Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Policii nevěří téměř polovina Romů z ghett, vadí jim rasismus i „buzerace“

  17:48aktualizováno  18:19
Zhruba 45 procent Romů ze sociálně vyloučených lokalit nedůvěřuje policii a dvě třetiny dotázaných si myslí, že policisté mají vůči nim předsudky. Ukázal to výzkum agentury Augur Consulting. Situaci mají zlepšit policejní specialisté pro práci s romskou menšinou. Ve čtyřech krajích jich zatím působí čtyřicet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Salač, MAFRA

„Policii podle průzkumu důvěřovalo 42,3 procenta Romů. To není zanedbatelná důvěra. Pro policii bylo v minulosti velmi těžké se v lokalitách dostat k informacím a získat důvěru lidí. Dnes si bezmála 60 procent Romů přeje, aby policisté chodili do jejich lokalit a komunikovali s nimi,“ uvedl na úterní tiskové konferenci ředitel služby pořádkové policie policejního prezidia Martin Hrinko.

Dříve mi nadávali do bonzáků, říká romský preventista kriminality

Největší důvěru mezi Romy mají policisté v Moravskoslezském kraji, u lidí nad 65 let a více u žen než u mužů. Nejméně policii věří Romové mezi 25 a 34 lety a ti, kteří žijí ve Zlínském kraji. Téměř třináct procent lidí na tuto otázku odpovědělo, že neví.

Dvě třetiny dotázaných prohlásily, že policisté mají vůči Romům předsudky. Více než čtvrtině Romů na policii vadí „arogance, diskriminace, rasismus, agresivita, buzerace a vulgární chování“. Padesát sedm procent Romů také míní, že se k nim policie chová hůř než k ostatním.

Průzkum ukázal, že pozitivní osobní zkušenost s policií důvěru v její členy zvyšuje. Naopak ti, kteří se s policií setkali jen kvůli přestupkům, věří policistům méně.

„Policisté jen odrážejí situaci ve společnosti. Je důležité, aby každý policista chápal, že má přispívat k ochraně lidských práv a prosazovat nediskriminační přístup,“ uvedla Mirjam Karolyová z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

I přesto by téměř 54 procent oslovených Romů policistům pomohlo, kdyby bylo potřeba. Z těch, kterým policie už dříve pomohla, by to bylo dokonce 66,4 procenta. Průzkum však také mimo jiné ukázal, že „svého“ policistu zná jen necelých 24 procent lidí z vyloučených lokalit.

Více než polovina respondentů by si přála, aby byl jejich policista Rom nebo alespoň uměl romsky. Nejvíce si to přejí na Vysočině. Podle necelé poloviny oslovených by policistovi mělo být více než třicet let a jen 22 procentům lidí by v roli policisty vadila žena.

Autoři průzkumu se se všemi respondenty setkali osobně v sociálně vyloučených lokalitách. Až šedesát procent oslovených Romů se však do něj odmítlo zapojit, a z osmi tisíc oslovených lidí tak nakonec v anonymních dotaznících zazněly názory 4 448 z nich. Pro srovnání: podle loňského průzkumu STEM věří policii zhruba 60 procent obyvatel Česka.

Speciální pracovníci zvyšují důvěru v policii

K úbytku kriminality v ghettech i lepšímu soužití s okolím mají přispět policejní specialisté pro práci s Romy. V Česku jich je zatím čtyřicet ve čtyřech krajích: Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Ústeckém. Kromě pětatřiceti mužů, z nichž čtyři jsou Romové, je v týmu také pět žen.

Podle manažera projektu Václava Vlčka ze služby pořádkové policie má do roka ve dvou krajích přibýt dohromady dalších dvacet specialistů. V regionech mají zůstat nejméně pět let. Pilotní projekt za 16,5 milionu korun začal na podzim 2014 a nyní končí.

Vyloučené lokality

Sociálně vyloučených lokalit v Česku přibývá.

Zatímco v roce 2006 bylo těchto chudinských míst kolem tří stovek a žilo v nich asi 80 tisíc lidí, předloni už jich existovalo 606 a měly až 115 tisíc obyvatel (více čtěte zde).

Většinu obyvatel těchto lokalit tvoří obvykle Romové. Ti za největší problémy své lokality považují drogy, krádeže a alkoholismus.

„Speciální pracovníci tuto činnost dělají při své běžné policejní práci, proto jsme jim z rozpočtu policie přidali tři sta korun měsíčně. Není to moc, spíše jde o symbol toho, že na ně myslíme,“ uvedl pro iDNES.cz Vlček. Policisté podle něj do lokalit chodí jak v uniformě, tak v civilu.

„Tito policisté už s touto prací mají své zkušenosti, nespadli nám z nebe. Už mají důvěru sociálně vyloučených lokalit, komunikují s nimi již delší dobu. Jsou zařazení ve všech oblastech, kde může vzniknout problém - Ostravsko, Frýdecko-Místecko, Karvinsko, Bruntálsko,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel policie v Moravskoslezském kraji Tomáš Kužel.

Speciální pracovníci jsou důležití podle něj zejména proto, že dobře znají prostředí vyloučené lokality a jsou schopní empatie. „Dovedou s lidmi mluvit a vysvětlit jim problémy, posunout je v jejich názorech a pomoci jim. Hlavně dělají obrovskou práci v oblasti prevence,“ dodal Kužel.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...