Evropský rok občanů

Komerční sdělení   9:04aktualizováno  9:04 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Cestujete tam, nakupujete, studujete, pracujete... Evropa je pro Čechy otevřená. A když se naskytne nějaký problém, je Evropská unie dokonce ochotná pomoci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Členství v Evropské unii přináší občanům řadu výhod a legislativní ochranu. (Ilustrační snímek)

Členství v Evropské unii přináší občanům řadu výhod a legislativní ochranu. (Ilustrační snímek) | foto: Evropská komise.

Možná jste to ani nevěděli, ale Evropská unie kromě věcí, které poněkud svazují, nabízí také mnoho práv.

Sledujte debatu o EU

Je EU automat? Večer moderuje Martin Veselovský

Zúčastněte se diskuse, která se koná 13. května od 17 do 19 hodin v pražském kulturním centru DOX. Debatu můžete sledovat v přímém přenosu zde.

Diskuse, kterou moderuje Martin Veselovský, se zúčastní:

 • Jan Bauer, předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR
 • Jan Březina, poslanec Evropského parlamentu
 • Štefan Füle, člen Evropské komise
 • John Perry, irský ministr pro podnikání a zástupce irského zastoupení předsednictví Rady EU
 • Libor Rouček, poslanec Evropského parlamentu
 • Martin Tlapa, Úřad vlády ČR

Ta se vám mohou hodit při cestách do ciziny, při studiu nebo když hledáte práci za hranicemi. Představit je chce v celoroční kampani, která se nazývá Evropský rok občanů.

Levnější volání a práva spotřebitele
Mezi největší změny poslední doby patří stanovení maximální částky, kterou vám operátoři mohou účtovat za volání ze zahraničí. Počínaje 1. červencem se tato suma ještě sníží, takže vás poslání SMS nemůže stát více než osm centů (zhruba dvě koruny), minuta volání z ciziny bude mít maximální cenu 24 centů (něco přes šest korun). A dobrou zprávou je, že za rok se ceny musí ještě snížit.

Další výhoda: máte právo odmítnout dodávku zboží přes internet, pokud dorazí za dobu delší než 30 dnů. Taková lhůta se zdá sice lehce splnitelná, ale zvlášť před Vánocemi se vám může stát, že dárek pro příbuzné nedorazí. A pak se tato možnost může hodit.

Studium i práce bez zbytečného papírování
Poměrně snadné je dnes také v jiné evropské zemi pracovat či studovat. Své o tom ví třeba Španěl Alejandro

Flores z Andalusie. Je architekt a do Prahy přišel po našem vstupu do Evropské unie. "Kdybyste v EU nebyli a musel bych si vyřizovat povolení k pobytu a práci, zřejmě bych se sem nepřestěhoval," říká Flores.

Třiadvacetiletá Češka Helena Hrtsková má zase zkušenost se studiem v Norsku. Mile ji překvapil už příjezd. "Vše mi přinesli prakticky pod nos. Z letiště mě dopravili až do mého pokoje, dostala jsem klíče, kabel k internetu, všechna hesla, zašla jsem si pro studijní průkaz a bylo to," říká mladá žena, která studovala díky programu Erasmus v zemi, jež sice není členem Unie, ale úzce s ní spolupracuje.

ANKETA: Víte, jaké výhody vám může přinést to, že je Česko členem EU?

Program Erasmus: o studium v zahraničí je stále větší zájem

Studovat na zahraniční univerzity loni vyjelo díky evropskému programu Erasmus více než sedm tisíc českých studentů. Počet vysokoškoláků, kteří chtějí na nějaký čas vyzkoušet jiné studijní prostředí, se rok od roku zvyšuje.

Jak se přihlásit na Erasmus

Předtím, než odjedete:
1. Vysoké školy vypisují nabídku volných míst.
2. Zpravidla na jaře probíhá výběrové řízení, ve kterém studenti usilují o jednotlivé pobyty.
3. Úspěšní adepti musí před výjezdem do zahraničí vyplnit přihlášku a podepsat studijní smlouvu, která stanovuje učební plán na zahraniční škole.
4. Po přijetí ke studiu na univerzitě v cizině studenti podepíší finanční dohodu, na základě které jim domácí vysoká škola vyplatí stipendium.

Během studia:
1. Studenti musí dodržovat školní řád.
2. Na zahraniční škole jsou posuzováni stejně jako domácí vysokoškoláci.

Po návratu domů:
1. Studenti jsou povinni předložit domácí škole výpis výsledků studia v zahraničí a potvrzení o délce pobytu.
2. Napíší svou závěrečnou zprávu do databáze.

Zájem je především o Německo, Francii a Velkou Británii. Řada mladých však do zahraničí nevyjede, protože si včas nezařídí potřebné náležitosti.

Ne všechny vysoké či vyšší odborné školy jsou do programu Erasmus zapojeny. Seznam těch, které pobyty v zahraničí nabízejí, najdete na internetových stránkách Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (www.naep.cz). Zde je v seznamu uvedeno také jméno koordinátora, na něhož se můžete obrátit. V případě větších institucí studenti komunikují s fakultními koordinátory, kteří mají na starosti agendu programu Erasmus.

Právě koordinátoři či zahraniční oddělení jednotlivých fakult oznamují termíny výběrových řízení a požadavky. Důležité je proto sledovat webové stránky školy či nástěnky jednotlivých kateder. Když totiž termín prošvihnete, je téměř jisté, že se za hranice nepodíváte.

Eures: pracovních nabídek je dost

student, dělník

V Norsku hledají průvodce, v Německu zdravotní sestry a bankovní poradce, ve Slovinsku svářeče. A řemeslníci mají šanci uspět všude.

Volná pracovní místa po celé Evropě zájemci najdou na stránkách Euresu (www.eures.cz) – tedy evropského portálu pracovní mobility. Nabídky jsou denně aktualizovány, rozděleny podle států a je jich dost. Země Evropské unie si tak vzájemně pomáhají při obsazování problémových pozic a sezonních míst.

Cesta do zahraničí může být řešením hlavně pro nezaměstnané absolventy škol – získají zkušenosti, zdokonalí se v cizím jazyce...

Angličtina je základ, další řeč výhodou
Podle Miroslava Chytila z ministerstva práce a sociálních věcí je podmínkou pro uplatnění se v zahraničí téměř vždy znalost jazyka. Minimálně angličtiny, někdy i řeči dané země. Předtím, než začnete hledat vhodné nabídky zaměstnání, seznamte se s životními a pracovními podmínkami ve vybraném státu. Jejich přehled naleznete na portálu EURES v sekci Vše o práci v EU/EHP.

Jsou tu informace o povinných registracích, povoleních k pobytu, sociálním zabezpečení a daních, zdravotním pojištění, uznávání kvalifikací, pracovněprávních předpisech, mzdách...

Životopis zásadně e-mailem
Zájemci se na portálu dočtou mimo jiné i to, že je třeba si na cestu vzít dostatek finančních prostředků do začátku. V některých zemích je mzda vyplácena měsíčně, v jiných týdně. Často je ale nutné zaplatit měsíční nájem dopředu a kauci.

Co se týká životopisu, zaměstnavatelé nejčastěji požadují strukturované CV psané na počítači a zaslané spolu s motivačním dopisem elektronickou poštou. Všude však platí, že by mělo být v požadovaném jazyce a bez pravopisných chyb.

Pokud si nejste jistí, jak by měl váš životopis vypadat, můžete využít EUROPASS životopis. Více informací najdete na stránkách www.europass.cz. Rovněž je možné vložit si zdarma svůj životopis do databáze CV on-line.

Lidé z Euresu zařídí totéž, co pracovní agentury, také zdarma, a navíc budete mít jistotu, že nenaletíte nějaké podvodné firmě. Po celé EU a ve Švýcarsku působí na 850 poradců. V České republice je jich 15 a kanceláře mají na pobočkách Úřadu práce ČR v krajských městech a ve Frýdku-Místku, kde je možné je kontaktovat.

Evropská unie v číslech

Jak může být EU svým obyvatelům užitečná?

Koupili jste si v cizině počítač a ten vypověděl službu. Odlétali jste na dovolenou a zrušili let. Na co máte v takových situacích nárok? To je názorně vidět na šesti modelových příkladech.

Nákup nebo půjčení auta
Pokud se Čech rozhodne koupit ojetinu v zahraničí, nejčastěji se vydá do Německa. I tam se však můžete setkat s nepoctivci. Dopředu prodejci neplaťte zálohu za vozidlo, které jste ještě neviděli.

Autobazar AAA

Pozor si dejte na kupní smlouvu – i když s vámi autobazar komunikuje v angličtině, její znění je nakonec v němčině. Pokud sami neumíte perfektně německy, nechte si text přeložit známým či právníkem. Výrazy jako "Ohne garantie" nebo "Verkauft wie gesehen" by vás mohly připravit o možnost auto pak reklamovat.

Podle pravidel vnitřního trhu EU za auto z dovozu neplatíte clo. DPH za nové či mírně ojeté (do 6 000 km nebo mladší šesti měsíců) v zemi nákupu neplatíte, uhradíte ji až v Česku. Případně daň na místě zaplatíte a až ji vyrovnáte doma, požádáte prodejce o její vrácení. U ojetin je to naopak, DPH platíte v zemi nákupu, v tuzemsku již ne.

Při krátkodobém půjčení auta v zahraničí si je rezervujte předem, pokud si ale nejste jistí, že zcela rozumíte právním podmínkám pronájmu, nechte vše až na místo. V půjčovně si zjistěte, zda je omezen počet kilometrů, jež můžete najet, na co se vztahuje pojištění, co se stane při poškození vozu, jestli smí řídit kamarád nebo člen rodiny. Auto si při přebírání a vracení nafoťte a nechte si písemně potvrdit, že jste je vrátili v bezvadném stavu pro případ, že po vás půjčovna bude chtít peníze za škody, které jste nezpůsobili.

Cestování po Evropě
Lenka po příletu zjistila, že jí z kufru zmizel notebook. Požadovala proto po letecké společnosti kompenzaci, té se však nedočkala. Právo na ni neměla, dopravce totiž v přepravních podmínkách uvádí, že podobné předměty cestující mají mít ve svých příručních zavazadlech.

Ilustrační snímek

Znát práva cestujícího je užitečné. Platí pro toho, kdo odlétá ze země EU, Norska, Islandu a Švýcarska, nebo letí odkudkoli s unijním dopravcem. V případě zrušení letu máte právo na nejbližší náhradní spoj – během čekání máte nárok na občerstvení, dva telefonické hovory zdarma, případně i ubytování. Můžete také neletět a požadovat vrácení plné částky za letenku, poté už se však o vás dopravce starat nemusí. Pokud zrušení letu mohla firma zabránit, máte právo i na finanční odškodnění, podle vzdálenosti letu od 250 do 600 eur.

Podobné podmínky platí i při zpoždění letu. Při dvouhodinovém vás musí dopravce informovat o vašich právech. Když plánované zdržení přesáhne pět hodin, máte nárok na vrácení peněz, pokud se vzdáte další cesty. Dorazíte-li do cíle s více než tříhodinovým zpožděním, můžete žádat stejné odškodné, jako při zrušení letu. Ceny letenek musí být uváděny včetně všech poplatků, které nejsou volitelné.

V rámci EU jsou rovněž upravena i práva cestujících v železniční, autobusové a vodní dopravě.

Kdy máte nárok na péči při zpoždění letadla:

 • 2 hodiny a více u letů do 1500 kilometrů
 • 3 hodiny a více u letů v EU přes 1500 kilometrů, mimo EU od 1500 do 3.500 kilometrů
 • 4 hodiny u všech ostatních letů

Nákup na internetu v cizině
Tím, že si cokoli objednáte po internetu nebo telefonicky, vzniká smlouva uzavřená na dálku. Od té má v Česku každý spotřebitel právo do 14 dní odstoupit.

Eshop

Z francouzského e-shopu s módou si syn Adam objednal mikinu, doma ale zjistil, že je mu malá. Tím, že si oblečení nechal poslat z Francie, o svá práva nepřišel. Když po internetu nakoupíte z kterékoli země EU, ale i z Norska či Islandu, máte zpravidla nárok na minimálně stejná spotřebitelská práva jako při nákupu v tuzemsku, pokud se obchod zaměřuje i na české zákazníky. Jsou-li v dané zemi zákony pro spotřebitele výhodnější, můžete trvat i na nich.

Adam proto může mikinu poslat zpět do Francie ve lhůtě 14 dní od převzetí zboží, přestože tam platí lhůta pouze sedmidenní. Obchodník mu následně musí do 30 dní poslat zpět peníze. Do poloviny příštího roku bude vracení nechtěného zboží jednodušší – lhůta na rozmyšlenou bude 14 dní po celé EU, obchodníci budou muset peníze vracet také do dvou týdnů místo jednoho měsíce.

Zmizet by měly i skryté poplatky a předem zatržená políčka u souhlasu se smluvními podmínkami. Pozor – extrémně nízká cena zboží může být signálem, že jde o neseriózního obchodníka. Prověřte si ho předem na internetu. Pokud se vám e-shop nezdá dost důvěryhodný k tomu, abyste mu svěřili údaje o své platební kartě, zvažte raději nákup jinde.

Nákup v kamenném obchodě
Z výletu do Německa si Petr přivezl nový fotoaparát, který zakoupil v obchodě s elektronikou. Po třech měsících používání se však přístroj rozbil. Mladík vyrazil do české pobočky obchodu, kde mu reklamaci neuznali. Ze zákona totiž obchodníci nemají povinnost poskytovat "eurozáruku" a provozovateli prodejen jsou v jednotlivých zemích obvykle odlišné společnosti.

Ilustrační snímek

Neznamená to však, že nárok na opravu není. Fotoaparát může do prodejny zaslat poštou společně s dokladem o koupi a popisem vady – nejlépe v němčině, seriózní obchodníci přijmou i text v angličtině. Reklamaci v češtině by prodejce musel přijmout jen tehdy, pokud by v tom jazyce zboží sám nabízel.

Po prodejcích v celé EU, Norsku a na Islandu máte právo požadovat, aby zboží v momentě předání odpovídalo kupní smlouvě. Jinými slovy, aby fungovalo a splňovalo například popis v reklamě. Pokud tomu tak není, můžete uplatnit rozpor s kupní smlouvou a požadovat opravu, nebo výměnu za jiný kus. Není-li zvolená varianta možná, můžete žádat vrácení peněz, nebo si zboží nechat se slevou. Prodejce má na vyřízení reklamace většinou „přiměřenou dobu“, pouze v několika státech (včetně ČR) je striktně stanovena.

Zboží lze reklamovat do dvou let od koupě. Pokud reklamujete prvních šest měsíců od převzetí zboží, nemusíte dokazovat, že vada byla na věci už v době předání. Od 7. do 24. měsíce je již důkazní břemeno na vás, je tedy dobré s reklamací neotálet. Nastane-li u prodejce z jiné země EU nějaký problém, může vám bezplatně pomoci Evropské spotřebitelské centrum.

Zájezd u zahraniční cestovky
Napadlo vás při výběru dovolené nahlédnout i do nabídky zahraničních cestovních kanceláří? O svá práva se bát nemusíte.

Madeira

Všechny cestovky v EU musí dodržovat společná pravidla: ručí za kvalitu služeb, jsou pojištěny proti úpadku, mají přísné podmínky pro zvýšení ceny zájezdu a v případě nenadálých událostí se musí o klienty postarat.

Buďte přesto opatrní – objednat si zájezd u německé cestovky můžete sice i po internetu, vyplněním objednávkového formuláře se ale můžete zavázat k platbě, aniž byste cokoli osobně podepsali.

Pokud nejste spokojeni s kvalitou služeb během dovolené, máte možnost se bránit. Dobrý pomocník je Frankfurtská tabulka slev, kde jsou uvedeny všechny případy, za něž můžete po cestovní kanceláři zpětně žádat slevu. Třeba za špinavou pláž by vám měla být poskytnuta 10procentní sleva, za noční hluk 10 až 40 procent. Velké cestovky tabulky sice uznávají, soud se však jimi řídit nemusí.

Volání v zahraničí
Alice se chystá na dovolenou do Velké Británie, s dětmi by ráda zůstala v kontaktu po telefonu. Do roku 2007 si mohli mobilní operátoři v EU účtovat za mezinárodní hovory (roaming), kolik chtěli.

Chytrý byt bude možné ovládat pomocí mobilního telefonu.

V současné době jsou již ceny regulovány Evropskou unií, která navíc od 1. července letošního roku plánuje další snížení cen. Eurotarif pro volání ze zahraničí by rodiče měli mít aktivovaný automaticky. Operátor může nabízet také jiné tarify, které mohou mít ještě výhodnější cenu, ale mohou být i dražší.

Před přechodem na jiný tarif je proto dobré podmínky prostudovat. Nemělo by se stát, že vás účet za telefon zaskočí: operátor vás při překročení hranice členského státu musí zdarma informovat SMS zprávou, na kolik vás volání vyjde. Regulované ceny platí jak pro předplacené karty, tak pro paušální účtování.


Maximální ceny platné od 1. července 2013:

 • Odchozí hovor ze zahraničí: 0,24 eura za minutu (bez DPH)
 • Příchozí hovor v zahraničí: 0,07 eura za minutu (bez DPH)
 • Odesílání SMS: 0,08 eura (bez DPH)
 • Mobilní data: 0,45 eura za megabyte
TEST: Vyznáte se v evropských pravidlech?

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz