Eutanazie míří opět do Sněmovny. A s ní přicházejí „doktoři smrti“

  0:01aktualizováno  0:01
Zastánci eutanazie, tedy možnosti předčasně ukončit život těžce nemocného na jeho žádost, chtějí předložit ve Sněmovně nový návrh na její legalizaci. Pro svůj cíl už získali několik poslanců. Prosadit myšlenku, která ostře rozděluje společnost, chtějí skrze několik pojistek proti zneužití.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Eutanazie by se podle jejich návrhu nemohla odehrát bez odborníků. Byla by jmenována zvláštní pětice uznávaných lékařů a eutanazie by se nemohla odehrát bez přítomnosti některého z nich.

„Jeví se mi mnohem lepší najít pět odvážných, kteří budou proškoleni a budou mít vůli to dělat, než aby před to byli postaveni lékaři, kteří s tím nebudou mít zkušenosti a z pochopitelných důvodů to třeba ani nebudou chtít vykonat,“ vysvětluje poslanec Milan Brázdil z ANO.

O eutanazii by mohl požádat jen těžce nemocný pacient, který je při plném vědomí a nemá žádnou naději, že mu léčba uleví. A nejen to - své rozhodnutí by musel ještě nejméně podrobně probrat - to aby lékař měl jistotu, že nešlo jen o momentální hnutí mysli.

Zákon by dál počítal s tím, že pacient musí svou žádost podat písemně, případně před svědky, a lékař by s ním poté musel vést během minimálně čtyř týdnů alespoň tři rozhovory a žádost probrat s jiným, nezávislým lékařem.

Hamerský věří, že podporu mezi poslanci najde

Hlasité úvahy o eutanazii se mezi politiky objevují po sedmi letech. „Konečně se mi podařilo najít poslance, kteří jsou ochotni to navrhnout,“ prohlašuje autor předlohy, právník Milan Hamerský, který se teď pro ni snaží získat poslance. Nic si přitom nedělá ani z toho, že návrh by šel částečně proti současné koaliční smlouvě.

Nedá se však očekávat, že by čeští poslanci návrh podpořili masově. „Jsme ve fázi zjišťování, zda by ten návrh měl podporu,“ přiznává člen zdravotního výboru Milan Brázdil z ANO.

Že bude těžké najít spojence, však dokládá i názor jeho vlastního spolustraníka a kolegy ze zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly, který se staví ostře proti. „Eutanazie je v rozporu s lékařskou přísahou,“ tvrdí jednoznačně.

Hamerský spoléhá i na část komunistických a sociálnědemokratických zákonodárců. Podporu má také u několika členů Úsvitu, lobbovat se snaží i v ODS.

„Hodně poslanců pro eutanazii ruku zvedne. Vědí, že ji více než 60 procent veřejnosti podporuje. Ale nechtějí za to téma krvácet,“ uvedl Hamerský. Už teď naopak ví, že neuspěje u lidovců, kteří si to, aby vláda nepodporovala eutanazii, prosadili i do koaliční smlouvy.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz