Zeman k protestům: Nemají smysl. Ale když se chce někdo vyřádit, prosím

  19:06aktualizováno  19:06
Současné protivládní demonstrace jsou podle prezidenta Miloše Zemana zbytečné. Řekl to na rádiu Frekvence 1, kde se vyjádřil k aktuálním tématům. Premiéra Babiše podpořil v kauze dotací, naopak zkritizoval nejvyššího státního zástupce. Také opět odsoudil ruskou snahu udělat z okupantů roku 1968 veterány.
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Iniciativa Milion chvilek pořádá další, ještě masovější demonstraci proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiéru Andreji Babišovi na Letné 23. června. Podle prezidenta však neměla žádná demonstrace od roku 1989 jakýkoliv účinek. „Ty dnešní smysl nemají, ale když se tam někdo chce přijít vyřádit, prosím,“ uvedl.

„Já uklidňuji společnost tím, že jednám s politiky. Nebudu jednat se zběhlým studentem, který by měl dokončit svá studia a na trhu si najít nějaké zaměstnání, protože organizace protivládních demonstrací rozhodně není perspektivní profese,“ řekl Zeman na adresu jednoho z organizátorů demonstrací Mikuláše Mináře.

„Demonstrace bych považoval za - do jisté míry - podpůrné shromáždění pro ty české politiky, kteří chtějí odvolat Andreje Babiše,“ dodal prezident. V té souvislosti zmínil i bývalého předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Pokud jde o počty účastníků, tak mu policejní prezident Jan Švejdar prý sdělil, že v krajských městech zahrnovaly protivládní demonstrace jen několik set lidí, pouze v Brně jich možná byly dva tisíce.

Babiše Zeman podpořil, ocenil jeho slova, že Česká republika není Slovensko a v České republice se nebude měnit vláda na základě demonstrací. Premiér je pronesl v Bratislavě. „Radil jsem mu, ať to ignoruje. Každý politik si musí zvyknout na štvanici, ale musí vědět, kdo ji vede. Bývají to buď neúspěšní politici, neúspěšní prezidentští kandidáti, nebo novináři, kteří nic nedokázali,“ vyjmenoval prezident.

„Pošukaní“ ruští poslanci

V otázce předběžného auditu Evropské komise o údajném premiérově střetu zájmů Zeman řekl, že je třeba se závěry počkat na finální zprávu. Kriticky se vyjádřil ke svému jmenovci, nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

„Je to neviditelný státní zástupce. Je tam osm let a nezanechal žádnou stopu. Říkal jsem mu kdysi, aby se zabýval kauzou tunelování OKD, neudělal nic. Nyní, když se objevily zprávy o jeho možném odvolání, se chce zviditelnit a zachránit, když chce zkoumat auditní zprávu z Bruselu o dotacích,“ řekl prezident.

Okupanti ze srpna 1968 by mohli být veterány, Češi i Slováci protestují

V rádiu Zeman promluvil i o návrhu zákona uznat účastníky okupace z roku 1968 za válečné veterány. Už dříve ho odsoudil, od ruského velvyslance bude chtít 13. června vysvětlení. „Považuji ho za hluboce urážlivý, kdo ho podporuje, se dopouští nepřátelského aktu vůči ČR,“ uvedl.

„Okupace v roce 1968 byla mezinárodní zločin a ti, kdo se ho dopustili, nemají mít status válečných veteránů,“ řekl prezident. Podle něj je návrh dílem „dvou pošukaných poslanců ruské Dumy.“

Nyní prezident mimo jiné řeší výměnu na pozici ministra kultury, odvolání Antonína Staňka napoprvé nepřijal. „ČSSD zařízla ministra, který bojoval proti nekalostem ve svém resortu, a proto prohrála evropské volby,“ řekl Zeman.
V blízké době se nicméně hodlá sejít s navrhovaným kandidátem Michalem Šmardou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Vláda schválila uvolnění miliardy korun na platy v sociálních službách

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Vláda uvolnila chybějící miliardu korun pro sociální služby. „Půjde na dofinancování výpadku platů,“ uvedla ministryně...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz