Forejt odvedl dobrou práci, může být velvyslanec ve Vatikánu, věří Zeman

  • 676
Prezident Miloš Zeman věří, že se Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Záleží na ministerstvu zahraničních věcí a Vatikánu, řekl Zeman ve Sněmovně. Forejt podle něj na Hradě odvedl dobrou práci. Miroslav Sklenář, o němž se spekuluje jako o nové posile protokolu Pražského hradu, už podal výpověď u čínské CEFC.

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt se v úterý z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016.

Zeman prý zatím s Forejtem o jeho budoucnosti nemluvil, protože je stále nemocný. „Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu,“ řekl novinářům Zeman při odchodu ze Sněmovny, kam přišel kvůli schvalování státního rozpočtu (více zde).

Na otázku, jestli to je vůbec možné, odvětil prezident Zeman, že to záleží na postoji ministerstva zahraničí a jestli dostane agréement od Vatikánu.

Zaorálek: Debata o velvyslancích se nemá odehrávat veřejně

Šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí, když se diskuse o obsazování velvyslaneckých postů odehrávají veřejně. „Já budu vždy trvat na tom, že tohle je věc, která se musí odehrávat mezi zeměmi,“ řekl Zaorálek podle ČTK v Bruselu, kde je na jednání ministrů zahraničí NATO.

Aby někdo mohl vykonávat funkci velvyslance, podle něj platí řada podmínek a kritérií. Obecně jde o to, zda dotyčný kandidát svým profilem, chováním a předpoklady naplňuje to, aby mohl být v některé zemi velvyslancem. Své podmínky a vlastní požadavky ovšem vždy mívá i druhý stát. „Teprve pokud se tohle sejde, je možné se na nějakém jménu shodnout. A pak ho říci veřejně,“ podotkl Zaorálek.

„Nikdy nebudu souhlasit s tím, abychom vedli veřejnou debatu právě o těch podmínkách, jestli jsou nebo nejsou splněny,“ prohlásil Zaorálek. Nechtěl vůbec hodnotit Forejta.

Pozdní příjezd na pohřeb, nepravdivé obvinění Schapira

Ve funkci šéfa hradního protokolu Forejt skončil po sérii chyb, které se na Hradě staly a které se částečně týkají právě jeho. Prezident Zeman dorazil nedávno pozdě na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Hned dvě faux pas se stala v souvislosti se státním svátkem 28. října. Na předávání vyznamenání přijel do České republiky přeživší z Osvětimi Jiří Brady, strýc ministra kultury Daniela Hermana, a to kvůli tomu, že mu údajně Forejt z Pražského hradu volal, že dostane od prezidenta státní vyznamenání. Hrad to popírá, ale podle Hermana nakonec Brady o vyznamenání od Zemana přišel, protože se ministr kultury k nelibosti hlavy státu sešel s dalajlámou.

Zeman také nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrew Schapira, že nedorazil na Hrad na oslavy českého státního svátku. Záběry České televize, fotografie reportérů i svědectví německého velvyslance, který seděl vedle Schapira, ale potvrdily opak. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček poté vinu za prezidentovo nepravdivé tvrzení přičetl právě chybné informaci od hradního protokolu.

V pádu Forejta ale také mohlo hrát roli video se značným vydíracím potenciálem, které někdo natočil a nabízel médiím. Z videa, jež většina médií odmítla koupit, ale podle serveru Hlídacípes.org, který ho zakoupil a informoval o něm, prý vyplývá, že šéf hradního protokolu má co do činění s drogami. Video také údajně ukazuje momenty z jeho soukromého intimního života. Kdo přesně video natočil a na čí zakázku, není přitom vůbec jasné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video