Farář ze Svatého Kopečka končí

  16:51aktualizováno  16:51
Olomouc - Po devíti letech přeložilo vedení řádu premonstrátů duchovního Jakuba Berku z fary na Svatém Kopečku u Olomouce. Farář, který za doby svého působení na známém poutním místě zažil také návštěvu papeže Jana Pavla II., odchází do jižních Čech. Podle opata strahovského kláštera, Berkova nadřízeného, jsou důvodem běžné změny v přesunech na jednotlivých farách.

"Farář Berka odchází do Milevska na Písecku. Se svým nástupcem Dominikem Doubravou z Jihlavy se domluvil, že mu farnost předá příští týden," řekl opat strahovského kláštera Michal Josef Pojezdný. Podotkl přitom, že působení farářů se mění podle potřeb církve a odmítl, že by Berka odešel z jiných důvodů.

Lidé v okolí Svatého Kopečku se totiž k domnívají, že se církvi nelíbila Berkova otevřenost a pořádání řady kulturních akcí. Názor, že odešel kvůli četným kulturním akcím, označil opat Pojezdný za výmysl. Berkovo vyjádření se nepodařilo získat, neboť byl dnes v Polsku.

Obyvatelé z okolí Svatého Kopečku jsou přesvědčeni, že farář doplatil na to, že faru příliš otevřel i nevěřícím lidem a pořádal zde vyhlášené kulturní akce. Mezi nimi nechyběly například koncerty Marty Kubišové, Báry Basikové, Daniela Hůlky či Hradišťanu.

Pod Berkovou záštitou se nedávno dočkalo premiéry také zhudebněné Evangelium podle houslí v režii Pavla Helebranda. Dveře do svatokopecké baziliky Navštívení Panny Marie však byly otevřené také například pro romské poutě.

"Jeho odvolání iniciovali někteří lidé ze Samotišek, kteří byli zvyklí na uzavřenost farnosti a nové věci se jim nelíbili. Podporu měli i u některých duchovních. Týkalo se to také pořádání mnohých kulturních akcí," řekla bývalá starostka a současná místostarostka Samotišek na Olomoucku Marta Dosoudilová.

Berkova odchodu Dosoudilová velmi lituje. "Mám obavy, že se farnost znovu uzavře a bude sloužit jen věřícím. Nikdy jsem přitom neměla pocit, že by se farnost konáním akcí nějak znesvětila. Organizátoři vždy velmi jemně vybírali repertoár," dodala.

Vedení olomouckého arcibiskupství se k přeložení faráře odmítlo vyjádřit. Sekretář arcibiskupa Jana Graubnera Petr Gatnar podotkl, že je to věcí řádu premonstrátů a do toho arcibiskupství nemůže zasahovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz