Do rozvodněných řek na Liberecku dál prší, hasiči evakuovali tábory

  7:33aktualizováno  11:23
V Libereckém kraji od rána znovu intenzivně prší a řeky pomalu stoupají. Stav ohrožení platí na pěti tocích - Smědé v Předláncích, Řasnici v Raspenavě, Jeřici v Mníšku, Kamenici v Plavech a znovu i na Jizeře v Jablonci nad Jizerou. Problémy se posunuly i na východ, na Rychnovsku hasiči evakuovali děti ze tří táborů.

Žena sleduje vodu v Dolní Řasnici na Liberecku. (22.7. 2011) | foto: ČTK

Hladiny řek stále pomalu stoupají, situace je ale stabilizovaná, řekl novinářům po jednání krajské povodňové komise liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Posílejte fotografie

Nafotili jste rozvodněnou řeku nebo škody po povodni?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde

.

Velké množství vody dokázaly zadržet přehrady v Jizerských horách. "Hlavně velké přehrady Josefův Důl, Souš a Bedřichov významně ovlivňují situaci na řekách, přítoky do nich jsou větší, než kolik z nich vypouštíme," říká ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. 

Vodohospodáři také odpouštějí libereckou přehradu Harcov, která už byla plná. To zvyšuje množství vody v Nise, která v Liberci překročila druhý povodňový stupeň.

Na severu Čech je mimo své domovy stále devět lidí, kteří byli z preventivních důvodů evakuováni už ve čtvrtek ve Višňové a Raspenavě. V pátek dopoledne muselo z domů i deset rodin z Mníšku na Liberecku. Evakuace však byla pouze preventivní.

V Libereckém kraji spadlo od čtvrtka více než 150 milimetrů srážek a déšť zatím neustává. Ani prognózy meteorologů na nejbližší hodiny nejsou příliš optimistické. Nejhorší je situace na Frýdlantsku.

Hasiči kvůli rozvodněné řece Dědině evakuovali z tábora v Mělčanech u Dobrušky...

Hasiči kvůli rozvodněné řece Dědině evakuovali 22. července ráno z tábora v Mělčanech u Dobrušky na Rychnovsku celkem 45 dětí.

Povodní nepřibývá, lidé zapomínají, tvrdí meteorolog

Kvůli vodě je stále uzavřena silnice třetí třídy z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce. Do Višňové je průjezdná jediná silnice přes provizorní most ve Vísce.

Policisté museli už ve čtvrtek uzavřít provizorní most u obecního úřadu v Raspenavě, kde hrozí, že ho voda podemele. Neprůjezdná je také raspenavská Fučíkova ulice, kde Smědá podemlela břeh. Do Hejnic se tak dá dostat jen přes Frýdlant a Nové Město pod Smrkem.

Předpoklad meteorologů

Výstraha platí do sobotní 10. hodiny

Na severu a severovýchodě ČR dál vytrvale prší. Odpoledne a večer bude déšť postupně ustávat. Do večera však v uvedených oblastech může ještě napršet 10 až 25 mm. Vzhledem k neustávajícímu dešti se budou udržovat 3. SPA na Smědé i horním toku Jizery i nadále. Pokles pod úroveň 3. i 2. SPA se předpokládá v noci.

V povodí horního toku Divoké Orlice a Dědiny se poklesy pod úroveň 3. SPA dají  předpokládat odpoledne. V povodí Metuje očekáváme 2.SPA, na Stěnavě 1. až 2. SPA. Na horním toku Moravy až po Olomouc se předpokládá vzestup hladiny s kulminacemi při 3. SPA již dnes odpoledne, na středním toku Moravy bude vzestup až do noci. Na dolním toku pak  bude hladina výrazně stoupat až do brzkého rána až na 2. povodňový stupeň.

Zdroj: ČHMÚ

Podemletá je ale podle informací policie i hlavní silnice 13 na Frýdlant za Albrechticemi. Zaplavené jsou ulice Tovární, Hejnická a V Údolí ve Frýdlantu, zakázán je i průjezd do Raspenavy kolem školního statku.

Na Frýdlantsku je v pohotovosti 23 jednotek se zhruba 120 dobrovolnými i profesionálními hasiči. Posily poslali na Frýdlantsko i policisté, kteří tam nasadili dalších 30 příslušníků dopravní, pořádkové a cizinecké policie. Posíleny jsou i služby zdravotníků, kteří přímo do Višňové poslali jeden zdravotnický tým, na Frýdlantsku tak nyní operují čtyři.

Třetí stupeň má Dědina, Divoká Orlice i horní Morava

Déšť začal páchat škody i ve východních Čechách u polských hranic. Ráno se prudce zvedla také Dědina kolem Dobrušky na Rychnovsku. Hasiči v pět hodin ráno evakuovali 45 dětí a vedoucích z tábora v městské části Mělčany do dobrušského kina. Dopoledne pak musely do místní školy i děti z tábora v Dobrém.

Na třetím stupni je i Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, která se z úterních pěti centimetrů zvedla nad 140 cm. I tam museli hasiči evakuovat dětský tábor. (více o situaci na Rychnovsku čtěte zde)

Na horním toku rychle vystoupala i Morava, například ve Vlaské na Šumpersku téměř na tři metry, i když ještě před pár dny tu byla jen poloviční hloubka a téměř čtyřicetkrát nižší průtok.

"V noci zasedla povodňová komise v Hanušovicích, v osm hodin ráno pak povodňová komise v Šumperku. V noci jsme v Postřelmově stavěli protipovodňové hráze," přibližuje situaci v Olomouckém kraji mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Na Václavském náměstí si lidé připomínají výročí okupace, půjdou na Hrad

Na Václavském náměstí v Praze se vzpomíná na potlačení demonstrací před...

Několik stovek lidí se po šesté hodině večer sešlo na Václavském náměstí. Později se vydají na pochod Prahou, půjdou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz