Kandidáti na ředitele České televize. Petr Dvořák, Roman Bradáč, Hynek

Kandidáti na ředitele České televize. Petr Dvořák, Roman Bradáč, Hynek Chudárek, Radomír Pekárek, Alena Müllerová, Jan Svoboda, Milan Šíma, Jiří F. Potužník, Roman Prorok, František Fenič. | foto: iDNES.cz

Favoritem volby ředitele ČT je Dvořák, exotem podprsenkový rekordman

  • 8
Rada ČT ve středu vybere pětici finalistů volby generálního ředitele této instituce. Bookmakeři, bývalý šéf ČT Ivo Mathé i publicista Jan Potůček řadí mezi favority jednoznačně exšéfa Novy Petra Dvořáka. Dál se pravděpodobně nedostane student jaderné fyziky, který drží rekord v rozepínání podprsenek.

Způsob hlasování o finalistech volby si Rada ČT teprve musí posvětit, podle její místopředsedkyně Dany Eklové se předběžně počítá s tím, že každý radní vybere pět kandidátů. "Ten, který dostane nadpoloviční většinu osmi hlasů, jde automaticky ve finále," popsala Eklová.

Pokud radní v prvním kole nezvolí celou pětici, bude se volba na středečním jednání Rady ČT opakovat. Do druhého kola by se měl dostat každý kandidát, který dostane nejméně pět hlasů.

Favoritem volby se zatím jeví bývalý šéf Novy Petr Dvořák. Do této role ho pasovali například bookmakeří Tipsportu, který na něj nasadili kurs 2:1. "Je ostřílený manažer, který se velmi dobře orientuje v televizním prostředí. Domníváme se také, že jeho osoba bude navíc politicky průchodná, což by mohlo hrát při volbě nového ředitele veřejnoprávní televize nemalou roli," komentoval vypsání kursů mluvčí společnosti Lubomír Ježek.

Volba ředitele ČT

V konkurzu na generálního ředitele České televize je v tuto chvíli 32 lidí. Už ve středu se to ale změní a rada ČT z nich vybere pětici finalistů. Jméno generálního ředitele oznámí Rada ČT 21. září.

Vize většiny kandidátů jsou k přečtení zde.

Jako jednoho z favoritů Dvořáka vidí i první ředitel České televize ČT Ivo Mathé. "Je to přece jen člověk, který vedl instituci příbuzného charakteru a něco o tom objektivně ví. Takovou zkušenost nemá za sebou žádný z účastníků konkurzu," řekl iDNES.cz Mathé a s nadsázkou dodal, že Dvořák vlastně ani favoritem není. "Protože jeho postavení favorita znervózňuje lobbisty, členy rady a nevím koho ještě," míní Mathé.

Podle publicisty a šéfredaktora serveru DigiZone Jana Potůčka, který mapoval předchozích pět voleb generálního ředitele ČT, má Dvořák před svými konkurenty kromě zkušeností s vedením televize i jiný náskok. "Svůj zájem o vedení ČT medializoval ještě před odchodem Jiřího Janečka," popsal Potůček.

Podle Potůčka Dvořák navíc odevzdal kvalitní projekt. "V něm je vidět, že je příznivcem velké změny, zároveň se ale bojí, aby Radu ČT nevylekal," míní novinář. Už nyní je ale jasné, že ne vše z jeho projektu bude životaschopné. Potůček míní, že těžké to bude mít Dvořák při prosazování kanálu ČT3, protože jeho odhad ročního provozního rozpočtu 120 milionů korun je poddimenzovaný.

Mezi pětici favoritů publicista řadí také současného šéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče, tvůrce dokumentů a podnikatele Fero Feniče, šéfdramaturgyni vývoje ČT Alenu Müllerovou a  bývalého generálního ředitele vydavatelství Economia Michala Klímu. Posledního jmenovaného favorizují i bookmakeři kurzem 4:1, stejně jako Bradáče s kurzem 5:1.

Naopak Mathé vidí Bradáče mimo hru. "Z těch 32 jmen jsou kompetentní vést ČT dva lidé. Pan Bradáč podle mého mezi nimi není," je nekompromisní v hodnocení Ivo Mathé.

Rozhovor iDNES.cz s Romanem Bradáčem

Bradáč odmítá vizi svého soupeře Petra Dvořáka a tvrdí, že tendry vypsané na poslední chvíli Janečkem by přezkoumal.

Outsideři volby: podprsenkový král a externí komentátor ČT

Volba ředitele ČT má kromě bitvy favoritů také přídech "exotiky". Vyčnívá z ní 24letý student jaderné fyziky Tomáš Kouřim. Ten se sice nechal slyšet, že kandidaturu míní vážně, zároveň ale radním k životopisu přiložil certifikát agentury Dobrý den. Tomáš je totiž českým rekordmanem v počtu podprsenek rozepnutých pomocí úst během jedné minuty. Rekord si vydobyl úspěšným zápasem s 15 kusy tohoto dámského prádla.

Iva Mathé něco takového nepřekvapilo: "Vždycky se tam najdou lidé, kteří si z toho chtějí udělat legraci. I v minulosti se občas stalo, že kandidoval student. K tomu folkloru to patří, proč by se tedy neměl přihlásit? Hlásí se tam jiní, kteří nemají dost sebereflexe a jsou třeba padesátiletí."

Outsiderem volby se stal také třicetiletý externista sportovní redakce ČT Ondřej Zamazal, který v televizi komentuje třeba florbalové zápasy. Podle něj Česká televize pokulhává a v některých oblastech stále připomíná instituci z dob socialismu. O post generálního ředitele usiluje už podruhé. Při minulé volbě byla jeho přihláška vyřazena, protože nesplnila všechny formální náležitosti.

Ředitelé televize

Generální ředitelé České televize
Ivo Mathé 1. 1. 1993 až 1. 4. 1998
Jakub Puchalský 1.4. 1998 až 31. 1. 2000
Dušan Chmelíček 1. 2. 2000 až 21. 12. 2000
George Hodač 22. 12. 2000 až 11. 1. 2001
Jiří Balvín 9. 2. 2001 až 27. 11. 2002
Jiří Janeček 19. 7. 2003 až 31. 8. 2011

Polistopadoví ředitelé Československé televize
Miroslav Pavel 27. 11. 1989 až 10. 1. 1990
Jindřich Fairaizl 11. 1. 1990 až 28. 2. 1990
Jiří Kantůrek 12. 3. 1990 až 31. 12. 1992

Podle Potůčka Zamazalův projekt vybočoval stručností a tím, že v něm autor použil velký font písma: "Skoro to vypadalo jako nějaká písanka pro děti nebo sdělení pro seniory,"  řekl novinář. "Jako jediný zmiňoval potřebu České televize přejít nejen na vysílání ve vysokém rozlišení obrazu, ale na 3D, ale to mi přijde jako doména komerčního vysílání," dodal Potůček.

Mezi kandidáty jsou i tři jména, o nichž není možné běžnou cestou zjistit, o koho jde a proč se do výběrového řízení přihlásili. Lukáš Glaser, David Holý a Vratislav Rakouš neuveřejnili své úvahy, proč se do konkurzu přihlásili, ani koncepty výhledu na ČT.

Rada ČT na otázku, zda je možné znát alespoň povolání některých kandidátů, tvrdí, že další informace nebude zveřejňovat. "Povolání ani další náležitosti nemůžu komentovat, rada rozhodla, že bude po souhlasu kandidátů zveřejněna jen úvaha a koncepce kandidátů," řekla iDNES.cz tajemnice Rady ČT Jana Kamicová.

Další tři kandidáti sice uveřejnili své úvahy, odkud je vítr směrem k ČT zavál, je však velmi obtížné zjistit.

Jan Vyčítal, shodou náhod jmenovec spoluzakladatele skupiny Greenhorns, v profilu pro Radu ČT slibuje, že využije vlastní zkušenost, neboť se "několik posledních měsíců pohyboval v prostředí ČT a také získal informace z webových stránek ČT a jiných". Luděk Pištěk pak ve své úvaze hovoří o tom, že chce zásadním způsobem změnit vlastní profesní život, který souvisí "s výkonem technických funkcí v jedné společnosti". Michal Korol pak motivaci nezveřejnil a jen se na šesti stranách rozepsal, co by rád na ČT změnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video