Česká města demonstrovala proti Babišovi a justici. V Brně se sešlo 6000 lidí

  • 3556
Poté, co minulý týden na Václavském náměstí v Praze požadovaly desetitisíce lidí demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové, se konaly demonstrace v regionech. V úterý proběhly protesty ve velkých městech, jako je Brno, Plzeň nebo Ostrava, i v menších obcích po celé ČR.

Demonstrace proti Babišovi a Benešové se zatím konaly většinou v hlavním městě. Organizátoři protestů ale již 28. května svolali demonstrace i v dalších městech v Česku. 

V úterý se protivládní protesty konaly na více než třech stech místech. Start demonstrací byl stanoven na 19. hodinu, v Karlových Varech se demonstranti sešli už kolem páté hodiny.

„Nejdřív demisi, až poté znovu motýle.“ „Dneska je hezky, jdem na motýle.“ „Konec vlády jedné straky.“ „Těšíme se na další velký koncert...“ S takovými transparenty se v úterý odpoledne v Zeyerově ulici v Karlových Varech sešli lidé, kteří se opět přidali k protestům spolku Milion chvilek

Dorazilo jich tam kolem 250, což bylo více než minule. V krajském městě požadovali demonstranti čtyři věci, a to přijetí pojistek nezávislosti justice a demisi Marie Benešové i Andreje Babiše, ať Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace, konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro tento koncern a ať se Andrej Babiš se zbaví médií. 

Kromě Karlových Varů byly demonstrace naplánované i v dalších městech regionu, a to v Chebu, Sokolově, Františkových a Mariánských Lázních, Valči i Horní Blatné, nově se přidali lidé také v Ostrově, Lokti Teplé.

Na největším náměstí v Brně – náměstí Svobody se podle orientačních odhadů strážníků sešlo asi šest tisíc lidí. Demonstranti s sebou přinesli moravské, české i evropské vlajky, transparenty s nápisy jako „Demisi!“ nebo „Bureši, proč se bojíš Mikuláše v létě?“ a „Odleťtě motýle!“.

Na pódiu se za moderování Hany Strašákové z iniciativy Společně Brno prostřídali herci z městských divadel. 

„Byl jsem minulý týden až úplně vzadu na Václaváku. Byla tam pozitivní nálada. Pro nás jsou demonstrace jiné, než jaké to bylo v roce 1989. Nemusíme se bát, že nás zmlátí nebo nám vyhodí děti ze školy. Ale právě proto bychom se měli scházet dál, aby to za pár let nenastalo,“ řekl Milan Holenda z divadla Husa na provázku.

Další herci a řečníci zdůraznili, že je třeba v občanské angažovanosti vytrvat a chodit na demonstrace nadále. „Je dobře, že nás chodí tolik, ale je potřeba vytrvat. Protože je možné, že mejdan na Letné nebude ten poslední,“ varoval ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský.

Na náměstí Míru ve Zlíně se sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky, řada držela rozličné transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl „Demisi vlády zlodějů!“ Lidé drželi také nápisy „Nejsme ovce, Bureši!“, „Stop Babišovi!“, „Kdo chce víc, nemá nic“, „Všetci kradnú, iba ja čerpám“, „Udavači StB stydíme se za tebe“, „Bureši, Zlín si nekoupíš!“. 

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než 28. května. Lidé zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: „Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou“. 

V Českých Budějovicich se náměstí Přemysla Otakara II. zaplnilo demonstranty skoro z jedné čtvrtiny. Byly zde stovky lidi s transparenty a vlajkami. Rozdával se také chléb s označením 100% free agrofert. Vystoupil ředitel Jihočeského divadla Lukás Prudek a zpěvačka Pavlína Jíšová.

„Odhaduji tak 1400 (lidí), celé Masarykovo náměstí v Hradci Králové je plné,“ sdělila ČTK zprávou v 19:11 Radka Hübnerová z pořadatelského týmu. Podle ní se koná podobná demonstrace v Hradci Králové počtvrté. Mluvčí krajské policie Ivana Ježková řekla, že podle odhadů přišlo na Masarykovo náměstí okolo 450 lidí.

Na demonstraci za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a odchod premiéra Andreje Babiše (ANO) se sešly stovky lid také v Pardubicích, účast byla početnější než před dvěma týdny, kdy pršelo.

„Dnes chceme hlavně motivovat lidi k účasti na největší demonstraci za posledních 30 let na Letné, kde je plánována ještě větší účast než na poslední demonstraci na Václavském náměstí,“ řekla ČTK spolupořadatelka pardubické demonstrace a městská zastupitelka Ivana Böhmová (Piráti). 

V Královéhradeckém kraji se konaly protesty také v Jičíně, Nové Pace, Lázních Bělohrad nebo v Náchodě. Podle policie v těchto městech byla účast mezi 140 až 200 lidmi. 

V Olomouci byla účast na demonstraci podstatně vyšší než před dvěma týdny, kdy zřejmě účastníky odradil déšť. V letních teplotách dorazilo na Horní náměstí několik set lidí. Někteří se zapojili i do pochodu městem, který vyšel z Žižkova náměstí od sochy TGM.

„Pravidelně chodím na demonstrace v Olomouci, byla jsem i na Václavském náměstí. Chci tímto svým postojem vyjádřit svůj názor, nespokojenost nad nad tím, že máme trestně stíhaného premiéra, vadí mi jeho kroky, kterými si řeší své osobní problémy, nikoliv problémy této země,“ řekla jedna z účastnic Marie Šuláková.

K protestům se připojili i krajané v Paříži. Pod Eiffelovou věží se sešla asi třicítka Čechů a Češek. Demostrace se poté přesunula před nedaleké sídlo českého velvyslanectví. Účastníci nesli vlajky a transparenty s hesly jako „Není nám to jedno“ a „Příště Letná“. Celá akce trvala asi půl hodiny. 

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek úmysl odejít oznámil 18. dubna, jen den po sdělení, že policie navrhla obžalovat Babiše a ostatní obviněné v kauze kolem dotace na farmu Čapí hnízdo. 

Zeman k protestům: Nemají smysl. Ale když se chce někdo vyřádit, prosím

Podle organizátorů protestů chce Babiš dostat justici pod svou kontrolu a dosazením Benešové do vlády snaží ovlivnit justici. Babiš případ označuje za politickou kauzu. Minulý týden řekl, že „v České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací“.

Kromě výměny v čele ministerstva spravedlnosti kritizují protestující také vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil Babiš v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle nedávno zveřejněného návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použití peněz Evropské unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video