Za katedry míří nekvalitní kantoři, na učitele studuje horší průměr

  13:52aktualizováno  13:52
Za katedry zamíří v příštích letech málo kvalitní kantoři. Na pedagogické fakulty se totiž hlásí a pak i dostávají většinou studenti, kteří na střední škole patřili k těm slabším. Vyplývá to z průzkumů společnosti Scio.
Na pedagogické fakulty jdou v průměru málo kvalitní studenti (ilustrační foto).

Na pedagogické fakulty jdou v průměru málo kvalitní studenti (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Ze studentů, kteří v prvním ročníku střední školy tvrdí, že po maturitě chtějí jít na pedagogickou fakultu, přetrvá tento zájem až do čtvrtého ročníku jen u zhruba třetiny z nich. Právě ta má ale v průměru nejhorší studijní předpoklady i výsledky.

Zhruba čtvrtina studentů, kteří míří na pedagogické fakulty, je volí kvůli tomu, že je považují za nejlevnější a nejsnadnější cestu. Vzorek respondentů (přibližně tisíc studentů) ale u této otázky nebyl zcela reprezentativní. 

"Je před námi v tomto ohledu černá budoucnost. Je potřeba podstatně změnit pravidla, kdo může učit," varuje ředitel Scio Ondřej Šteffl. Podle něj by například měli učit i lidé, kteří dosáhli úspěchu v jiném oboru, ale nechtějí v něm již pokračovat, či nezaměstnaní absolventi nepedagogických oborů, kteří projdou vzdělávacími kurzy.

Ministerstvo školství uznává, že je potřeba situaci řešit. "Víme, že pro řadu uchazečů bývají pedagogické fakulty druhou volbou a vnímáme také fakt, že řada jejich úspěšných absolventů nenastupuje dráhu učitele. Našim cílem je zvýšit prestiž a atraktivitu učitelského povolání společně s kariérním řádem, který by měl dát učitelům jistotu dalšího postupu a rozvoje," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Marek Zeman.

Ministerstvo je podle něj také v kontaktu s Asociací děkanů pedagogických fakult, se kterou se bude tímto problémem pravidelně zabývat.

Ředitelka Stálé konference asociací ve vzdělávání Silvie Pýchová kromě nízkých platů a slabé atraktivity učitelství vidí potíž i v přijímacích zkouškách na pedagogické fakulty. "Více než dnes by se při nich měly sledovat dispozice uchazečů pro učitelskou profesi, jejich komunikační dovednosti nebo vůdčí schopnosti," řekla iDNES.cz Pýchová.

Student Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Linhart ale namítá, že horší studijní výsledky ještě neznamenají, že nekdo bude špatným učitelem. "Naopak, pokud mi něco nejde, musím mnohdy obtížně hledat správné strategie a tuto zkušenost mohu předávat. Znám lidi, kterým jde vše snadno, ale nejsou schopni učit. Škola je především o výchově. Důležitá je tedy především osobnost kantora, ne jaké měl známky na střední škole," míní.

Kvalita pedagogických fakult je navíc rozdílná, liší se i šance na přijetí. Například na Univerzitu Karlovu nebo Ostravskou univerzitu se loni dostalo jen necelých třicet procent uchazečů.

Studentů technických oborů je dostatek, tvrdí společnost

Podle analýzy v průběhu střední školy u studentů roste zájem pokračovat na vysokou školu, 56 procent jich během středoškolských let změní svou představu, který obor chtějí dále studovat. Při výběru fakulty je pro středoškoláky hlavní faktor uplatnění v praxi.

Scio k těmto závěrům dospělo na základě testování téměř 50 tisíc středoškoláků, které proběhlo v letech 2005 až 2011 (více čtěte zde), a letošních výsledků Národních srovnávacích zkoušek, podle kterých vysoké školy přijímají uchazeče (jednalo se o 25 tisíc studentů). 

Vzdělávací společnost s odkazem na výsledky průzkumů také oponuje zástupcům průmyslu, že klesá zájem o technické obory. "Podíl uchazečů o vysokoškolské studium technických oborů sice mezi lety 2001 a 2010 mírně klesá, ale v absolutních číslech naopak vzrostl z 27 na 39 tisíc. Je všeobecný mýtus, že je techniků nedostatek," uvedl Šteffl.

Podle zmíněných průzkumů mají středoškoláci o technické obory největší zájem a pokud se v prvním ročníku pro ně rozhodnou, velká část pak na ně po maturitě skutečně zamíří. "V tom jsou technické obory nejstabilnější," doplnil mluvčí Scio Bohumil Kartous. 

Podniky si přitom dlouhodobě stěžují, že jim chybí lidé s technickým vzděláním. Ministerstvo průmyslu chce proto zavést daňové úlevy pro firmy, které budou se školami spolupracovat.

Podle nedávno zveřejněného mezinárodního srovnání zemí OECD Education at a Glance mají v Česku dokončené středoškolské vzdělání tři čtvrtiny lidí. Na vysokoškolský titul dosáhlo sedmnáct procent populace (více o srovnání čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Před třiceti lety vyšel v samizdatu nejslavnější rozhovor s Havlem

Václav Havel během Sametové revoluce

Televizi, rádio i noviny měl za totality komunistický režim pevně v rukou. Pokud někdo chtěl slyšet nebo číst něco...

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Najdete na iDNES.cz