Aleš Michl

Aleš Michl | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Každý den o krok dál. Ekonom počítá, proč se nevyplatí jen nadávat na Facebooku

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Představte si, že výchozí stav je roven ­1. Bez snahy za rok dosáhnete výsledku 1^365=1. Zůstanete na místě. Kdybyste každý den přidali k pracovní píli jen pouhé jedno procento, pak za rok dosáhnete zlepšení (1+1%)^365, respektive 1,01^365=37,8. Proč se vyplatí píle víc než nadávání na sociálních sítích, píše ekonom a člen bankovní rady ČNB Aleš Michl v komentáři pro MF DNES.

Naopak když budete každodenně jen pesimisticky na vše nadávat, ventilovat své emoce na sociálních sítích a ­zbrzdíte třeba o procento denně, pak za rok dosáhnete výsledek (1-1%)^365, respektive 0,99^365=0,03.

Jako člen bankovní rady ČNB jsem před rokem zvolil píli bez emocí. Česku totiž hrozily dvě krize naráz: ke zdravotní mohla přibýt i finanční. Během toho roku jsme jako ČNB nabídli konzistentní politiku, která krok za krokem snižuje riziko finanční krize a podporuje ekonomiku. Druhá varianta by byla stát se rádoby odborníky na epidemii. Kritizovat, vymýšlet pseudonápady a ventilovat emoce, jako se to děje na sociálních sítích. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video