Čeští učitelé jsou příliš staří a berou platy jako v Indonésii

  12:21aktualizováno  12:21
Tři čtvrtiny českých učitelů jsou starší čtyřiceti let a platy mají stejně nízké jako kolegové v Argentině či Indonésii. Zjistilo to aktuální srovnání Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Situaci podle ministerstva školství zlepší chystaný kariérní řád.
Čeští učitelé jsou podle průzkumu staří a špatně placení (ilustrační foto).

Čeští učitelé jsou podle průzkumu staří a špatně placení (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Česko patří mezi země s nejstarším učitelským sborem. Sedmdesát tři procent kantorů je starší 40 let, průměr zemí OECD je jen 63 procent.

"To je alarmující zjištění. Máme i vysoký podíl učitelů nad padesát let a jeden z nejnižších podílů učitelů do třiceti let. Musíme to řešit," uvedla ředitelka analyticko-koncepčního odboru ministerstva školství Michaela Kleňhová.

Čeští učitelé zůstávají v mezinárodním srovnání špatně placení. "Po zavedení nových platových tarifů se situace od té doby poměrně změnila. Pořád se ale řadíme k zemím s nižšími platy, jako jsou Polsko, Argentina, Maďarsko nebo Indonésie," podotkla Kleňhová.

Problémy s platy i věkem učitelů by podle prvního náměstka ministra školství Jiřího Nantla měl pomoci vyřešit kariérní řád. "Rádi bychom, aby od roku 2014 platila lepší pravidla, aby dobří učitelé viděli perspektivu, a že podíl mladých učitelů poroste," uvedl náměstek s tím, že platy českých učitelů jsou navzájem příliš podobné, bez ohledu na jejich kvalitu.

Česko na vzdělávání z veřejných i soukromých zdrojů dává 4,8 procent svého HDP, zatímco mezinárodní průměr je 6,2 procent. Podle Kleňhové sice v posledních letech podíl pomalu roste, Česko se ale i tak stále řadí mezi sedm zemí s nejnižšími výdaji.

Nantl: Zaměříme se na kvalitu školek, jejich síť musí být stabilní

Podle Nantla průzkum také ukázal, že země kladou stále větší důraz na předškolní vzdělávání. "Je potřeba se intenzivněji zabývat kvalitou vzdělávání v mateřských školkách a úrovní jejich učitelů," prohlásil náměstek.

Ministr školství Petr Fiala bude podle něj situaci v regionálním školstvím řešit po říjnových volbách s novým vedením krajů. "Síť školek musí být stabilní bez ohledu na demografické změny," doplnil Nantl.

Nadprůměrné je Česko v počtu lidí, kteří dokončili střední školu (75 procent). Dobře si vede i ve srovnání dětí a jejich rodičů. Pouze šest procent mladých lidí má nižší vzdělání než jejich otec a matka. Průměr OECD je 13 procent. "Mírně zaostáváme v podílu lidí s vysokoškolským vzděláním, těch je sedmnáct procent. Jejich počet ale stoupá," informovala ředitelka odboru.

Data jsou za školní rok 2009/2010 a kalendářní rok 2010. "Jde o nejaktuálnější data, novější nemá k dispozici OECD ani Eurostat," vysvětlila Kleňhová. Z průzkumu, který byl zaměřený i na dopady ekonomické krize, vyplynulo, že ve státech OECD nedošlo k výrazným škrtům na oblast vzdělávání.

Organizace publikaci Education at a Glance vydává každý rok. Malé výdaje na české školství a platy učitelů ukázala i předchozích srovnání.

OECD také v rámci programu srovnávání znalostí PISA jednou za tři roky sleduje čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost. Česko z posledního hodnocení za rok 2009 vyšlo se špatnými výsledky v matematice i posuzováním obsahu a formy textu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Proti bytům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín domy přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Najdete na iDNES.cz