Divadelníci žádají hlavu pražského radního. Petici podepsalo 9 tisíc lidí

  19:43aktualizováno  24. dubna 8:33
Zničí to menší a alternativní divadla, říkají umělci o novince pražského magistrátu ve financování kultury. Dnes ráno začali proti příspěvkům na prodanou vstupenku demonstrovat před radnicí. Žádají odvolání radního pro kulturu Milana Richtra z ODS. "Chtějí neustále více peněz," brání se on.

Muž, který má novelu na svědomí. Podle Richtra chtěli financování za prodanou vstupenku ti, co si dnes stěžují. | foto: David PortMF DNES

Radniční výbor pro kulturu letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu, které mezi divadla rozdělí úměrně k počtu prodaných vstupenek. Podle rozzlobených umělců to ubralo peníze na granty a jen podpořilo divadla, která mají větší kapacitu a komerčnější program a vydělají si na sebe sama. Menším a alternativnějším divadlům prý proto naopak hrozí zánik.

Už letos tak podle vlastních slov může skončit divadlo Semafor a Archa, Divadlo v Celetné, Divadlo bratří Formanů, festival Dny evropského filmu a řada dalších akcí a souborů. Jiné neziskové projekty se budou potýkat s finanční nouzí.

Demonstraci, která začala dnes v 8:30 před magistrátem, organizuje Iniciativa pro kulturu.

"V podstatě to bude taková přehlídka postižených subjektů. Budou jednotlivě vystupovat a vysvětlovat, co to pro ně znamená. Jestli zavřou za měsíc, za půl roku a podobně," řekla ve středu iDNES.cz Irena Velebilová, která iniciativu zastupuje.

Protestu předcházela petice, která se šířila po divadlech i po internetu. "K pondělí 21. dubna bylo podpisů necelých devět tisíc," uvedla Velebilová. Kromě běžných lidí ji podepsala i řada herců a osobností z kulturní branže.

. Kdo podepsal petici proti Richtrovi

Na archu petice proti novele financování a radnímu Richtrovi nechybějí jména: 

Martin Dejdar, Petr a Matěj Formanovi, Jiří Černý, Arnošt Goldflam, Tomáš Halík, Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Jiří Lábus, Lubomír Lipský, Ivo Mathé, Michal Malátný, David Matásek, Vladimír Morávek, David Ondříček, Jiří Ornest, Jan Přeučil, David Radok, Jan Ruml, Petr Skoumal, Ladislav Smoljak, Zuzana Stivínová, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Alois Švehlík, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová a další. 

"Chceme nápravu těch šílených kroků"
Petice požaduje odvolání radního pro kulturu Milana Richtra. Radnice by podle ní měla zrušit plošné dávky na prodanou vstupenku a oddělit financování neziskových projektů od podnikání v kultuře. To ostatně doporučoval dopisem primátorovi v únoru i ministr financí Miroslav Kalousek.

"Chceme tlačit na zastupitelstvo, aby zjednalo nápravu těch šílených kroků. Pokud nesplní naše podmínky, tak plánujeme další akce. Můžou to být další demonstrace nebo vynucené zastavení provozu některých kulturních organizací. Každopádně to není poslední akce," řekla iDNES.cz Irena Velebilová.

Radní Richter ale námitky odmítá. Oddělovat alternativní umění od komerce je podle něj problém. Financování za vstupenku prý dává divadlům jistý příjem a jde na jejich provoz. "Chtějí neustále víc peněz," myslí si o požadavcích protestujících umělců.

. Richter: Chtějí jen stále víc penĚz

Rozhovor s radním pro kulturu Milanem Richtrem

Stojíte si za tou novelou? Nebo vás odpor umělců a podpis 9 tisíc lidí přesvědčily, že je něco špatně?
Naopak, přesvědčilo mě to, že kroky hlavního města jsou správné. V Praze máme 98 divadel. Peníze z rozpočtu dostává pouze osmnáct z nich. Paradoxem je, že pod touhle peticí jsou podepsáni jenom ti, kteří patří k těm osmnácti.

Nicméně podpora těch neziskových divadel se zmenší.
Ona se nezmenší, stále roste. Všechny tyto subjekty dostávají provize z prodané vstupenky. A granty do kultury se minulý rok zvedly o 40 milionů korun.

Ale 50 milionů z peněz na kulturu se odčerpalo do plošného financování podle prodané vstupenky. A na to doplatí divadla, která nemají tak masovou návštěvnost.
Není to pravda. Archa čerpá pokud vím 1,5 milionu. I divadlo Semafor čerpá 900 tisíc.

Mají ale menší kapacitu a kvůli alternativnějšímu programu i menší návštěvnost než třeba Ta Fantastika.
Pokud já vím, tak mají stejné kapacity jako divadlo Ta Fantastika nebo Divadlo Na Jezerce. A nemají menší návštěvnost, to je ten paradox, jejich návštěvnost je zhruba stejná.

Proč si tedy stěžují?
Protože chtějí neustále více peněz.

A jaký účel má financování za prodanou vstupenku, které neodděluje komerční a neziskové projekty?
Vzniklo na základě tlaku těch samých divadel, která si dnes stěžují. Říkala: "Nemáme jistotu, že obdržíme grant. My chceme jistotu, že zajistíme provoz našich institucí." Peníze za prodanou vstupenku nejsou určeny na vytváření uměleckých hodnot. Je to na provoz. Otevíráme tu Pandořinu skřínku. Stejně tak totiž můžeme diskutovat o MHD. Tam taky nerozlišujeme, jestli je někdo podnikatel a někdo není. Je těžké rozlišovat umění a komerci, Divadlo Komedie je například s. r. o. a dostalo Radoka.

A proč magistrát dává akci jako Elite Model Look 1,9 milionu? Ta si na sebe přece vydělá sama.
To ale není z grantů, jsou to jiné peníze. Elite Model Look se vysílá v televizích po celém světě a je tu zmiňována Praha. Vysílá to i ČT. Je to o podpoře města a turistického ruchu.

Chystáte se na zítřejší demonstraci diskutovat s divadelníky, kteří si stěžují?
Víte, já jsem s nimi vedl množství debat. Navštívil jsem jednotlivé soubory a diskutoval jsem sám proti sto i sto padesáti lidem. Ředitelé se se mnou odmítli bavit. Takže ta diskuse probíhá a já předpokládám, že probíhat bude.


Reakce Iniciativy pro kulturu (Irena Velebilová):

Mrzí nás, že pan radní Richter neustále mění čísla, která uvádí, a zamlžuje podstatu celého problému. Do grantového rozpočtu se převedlo o 24,4 milionu více než loni, ovšem na úkor rozpočtu na tzv. partnerství, který klesl o 32 milionů. Partnerství navíc nyní slouží akcím jako Elite Model Look, místo aby dodržovalo koncepci Kulturní politiky města z roku 2006. Významně byly v této kategorii kráceny akce jako Tanec Praha nebo Dny evropského filmu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz