Divadelníci žádají hlavu pražského radního. Petici podepsalo 9 tisíc lidí

  19:43aktualizováno  24. dubna 8:33
Zničí to menší a alternativní divadla, říkají umělci o novince pražského magistrátu ve financování kultury. Dnes ráno začali proti příspěvkům na prodanou vstupenku demonstrovat před radnicí. Žádají odvolání radního pro kulturu Milana Richtra z ODS. "Chtějí neustále více peněz," brání se on.

Muž, který má novelu na svědomí. Podle Richtra chtěli financování za prodanou vstupenku ti, co si dnes stěžují. | foto: David PortMF DNES

Radniční výbor pro kulturu letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu, které mezi divadla rozdělí úměrně k počtu prodaných vstupenek. Podle rozzlobených umělců to ubralo peníze na granty a jen podpořilo divadla, která mají větší kapacitu a komerčnější program a vydělají si na sebe sama. Menším a alternativnějším divadlům prý proto naopak hrozí zánik.

Už letos tak podle vlastních slov může skončit divadlo Semafor a Archa, Divadlo v Celetné, Divadlo bratří Formanů, festival Dny evropského filmu a řada dalších akcí a souborů. Jiné neziskové projekty se budou potýkat s finanční nouzí.

Demonstraci, která začala dnes v 8:30 před magistrátem, organizuje Iniciativa pro kulturu.

"V podstatě to bude taková přehlídka postižených subjektů. Budou jednotlivě vystupovat a vysvětlovat, co to pro ně znamená. Jestli zavřou za měsíc, za půl roku a podobně," řekla ve středu iDNES.cz Irena Velebilová, která iniciativu zastupuje.

Protestu předcházela petice, která se šířila po divadlech i po internetu. "K pondělí 21. dubna bylo podpisů necelých devět tisíc," uvedla Velebilová. Kromě běžných lidí ji podepsala i řada herců a osobností z kulturní branže.

. Kdo podepsal petici proti Richtrovi

Na archu petice proti novele financování a radnímu Richtrovi nechybějí jména: 

Martin Dejdar, Petr a Matěj Formanovi, Jiří Černý, Arnošt Goldflam, Tomáš Halík, Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Jiří Lábus, Lubomír Lipský, Ivo Mathé, Michal Malátný, David Matásek, Vladimír Morávek, David Ondříček, Jiří Ornest, Jan Přeučil, David Radok, Jan Ruml, Petr Skoumal, Ladislav Smoljak, Zuzana Stivínová, Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Alois Švehlík, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová a další. 

"Chceme nápravu těch šílených kroků"
Petice požaduje odvolání radního pro kulturu Milana Richtra. Radnice by podle ní měla zrušit plošné dávky na prodanou vstupenku a oddělit financování neziskových projektů od podnikání v kultuře. To ostatně doporučoval dopisem primátorovi v únoru i ministr financí Miroslav Kalousek.

"Chceme tlačit na zastupitelstvo, aby zjednalo nápravu těch šílených kroků. Pokud nesplní naše podmínky, tak plánujeme další akce. Můžou to být další demonstrace nebo vynucené zastavení provozu některých kulturních organizací. Každopádně to není poslední akce," řekla iDNES.cz Irena Velebilová.

Radní Richter ale námitky odmítá. Oddělovat alternativní umění od komerce je podle něj problém. Financování za vstupenku prý dává divadlům jistý příjem a jde na jejich provoz. "Chtějí neustále víc peněz," myslí si o požadavcích protestujících umělců.

. Richter: Chtějí jen stále víc penĚz

Rozhovor s radním pro kulturu Milanem Richtrem

Stojíte si za tou novelou? Nebo vás odpor umělců a podpis 9 tisíc lidí přesvědčily, že je něco špatně?
Naopak, přesvědčilo mě to, že kroky hlavního města jsou správné. V Praze máme 98 divadel. Peníze z rozpočtu dostává pouze osmnáct z nich. Paradoxem je, že pod touhle peticí jsou podepsáni jenom ti, kteří patří k těm osmnácti.

Nicméně podpora těch neziskových divadel se zmenší.
Ona se nezmenší, stále roste. Všechny tyto subjekty dostávají provize z prodané vstupenky. A granty do kultury se minulý rok zvedly o 40 milionů korun.

Ale 50 milionů z peněz na kulturu se odčerpalo do plošného financování podle prodané vstupenky. A na to doplatí divadla, která nemají tak masovou návštěvnost.
Není to pravda. Archa čerpá pokud vím 1,5 milionu. I divadlo Semafor čerpá 900 tisíc.

Mají ale menší kapacitu a kvůli alternativnějšímu programu i menší návštěvnost než třeba Ta Fantastika.
Pokud já vím, tak mají stejné kapacity jako divadlo Ta Fantastika nebo Divadlo Na Jezerce. A nemají menší návštěvnost, to je ten paradox, jejich návštěvnost je zhruba stejná.

Proč si tedy stěžují?
Protože chtějí neustále více peněz.

A jaký účel má financování za prodanou vstupenku, které neodděluje komerční a neziskové projekty?
Vzniklo na základě tlaku těch samých divadel, která si dnes stěžují. Říkala: "Nemáme jistotu, že obdržíme grant. My chceme jistotu, že zajistíme provoz našich institucí." Peníze za prodanou vstupenku nejsou určeny na vytváření uměleckých hodnot. Je to na provoz. Otevíráme tu Pandořinu skřínku. Stejně tak totiž můžeme diskutovat o MHD. Tam taky nerozlišujeme, jestli je někdo podnikatel a někdo není. Je těžké rozlišovat umění a komerci, Divadlo Komedie je například s. r. o. a dostalo Radoka.

A proč magistrát dává akci jako Elite Model Look 1,9 milionu? Ta si na sebe přece vydělá sama.
To ale není z grantů, jsou to jiné peníze. Elite Model Look se vysílá v televizích po celém světě a je tu zmiňována Praha. Vysílá to i ČT. Je to o podpoře města a turistického ruchu.

Chystáte se na zítřejší demonstraci diskutovat s divadelníky, kteří si stěžují?
Víte, já jsem s nimi vedl množství debat. Navštívil jsem jednotlivé soubory a diskutoval jsem sám proti sto i sto padesáti lidem. Ředitelé se se mnou odmítli bavit. Takže ta diskuse probíhá a já předpokládám, že probíhat bude.


Reakce Iniciativy pro kulturu (Irena Velebilová):

Mrzí nás, že pan radní Richter neustále mění čísla, která uvádí, a zamlžuje podstatu celého problému. Do grantového rozpočtu se převedlo o 24,4 milionu více než loni, ovšem na úkor rozpočtu na tzv. partnerství, který klesl o 32 milionů. Partnerství navíc nyní slouží akcím jako Elite Model Look, místo aby dodržovalo koncepci Kulturní politiky města z roku 2006. Významně byly v této kategorii kráceny akce jako Tanec Praha nebo Dny evropského filmu.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Tragická nehoda autobusu, představení nové Octavie a pád rakety

Tragická nehoda na Slovensku, při které zahynulo 12 lidí a představení nové Škody Octavia. To jsou dvě nejsledovanější...

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše k výročí 17. listopadu

V rámci slavnostního programu ke 30. výročí sametové revoluce poděkoval premiér Andrej Babiš všem, kteří chodí volit a...

Sedmnáctý listopad byl teplotně nadprůměrný, u Ostravy naměřili 18,8 stupně

Zatímco 17. listopadu před 30 lety se teploty pohybovaly lehce nad nulou, letos je tento den teplotně nadprůměrný, na...

Tisíce lidí prošly Prahou. Na Albertově dav křičel na rektora Zimu

Tisíce lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz