Babiš na summitu Evropské rady požádal spojence o vyhoštění ruských diplomatů

  • 188
Porto (od zpravodajky iDNES.cz) - V portugalském Portu se konal dvoudenní neformální summit Evropské rady. Během zasedání řešili lídři evropských zemí společný postup v boji proti covidu-19 a hospodářské oživení po pandemii. Český premiér Andrej Babiš na páteční večeři požádal spojence, aby zvážili vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata kvůli kauze Vrbětice.

Evropští lídři v pátek večer společně neformálně povečeřeli. Babiš předem avizoval, že nadnese téma kauzy Vrbětice. Ráno pak novinářům řekl, že spojence požádal o solidaritu. „Není možné, aby Evropa takové akce akceptovala. Musíme to brát tak, že když je napaden jeden členský stát, je to napadení všech,“ řekl premiér. Evropské partnery podle svých slov požádal, aby zvážili vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata.

„Byly tam názory, že bychom to mohli lépe koordinovat,“ řekl dále Babiš s tím, že Česko na zjištění reagovalo a spojence kontaktovalo až posléze. „Ale není možné řešit vše dopředu,“ podotkl.

Kauze Vrbětice by se měla Evropská rada věnovat až na příštím summitu koncem května. K písemnému usnesení tak nyní nedošlo.

Přibylo 1631 případů koronaviru, incidence se blíží ke zlomové stovce

Patent je dlouhodobým řešení, ne aktuálním

Babiš se ráno vyjádřil také k vakcinaci v jednotlivých členských zemích. Ačkoliv v pátek uvedl, že by byl pro, aby se uvolnily patenty na vakcíny proti covidu-19, v sobotu řekl, že je to nesmysl. „Je to jen klička Američanů, kteří řekli ‚my vám tady dáme patent na Pfizer a Modernu a vy si to vyrobte‘,“ řekl s tím, že si nedokáže představit, že by někdo byl schopný jen tak vyrobit vakcíny i s patentem.

Nesouhlas s okamžitou podporou uvolnění patentů na vakcíny ostatně převládl mezi evropskými lídry obecně, návrh tak v sobotu nepodpořili. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela to není rychlé řešení nedostatku očkovacích látek, Evropská unie je ale otevřena diskusi.

„Evropská komise bohužel, a nebyl jsem sám, kdo to kritizoval, pokračuje v masivním exportu vakcín do třetích zemí. Mně se to zásadně nelíbí, já jsem vystoupil s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl dále k tématu očkování Babiš. Podle něj je nyní důležité, aby Evropa získala co nejvíce vakcín během následujících tří měsíců, poté se může zaměřit na pomoc jiným státům. „Koncem července budeme asi na sedmdesáti procentech naočkovaného dospělého obyvatelstva. Potom budeme mít vakcíny bohatě a uvidíme. Nikdo zatím přesně neví, jaký to má dopady na imunitu, jak dlouho vydrží,” řekl k tématu. 

Obnova pokrizových ekonomik

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie jednali v Portu celé dopoledne, později proběhl společný oběd. Hlavním tématem byla podpora evropských ekonomik po pandemii. Evropští lídři se bavili mimo jiné o tom, jak využít národní plány obnovy k podpoře klimaticky šetrné a digitální ekonomiky.

Lídři evropských států v sobotu také společně přijali deklaraci, ve které se zavázali k tomu, že se vlády místo dosavadní záchrany míst ohrožených krizí budou soustředit na tvorbu nových či že budou více usilovat o narovnání pracovních podmínek mužů a žen. „Všichni jsme se shodli, že našim cílem je zajistit maximální zaměstnanost. Chceme, aby lidi měli kvalitní, dobře placenou práci,” komentoval věc premiér Babiš. Celou schůzku označil za jakousi tripartitu, kde měli hlas i odboráři a zaměstnavatelé. 

Babiš: EK by měla usilovat o víc vakcín na červen, jsem pro uvolnění patentů

„Posílíme snahy o boj s diskriminací a budeme aktivně pracovat na odstranění genderových rozdílů v zaměstnanosti, výplatách a důchodech,“ uvádí se v textu nazvaném Portská deklarace. Lídři se v ní přihlásili k tomu, že budou více pracovat na tom, aby byl převeden do praxe takzvaný sociálního pilíře, který obsahuje dvacet závazků pro vytvoření inkluzivní a sociální Evropy a na kterém se vůdci evropských států neformálně shodli už před čtyřmi lety. 

Po poledni summit ukončila videokonference s indickým premiérem Naréndrou Módím. Obě strany by se podle unijních činitelů shodli na obnově jednání o obchodní a investiční dohodě, kterou chtějí uzavřít i kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny. Na videokonferenci hovořil právě i premiér Babiš, který připomněl i nedávnou pomoc České republiky. Ta zemi, která se v tuto chvíli potýká se závažnou epidemickou situací, věnovala 500 kyslíkových lahví. „Současně jsem nabídl další pomoc našich zdravotníků,“ uvedl premiér, který navíc připomněl, že právě Česko bylo jedním z iniciátorů obnovení debaty o obchodní smlouvě mezi EU a Indií. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video