Hladina Smědé stoupla za den o tři metry, Višňovou voda odřízla od světa

  13:17aktualizováno  22:58
Vodní toky na většině míst Libereckého kraje od čtvrtečního podvečera začínají opadat, stav ohrožení platí na dvou místech. Situace po vytrvalém dešti ale zůstává stále složitá. Policisté uzavřeli jeden z mostů v Raspenavě. Už předtím zastavili provoz na několika silnicích v okolí Višňové na Frýdlantsku.

"Policisté museli uzavřít i most v Raspenavě u obecního úřadu. Statik rozhodl, že most musí být uzavřen jak pro osobní, tak i pro nákladní dopravu. S maximální opatrností a pouze v případě nutnosti mohou přes most přejíždět složky integrovaného záchranného systému, nikoliv však těžká technika," uvedla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Pro nákladní dopravu platila uzavírka už od poledne, osobní auta policisté pouštěli kyvadlově. Úplný zákaz přišel po 16. hodině. Doprava je odkloněna přes Nádražní ulici.

"Žádáme řidiče, aby skutečně respektovali dopravní značení a pokyny policistů a nekomplikovali již tak závažnou situaci, která z důvodů vylití řek nastala," dodala mluvčí.

Na některé silnice ve Frýdlantském výběžku už nejde vjíždět od dopoledních hodin. Zákaz vjezdu platí na silnici u Višňové od obce Víska. Řidiči se nedostanou ani na takzvanou zadní cestu z Frýdlantu do Raspenavy.

Obec Višňová ve frýdlantském výběžku ohrožená rozvodněnou řekou Smědou je nyní prakticky nedostupná. Do osady Víska, odkud musely být už dopoledne evakuovány dvě rodiny, se už lidé auty nedostanou. Na provizorním mostě jim v tom brání značka se zákazem vjezdu. Do sousedních Minkovic se dá dostat jen dlouhou oklikou přes les (reportáž z ohrožených obcí najdete zde).

Stav ohrožení je už jen na dvou místech

Ve Frýdlantu se rozlila voda z rybníka u Slezanu. Podle starosty Dana Ramzera byla nádrž poškozená už loňskou povodní. Voda zaplavila přízemí jednoho domu. "Nefungovala stavidla. Hasiči se to snaží nějakým způsobem řešit," dodal starosta.

V Libereckém kraji od středečního večera intenzivně prší, za posledních 24 hodin spadlo místy až 130 milimetrů srážek. Meteorologové hlásí stav ohrožení na řekách Smědé v Předlánce a Řasnici ve Frýdlantu (aktuální situaci na tocích najdete zde). Na řekách Jeřice, Kamenice a Jizera byl třetí stupeň povodňové aktivity odvolán.

"Ještě ve středu v sedm ráno u nás teklo Smědou dvanáct centimetrů vody, ve čtvrtek kolem třetí už byla hladina na 282 centimetrech," podotkla starostka Višňové Vladimíra Erbanová.

V Pardubickém kraji je situace lepší. Tichá Orlice překročila večer v Lichkově na Orlickoústecku první, nejnižší, povodňový stupeň. Rychlý vzestup hladiny má podle údajů Povodí Labe rovněž Novohradka a některé další toky, zatím však nikde nepřesáhly běžný stav.

Některé obce už musely evakuovat obyvatele

V Chrastavě Jeřice zatopila voda některé objekty, hasiči odčerpávali vodu například z Penny Marketu. V noci tu rozváželi hasiči pytle s pískem, chvílemi nešel ani proud.

Hasiči v Libereckém kraji měli během noci i čtvrtečního rána desítky výjezdů, jen na území Liberce jich bylo osmnáct. Čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali popadané stromy ze silnic. "Napravují i to, co správci toků zanedbali. Z řeky třeba odstraňovali nasypanou suť nebo různé plechy, které pak způsobují překážky," prohlásila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

V Heřmanicích byla nejhorší situace v noci, kdy lidé stěhovali v domech nábytek z přízemí do horních pater. "Přesouvali jsme vozidla a evakuovali některé rodiny. Propadl se nám i provizorní mostek," informoval starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Zatopené zahrádky v Chrastavě

Zatopené zahrádky v Chrastavě

Rozvodněná Nisa v Bílém Kostele

Nisa v Bílém Kostele

Rychlý úklid věcí v Hrádku nad Nisou

Úklid věcí v Hrádku nad Nisou

V Bílém Potoce mají největší strach z nezpevněných břehů, ty totiž nestačili po loňské povodni spravit. "Máme trochu obavu o jeden dům, mohl by spadnout. Už jsme z něj evakuovali rodinu, teď to tady zachraňujeme, obkládáme břeh kameny," řekl starosta Bílého Potoka Vladimír Hanzl.

"Situace už se uklidňuje. Voda až na výjimky začala všude klesat. Krizový štáb bude v pohotovosti celou noc a jsme připraveni v případě potřeby pomoci takřka okamžitě, ale v tuto chvíli to vypadá tak, že to nebude třeba," řekl liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Česká pošta není mrtvá, brání se odboráři nařčení premiéra Babiše

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb...

Status na sociální síti předsedy vlády Andreje Babiše, ve kterém označil „starou Českou poštu za mrtvou“, rozčílil...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz