdíl od Vališe zasahovat: "Kdo má právo ukazovat palcem dolů při hodnocení lidí, kteří stáli před vyšetřovateli a pak i před soudy tváří v tvář smrti?"

Čestný předseda Československé obce legionářské Tomáš Sedláček, který s Nechanským studoval válečnou školu, připouští, že do vyjasnění skandálu se nikomu nechce.

Pomoci by prý mohly informace z archivů USA, pro jejichž rozvědku Nechanský rovněž pracoval. Generál Nechanského neodsuzuje, i když i podle něj zašel v boji o život dál, než musel. "Rád bych věřil, že pracoval pro USA a jen to maskoval kontakty s komunistickou kontrarozvědkou," doufá veterán.

Vyjasnění aféry kolem Nechanského je podle Pavla Žáčka z Ústavu pro soudobé dějiny mimořádně důležité. Vyjasnilo by se prý, jak vznikaly sítě komunistických provokatérů.

O kontrarozvědce nechtěl soud slyšet
Ale i to, proč s Nechanským koketovali američtí zpravodajci. Zvláštní je už to, že pokaždé, když se Nechanský u soudu zmínil o spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou, aby odvrátil hrozící rozsudek smrti, prokurátor jej umlčel.

Historik František Hanzlík proto míní, že je nutné objasnit, zda komunistická rozvědka parašutistu ke spolupráci nepřinutila.

A jak se zachová náčelník generálního štábu Pavel Štefka? "Snad nechcete, abych šel s pilníkem brousit z té desky jména? Požádám vojenské historiky o analýzu Nechanského příběhu." Štefka se hájí i tím, že jména na desce posuzovala vojenská sekce Konfederace politických vězňů.

Úroveň podkladů konfederace historik Vališ zpochybňuje jako nekvalifikovanou: "A nejde koneckonců jen o Nechanského. Sporná jsou přece i další jména."

Autoři:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vražedkyni propuštěnou kvůli těhotenství stíhá policie za křivé obvinění

Policisté v Lomnici nad Popelkou v úterý zadrželi odsouzenou vražedkyni Petru Janákovou, nyní Novou, která byla letos v...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který...

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz