Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Nebezpečné výrobky zmizí do dvou dnů. Nová pravidla EU mají víc chránit zákazníky

  • 10
Online nakupování nenávratně změnilo trh. I proto bude Evropský parlament ve čtvrtek schvalovat nová pravidla pro bezpečnost spotřebních výrobků. Zástupci Evropanů chtějí zajistit, aby tyto výrobky splňovaly nejvyšší bezpečnostní požadavky. „Už příští Vánoce by měly být nákupy bezpečnější,“ říká europoslankyně Dita Charanzová, která je zpravodajkou nových pravidel.

„Nová legislativa se má více zaměřit na práva spotřebitelů a ovlivní každodenní život i v Česku,“ nastínila Charanzová, která zároveň působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

Legislativa se týká všeho nepotravinového zboží, od hraček po kosmetiku. Právě v těch se často objevují toxické látky. Ochrana spotřebitele však postihne všechno spotřební zboží. „Jedním z pilířů bylo právě vyřešit situaci nákupů ze třetích zemí,“ uvedla.

Aby byl spotřebitel víc chráněn, budou prodejci ze třetích zemí mít povinnost zřídit si právního zástupce v EU. „Když se spotřebiteli něco stane, nebude se muset dívat na adresu někde v Číně,“ nastínila Charanzová.

Charanzová varuje před povinnou rekonstrukcí budov. Šibeniční a nereálné, říká

Když se ukáže, že na trhu koluje nebezpečný výrobek, prodejci ho navíc budou muset stáhnout do dvou dnů a zaručit, že se nedostane nazpátek.

Při koupi nebezpečného výrobku má pak spotřebitelům přijít e-mail. Ti by zároveň měli mít možnost výměny, opravy či vrácení peněz. „Nyní se lidé dozvěděli, že je výrobek nebezpečný, ale vymáhání práv bylo těžké,“ řekla Charanzová.

Příští vánoční nákupy budou bezpečnější

Ve středu bude mezi europoslanci o nových pravidlech debata a o den později hlasování. Charanzová jej vidí pozitivně. Schválená pravidla by pak měla začít platit v prosinci příštího roku. „Vánoční nákupy by tak měly být bezpečnější,“ podotkla.

Změny pravidel jsou podle ní nutné zejména kvůli tomu, že poslední regulace je dvacet let stará. „Za těch dvacet let jsme zažili neuvěřitelný boom nakupování online. A často ze třetích zemí, ze kterých pochází více než padesát procent nebezpečných výrobků na evropském trhu, z toho indického třicet procent,“ vysvětlila Charanzová.

Nové nařízení má nahradit stávající směrnici o obecné bezpečnosti výrobků v kontextu vývoje v oblasti digitalizace a prudkého nárůstu online nakupování. Současná směrnice pochází z roku 2001. Protože byla několikrát měněná, vznikl velmi složitý právní rámec.

Chystá se razantní zdražení cigaret. Nově se mají zdanit i elektronické

Nová pravidla budou znamenat práci pro online platformy a tržiště, které budou muset znát prodejce a v případě problému je dohledat. Také obchodní inspekce má více kontrolovat zboží ze třetích zemí, například kontrolními nákupy. Spotřebitelé a spotřebitelské organizace pak také mají mít možnost více využívat hromadných žalob.

Až jedna ušetřená miliarda pro zákazníky

Nová pravidla by měla spotřebitelům ušetřit zhruba miliardu eur v prvním roce. „Nejdůležitější bylo udělat maximum pro to, aby lidé věřili nákupům na internetu a nebáli se. Když se objeví nebezpečný výrobek, hned se stáhne z prodeje,“ ubezpečila Charanzová.

Prudký nárůst online nakupování dokládají statistiky. Podle nich v roce 2021 nakupovalo 73 procent spotřebitelů zboží přes internet, a to oproti 50 procentům v roce 2014. V roce 2020 si pak 21 procent lidí objednalo zboží ze zemí mimo EU, což je oproti roku 2014 nárůst o osm procent.

Podle výroční zprávy společnosti Safety Gate za rok 2020 se 26 procent oznámení o nebezpečných výrobcích týkalo výrobků prodávaných online a nejméně 62 % se týkalo výrobků pocházejících ze zemí mimo EU a EHP.

Rizikům spojeným s výrobky jsou vystaveny zejména děti. Ze všech výrobků, které byly v roce 2020 v systému Safety Gate označeny jako nebezpečné, bylo až 29 procent hraček nebo výrobků určených k péči o děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video