Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Dopis Jiřího Paroubka Condoleeze Riceové

  21:29aktualizováno  21:29
Jiří Paroubek napsal dnes dopis americké ministryni zahraničí Condoleeze Riceové, ve kterém ji žádá, aby zvážila podepsání smluv o výstavbě radaru.

Jiří Paroubek nesouhlasí s výstavbou radaru v ČR, oslovil už i americkou ministryni zahraničí | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Vážená paní státní tajemnice,

obracím se na Vás jako předseda nejsilnější opoziční politické strany České republiky České strany sociálně demokratické (ČSSD) i jako politik, který chápe význam vzájemně dobrých a užitečných vztahů se Spojenými státy americkými.

Krok, který volím, není zcela standardní, ale z hlediska vnitrostátního jde o legitimní odpověď na takřka spiklenecké schválení smlouvy o výstavbě amerického radaru během posledního zasedání české vlády.

Navíc jsem přesvědčen, že můj dopis odpovídá představám drtivé většiny českých občanů a soudím, že je moji morální i politickou povinností zabránit tomu, aby vláda USA učinila krok, který jen posílí negativní reakce občanů nejen vůči radaru, ale zejména proti Spojeným státům americkým.

ČSSD nikterak nepopírá, že na technické konzultační bázi i za jejich vlád byly zjišťovány okolnosti jejich vybudování.

Oproti tehdejší době se ovšem výrazně změnilo naše poznání a nepochybně i poznání politiků USA. Především je třeba říci, že v zahraniční politice nepochybně má být zachována kontinuita, ale na druhé straně lze důvodně očekávat, že v mnoha ohledech, ať bude v listopadových volbách zvolen kdokoliv americkým prezidentem, bude muset být zásadně podrobena kritické analýze současná zahraniční politika, její důsledky upřímně řečeno, budou USA a s nimi celý svět ještě dlouho řešit.

Nemá vážnější smysl Vás přesvědčovat o důvodech, které nás vedou k tomu, že ČSSD zásadně nesouhlasí s výstavbou amerického radaru na našem území.

Především pro zřízení radaru nevidíme jakoukoliv potřebu z hlediska bezpečnostních zájmů země. Naopak respektujeme obavy a odpor našich blízkých sousedů, Slovenska i Rakouska, které trvale proti jeho vybudování protestují. Koneckonců jednoznačně pozitivní stanovisko nemá ani německá vláda.

Vybudování radaru je nutno vidět ve světle potenciálních (byť přirozeně nežádoucích konfliktů budoucna) mezi zeměmi, v nichž narůstá terorismus, podmiňovaný islámským náboženstvím, někdy proti jejich vůli a někdy dokonce s jejich souhlasem či tolerancí.

Proto je nezbytné především nevytvářet tento zdroj napětí uprostřed Evropy a navíc hledat maximální míru spojovacích čar mezi EU, USA, Kanadou, Ruskem, Čínou, Indií i Latinskou Amerikou.

Konečně zastáváme názor, že vybudování cizí vojenské základny na našem území Ústava České republiky neupravuje a proto požadujeme vypsání referenda k této otázce, neboť jde o významný zásah do svrchovanosti České republiky. S vypsáním referenda ovšem současná česká vláda nesouhlasí.

Vláda ČR přes nesouhlas více než 2/3 obyvatelstva tyto naše názory nepřijímá.

Soudím, že není moudré několik měsíců před uplynutím mandátu administrativy prezidenta Bushe, vystavovat naše jinak skvělé spojenecké vztahy riziku nepříjemného výsledku v podobě neschválení smlouvy.

Ze všech uvedených důvodů, by v současné etapě bylo nejrozumnějším řešením předmětné smlouvy vůbec neuzavírat. Pokud se pro tento odvážný krok rozhodnete, bude jistě přijat u naší veřejnosti s velkým porozuměním a přispěje k posílení důvěry našich občanů v nejvýznamnějšího euroatlantického spojence České republiky.

Vážená paní státní tajemnice,

Prosím, abyste tento můj dopis přijala jako dopis upřímného přítele USA, který nepokládá za rozumné, aby naše vztahy s USA byly podrobovány tomuto hluboce frustrujícímu procesu schvalování nechtěné smlouvy, a chce zabránit zbytečné eskalaci nedorozumění a napětí.

S hlubokou úctou

Jiří Paroubek

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Česko zasáhnou příští týden noční mrazíky, mohou poškodit rostliny

Na většině území České republiky bude v první polovině příštího týdne v noci mrznout a zejména v nižších polohách může...

Česko pomáhá Itálii a Španělsku, poslalo jim 20 tisíc ochranných obleků

Česko v neděli do Itálie a Španělska odeslalo dohromady dvacet tisíc ochranných obleků, které mají nejvíce zasaženým...

Premium

Záhada netopýrů. Čeští vědci objasňují, jak se virus přenesl na lidi

V některých zemích, například v Peru, už začali venkované vybíjet netopýry. I když zatím jen v ojedinělých případech....

Osm hlavních kroků, jak si ulevit od úzkosti a nemít pocit, že umřete

„To nezvládnu. Umřu. Mám infarkt.“ K tomu se mohou přidávat potíže jako je malátnost, bušení srdce nebo pocení. Takové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz