Rakovina tlustého střeva zabíjí méně. Pomáhá prevence, shodují se lékaři

  13:35aktualizováno  13:35
Na rakovinu tlustého střeva a konečníku umírá méně lidí než v minulosti. I přesto, že toto onemocnění je stále jednou z nejčastějších nádorových příčin úmrtí v Česku, smutnou statistiku se pomocí screeningových metod daří snižovat.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zatímco v roce 2008 připravila rakovina tlustého střeva a konečníku o život 3 859 lidí, v roce 2015 to bylo 3 475. Česko už není na předních příčkách seznamu zemí s nejvyšší úmrtností na rakovinu tlustého střeva a konečníku, nýbrž na 22. místě. Podle odborníků na tom má podíl především prevence.

Hadice místo nože. Nové metody endoskopie krotí cukrovku i obezitu

„Screeningový program – plošné vyhledávání raných stadií – už vešel do povědomí. Nabízí ho praktický lékař, ale pacient si ho může aktivně vyžádat,“ přiblížila onkoložka a členka výboru Ligy proti rakovině Alexandra Aschermannová. Lidé mezi 50 a 54 lety mají nárok na preventivní test na okultní krvácení ve stolici, od 55 let pak také na kolonoskopii.

Test na okultní krvácení zjišťuje, zda má člověk krev ve stolici. „Jeho přesnost se významně zlepšila,“ dodala Aschermannová. Druhým preventivním opatřením pak je kolonoskopie – typ endoskopie, který lékaři umožní prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva.

Endoskop

je ohebná trubice, která se zavádí ústy, konečníkem nebo jiným přirozeným (či v některých případech uměle vytvořeným) otvorem do pacienta. Umožňuje přímé prohlédnutí vnitřních tělesných dutin nebo orgánů bez nutnosti chirurgického zákroku.

Endoskopie se však využívá i v dalších oborech než v gastroenterologii, například v ORL či urologii. Možnosti a novinky ve využití endoskopie představili odborníci na mezinárodním kongresu ESGE DAYS 2019, který se letos konal v Praze. Významnou součástí kongresu byly i přenosy živě prováděných endoskopických výkonů. Součástí kongresu byly i 41. české a slovenské endoskopické dny.

„S rozvojem kvality zobrazení dokážeme lépe rozpoznat například časná stadia nádorových onemocnění a s rozvojem instrumentárií a technik jejich použití je také dokáže ve větší míře léčit,“ popsal výhody metody zástupce přednosty na klinice hepatogastroenterologie na Institutu klinické a experimentální medicíny Tomáš Hucl.  

Význam endoskopie právě v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku vidí Aschermannová v několika rovinách. Lékař podle ní nejen zjistí, zda člověk netrpí zhoubným onemocněním, ale případně i odebere vzorek tkáně a může rychle určit, o co jde. „Lékaři při kolonoskopii navíc vždycky odstraní polypy – předstupně nádorového onemocnění. Pacient má potom až deset let klid, je jakoby chráněný,“ dodala.

Testů na okultní krvácení provede Všeobecná zdravotní pojišťovna, která pojišťuje velkou část Čechů, každoročně okolo čtyř set tisíc. Screeningovou kolonoskopii podstupuje každoročně okolo sedmi tisíc klientů VZP. 

Káva je zdravá, s asijskou kuchyní to nepřehánějte

Julius Špičák, gastroenterolog a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie...

Julius Špičák, gastroenterolog a přednosta Kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEM

„Z našeho pohledu je u screeningů kolorekta de facto setrvalý stav,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. 

„Procenta té návštěvnosti mají pořád rezervy,“ dodává však Aschermannová. V Huclově praxi ovšem endoskopických vyšetření tlustého střeva v rámci prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku ve srovnání s předchozími roky přibylo.

Zatímco v roce 2008 přibylo v Česku podle údajů Ústavu pro zdravotnictví a informace 8 170 pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku, v roce 2015 oznámili lékaři tuto diagnózu 7872 pacientů. „Výskyt bohužel dramaticky neklesá,“ posteskla si Aschermannová.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Najdete na iDNES.cz