Čeští učitelé jsou příliš staří a berou platy jako v Indonésii

  12:21aktualizováno  12:21
Tři čtvrtiny českých učitelů jsou starší čtyřiceti let a platy mají stejně nízké jako kolegové v Argentině či Indonésii. Zjistilo to aktuální srovnání Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Situaci podle ministerstva školství zlepší chystaný kariérní řád.
Čeští učitelé jsou podle průzkumu staří a špatně placení (ilustrační foto).

Čeští učitelé jsou podle průzkumu staří a špatně placení (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Česko patří mezi země s nejstarším učitelským sborem. Sedmdesát tři procent kantorů je starší 40 let, průměr zemí OECD je jen 63 procent.

"To je alarmující zjištění. Máme i vysoký podíl učitelů nad padesát let a jeden z nejnižších podílů učitelů do třiceti let. Musíme to řešit," uvedla ředitelka analyticko-koncepčního odboru ministerstva školství Michaela Kleňhová.

Čeští učitelé zůstávají v mezinárodním srovnání špatně placení. "Po zavedení nových platových tarifů se situace od té doby poměrně změnila. Pořád se ale řadíme k zemím s nižšími platy, jako jsou Polsko, Argentina, Maďarsko nebo Indonésie," podotkla Kleňhová.

Problémy s platy i věkem učitelů by podle prvního náměstka ministra školství Jiřího Nantla měl pomoci vyřešit kariérní řád. "Rádi bychom, aby od roku 2014 platila lepší pravidla, aby dobří učitelé viděli perspektivu, a že podíl mladých učitelů poroste," uvedl náměstek s tím, že platy českých učitelů jsou navzájem příliš podobné, bez ohledu na jejich kvalitu.

Česko na vzdělávání z veřejných i soukromých zdrojů dává 4,8 procent svého HDP, zatímco mezinárodní průměr je 6,2 procent. Podle Kleňhové sice v posledních letech podíl pomalu roste, Česko se ale i tak stále řadí mezi sedm zemí s nejnižšími výdaji.

Nantl: Zaměříme se na kvalitu školek, jejich síť musí být stabilní

Podle Nantla průzkum také ukázal, že země kladou stále větší důraz na předškolní vzdělávání. "Je potřeba se intenzivněji zabývat kvalitou vzdělávání v mateřských školkách a úrovní jejich učitelů," prohlásil náměstek.

Ministr školství Petr Fiala bude podle něj situaci v regionálním školstvím řešit po říjnových volbách s novým vedením krajů. "Síť školek musí být stabilní bez ohledu na demografické změny," doplnil Nantl.

Nadprůměrné je Česko v počtu lidí, kteří dokončili střední školu (75 procent). Dobře si vede i ve srovnání dětí a jejich rodičů. Pouze šest procent mladých lidí má nižší vzdělání než jejich otec a matka. Průměr OECD je 13 procent. "Mírně zaostáváme v podílu lidí s vysokoškolským vzděláním, těch je sedmnáct procent. Jejich počet ale stoupá," informovala ředitelka odboru.

Data jsou za školní rok 2009/2010 a kalendářní rok 2010. "Jde o nejaktuálnější data, novější nemá k dispozici OECD ani Eurostat," vysvětlila Kleňhová. Z průzkumu, který byl zaměřený i na dopady ekonomické krize, vyplynulo, že ve státech OECD nedošlo k výrazným škrtům na oblast vzdělávání.

Organizace publikaci Education at a Glance vydává každý rok. Malé výdaje na české školství a platy učitelů ukázala i předchozích srovnání.

OECD také v rámci programu srovnávání znalostí PISA jednou za tři roky sleduje čtenářskou, matematickou a přírodovědnou gramotnost. Česko z posledního hodnocení za rok 2009 vyšlo se špatnými výsledky v matematice i posuzováním obsahu a formy textu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Klaus byl a je ruský agent, napsal Kalousek. Hulákání hňupa, vzkazuje mluvčí

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Exprezident Václav Klaus byl a je ruský agent, aktivovaný po roce 2010. S takovým vyjádřením přišel na Facebooku...

Soud s příslušníky StB byl odložen. Obhajoba zpochybnila nestrannost senátu

Ilustrační snímek

Soudní jednání s bývalými příslušníky StB skončilo v úterý žádostí o vyloučení senátu. Obhájce Karla Vykypěla Vladimír...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz