ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Sexuální predátor, či sdílející rodič? Pro dítě mohou být online hrozbou oba

  • 14
Na úterý 8. února 2022 tradičně spadá Den bezpečnějšího internetu. V tento den oznamuje své stávající i plánované aktivity v podpoře bezpečného chování v online prostředí i projekt E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci. Mezi ně patří jak zmapování fenoménu Sharentingu, tedy sdílení intimních fotografií dětí rodiči.

Pandemie situaci značně vyhrotila. „Děti trávily více času online, často bez dozoru. Tím jsme jim sice umožnili dále se vzdělávat a zůstat v kontaktu s kamarády, vrstevníky, na druhou stranu existují signály, že děti ve vyšší míře přišly do styku s online predátory. Víme například, že vzrostla poptávka po citlivých materiálech týkajících se (pohlavního zneužívání) dětí – v některých členských státech dokonce až o 25 procent,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, která je patronkou Dne v České republice. 

Tématem je proto i možnost omezování soukromí dětí, které by mělo vést ke zvýšení jejich bezpečnosti a ochrany v online prostředí. V tomto případě upřednostňuje bezpečí dětí i místopředsedkyně Charanzová. 

„Jak ukazuje praxe, osvěta je důležitá, ale pro skutečnou ochranu těch nejzranitelnějších zdaleka nestačí. Pandemie navíc přispěla ke zhoršení situace. Polovina českých dětí má zkušenost s kyberšikanou, každé druhé dítě také chatuje s cizími lidmi, pětina by neodmítla osobní schůzku. A téměř každé šesté české dítě sdílí na internetu intimní fotografie a videa,“ uvedla Charanzová.

Chce tak dát digitálním platformách mandát, aby úřadům pomohly s efektivní ochranou dětí před sexuálními predátory.

Sedm tipů, jak se vyhnout nástrahám kyberzločinců a nepřijít o peníze

Na půdě EU je to živé téma. Komise na konci března letošního roku přijala první komplexní Strategii EU pro práva dítěte a návrh doporučení Rady, kterým se zavádí evropská záruka pro děti na podporu rovných příležitostí pro děti ohrožené chudobou nebo sociálním vyloučením.

Strategie má šest tematických oblastí a navrhované kroky, mezi které patří například právo dětí bezpečně procházet digitálním prostředím a využívat jeho příležitostí.

Mezi klíčová opatření, na které se Evropská komise v tomto roce zaměří, bude především přijmutí aktualizované strategie Lepší internet pro děti a zintenzivnění boje proti všem formám pohlavního zneužívání dětí na internetu.

Důležité je taktéž v rámci vzdělání šířit osvětu v oblasti mediální gramotnosti u dětí, rodičů ale i učitelů například pořádáním besed s externisty. 

Nezakazovat, důvěřovat. Návod, jak ochránit děti před nástrahami na síti

Klíčové je také zajištění lepšího fungování center pro bezpečnější internet. Kromě strategie pokračuje i práce na zákonu o digitálních službách.

Posouzení těchto rizik bude především důležité pro velmi velké online platformy. Návrh je vypracován tak, aby se společnost, která se zaváže jednat a neučiní to, by mohla podléhat sankcím v řádu milionů eur. Vyvíjen je taktéž tlak, aby tyto platformy omezily cílené reklamy na děti.

Vnímání krásy a Sharenting

V roce 2022 proběhne v rámci projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci několik aktivit. Ve spolupráci s O2 Czech Republic výzkum zaměřený na problematiku vnímání krásy v online prostředí a to především pak v prostředí sociálních sítí a sociálních médií. Cílem výzkumu je zjistit,  jaké nenávistné projevy jsou spojeny s vnímáním vzhledu člověka v online prostředí a odhalit případná rizika spojená s fenoménem tělesných modifikací. Výzkum se také zaměří na trendy ve vnímání krásy mezi dětmi v oblasti sociálních médií (reklama, influencerský obsah).

Sharenting

Sdílení obsahu týkajícího se dětí rodiči. Jsou to fotky, videa a popisy aktivit.

Dále se zmapuje také ve spolupráci s Microsoftem fenomén Sharentingu, který začíná být skutečně vážným problémem. Specializované poradny Napisnam.cz a Stoponline.cz upozorňují na nárůst počtu případů úniku intimních a dalších nevhodných materiálů dětí na internet, ke kterému došlo prostřednictvím jejich rodičů, kteří materiály svých dětí v online prostředí šířili. 

Ve spolupráci s Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR se chystá i sada edukačních animací, které budou zaměřené na vybrané problémy spojené s kyberprevencí a kyberkriminalitou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video