Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Destrukce evropské demokracie je v poslední fázi, varoval Klaus

  • 3108
Z Evropské unie se stává superstát kvůli pokryteckým politikům, kteří se vzdávají demokratických principů, prohlásil prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro britský list The Sunday Telegraph varoval před destrukcí evropské demokracie.

Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu.

"Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státní suverenitu. V rámci federace je něco takového nemožné. Evropská unie by se měla ubírat opačným směrem," řekl Klaus pro The Sunday Telegraph.

Mimo jiné tak reagoval na prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, který 12. září oznámil, že v roce 2014 zveřejní návrhy na federalizaci sedmadvacítky.

Klaus naposledy promluví v OSN

Prezident Václav Klaus absolvoval v týdnu v Itálii jednu ze svých posledních státních návštěv velkých evropských zemí. Dosluhující prezident v závěru svého desetiletého působení na Hradě objede ještě sousední státy. Chystá se do Polska, Rakouska a na Slovensko.
Ve hře je také cesta do Izraele, Maďarska a návštěva Vatikánu. Příští týden Klause čeká poslední vystoupení v OSN v roli prezidenta.
Tradičně povede českou delegaci na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kde bude mít v úterý projev.

"Je to poprvé, co potvrdil skutečné ambice dnešních protagonistů EU na další prohloubení evropské integrace. Lidé jako Barroso do dneška tajili své ambice před evropskou veřejností," prohlásil Klaus. "Bojím se, že Barroso cítí, že je nyní správný čas na to, oznámit takovýto absolutně chybný krok (...) Oni si myslí, že dokončují koncept Evropy, já se však domnívám, že ho rozbíjejí," dodal.

Klausovo prohlášení přichází poté, co se jedenáct největších zemí EU vedených Francií a Německem minulý týden volalo po užší integraci Evropy. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle chtěl, aby členské země přišly o možnost vetovat rozhodnutí v oblasti obranné politiky a jediný stát tak nemohl blokovat návrhy, mezi nimiž by časem mohl být i vznik evropské armády. Vyzval také k vytvoření funkce přímo voleného prezidenta EU, který by "osobně jmenoval členy své evropské vlády".

Je ironií dějin, že musím připomínat hodnotu demokracie

Václav Klaus je neúnavným kritikem evropské integrace, ale ve svém boji zůstává v těch nejvyšších patrech evropské politiky osamocen. "Když přijde na politické elity v největších zemích, je pravdou, že zůstávám izolovaný," připustil Klaus.

Klaus se také zděsil nad zkušenostmi z nedávné návštěvy Itálie. Setkal se tam s "destruktivním myšlením" italských politiků, kteří se v době krize eurozóny vzdali odpovědnosti za chod své země a předávají kompetence do Bruselu.

"Bylo pro mě opravdu hodně depresivní vidět, kolik vrcholných italských politiků vyjádřilo přesvědčení, že je nutné přesunout kompetence z Itálie do Bruselu z jednoho důvodu: pasivně přijímají, že sami nejsou schopni dělat racionální rozhodnutí," řekl Klaus.

Prezident podotkl, že kvůli zkušenosti s komunismem si důležitost demokracie uvědomuje velmi silně a zřejmě více než lidé v západní Evropě. V roce 1989 by ho prý nenapadlo, že dnes bude muset připomínat hodnotu demokracie. "Považuji to za ironii dějin," řekl jedenasedmdesátiletý Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video