Děláte z nás žumpu republiky, znělo na demonstraci proti pálení kalů

  12:46aktualizováno  12:46
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti plánu na pálení kalů z ostravských ropných lagun v čížkovické cementárně Lafarge. Lidé se totiž bojí, že to zhorší ovzduší v regionu.

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z ostravských ropných lagun v čížkovické cementárně Lafarge. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

"Demonstrace trvala necelou hodinu, začala po desáté hodině a skončila před jedenáctou. Účastnilo se jí zhruba tisíc lidí, podle organizátorů to mohlo být celkově dokonce až patnáct set. Na podpisových arších petice proti dovozu a spalování ostravských kalů přibylo během demonstrace zhruba osm set podpisů," popsal z místa reportér MF DNES.

Lidé měli na náměstí transparenty, na kterých obviňovali krajský úřad z toho, že povolil dovoz jedů. Další nápisy hlásaly "Stydíme se za politiky Ústeckého kraje", "Chceme čisté ovzduší" nebo "Stop jedům".

Na demonstraci přišlo i mnoho lidí s malými dětmi. Například Hana Jindrová přijela na demonstraci z Teplic i s vnučkou, která chodila na akci s rouškou.

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z

Na demonstraci se objevili lidé v rouškách i plynové masce.

"Tyto roušky používaly mé děti před dvaadvaceti lety, když jsem je vodila do školky. Je smutné, že ji teď bylo nutné vytáhnout znovu. Jen doufám, že je nebude nutné nosit pravidelně," vysvětlila. I ona petici podepsala a plánuje také přijet na další případné demonstrace.

Organizátor petice: Nemůžeme se odsud všichni odstěhovat

Podobný způsob protestu zvolili i jiní lidé, na místě tak byl k vidění například člověk v plynové masce. Žlutá ochranná protichemická kombinéza pak stála i vedle improvizovaného pódia na korbě avie. Na tom se vystřídalo několik řečníků.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

"Chceme, aby se spalováním kalů zabývala odborná veřejnost. Podařilo se nám vytvořit velký tlak na politiky i dotčené firmy, je ale potřeba spalování prošetřit a pokud začne, musí být pod kontrolou nezávislých organizací," řekl například Libor Pisklák z petičního výboru.

Za hlavního viníka celé situace označil v emotivním projevu krajský úřad: "Konspirativní postupy zvýšily napětí v celém regionu, který se stává žumpou republiky. Je třeba bojovat za zdraví nás i našich dětí, přece se odsud nemůžeme všichni odstěhovat!"

Litoměřická demonstrace podle organizátora zřejmě nebude poslední. Od 20. listopadu mají totiž začít zkoušky spalování kalů. "Pokud k tomu dojde, sejdeme se tu znovu," nastínil.

Proti pálení kalů bojuje i litoměřická radnice

Vystoupili také lidé z litoměřické radnice, která proti plánu od začátku bojuje. "Ředitel čížkovické cementárny mě osočoval, že se jí nevěnuji. Můžu tedy jemu i přítomný lidem slíbit, že teď se jí budu věnovat velmi důkladně," řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler, který také podepsal petici.

"Zdejší ženy při mytí oken a muži při mytí aut dobře vědí, co umí polétavý prach. A teď by se mělo životní prostředí ještě dále zhoršit," dodal.

Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z
Na litoměřickém náměstí protestovalo zhruba tisíc lidí proti pálení kalů z

Lidé dávali na transparentech jasně najevo, co si o plánu na pálení ropných kalů v cementárně myslí.

Petici podepsal i starosta Ladislav Chlupáč. "Pro zlepšení životního prostředí tu děláme hodně a nedopustíme, aby teď někdo naši snahu pošlapal," řekl pak v narážce na krajský úřad.

My nic, to vláda a ministerstvo, bránil kraj náměstek hejtmanky

Za ten vystoupil náměstek hejtmanky Arno Fišera. Nejdříve připomněl, že měl být na programové konferenci ČSSD v Praze, ale přijel do Litoměřic, za což se ale dočkal od davu pískotu a pokřikování, že není na politickém mítinku.

Fotogalerie z demonstrace

Veškerou vinu za dovážení a spalování kalů nese podle jeho slov vláda. "My jsme nic nepovolovali a o ničem nerozhodovali. Za vše může vláda a ministerstvo životního prostředí, které o tom rozhodlo už v roce 2008," uvedl.

Následně popíchl okolní obce včetně Čížkovic za to, že údajně berou za umístění cementárny na jejich území miliony korun. Starosta Čížkovic Arnošt Waschta to ale odmítl s tím, že obec žádné peníze nedostává.

Bývalá vedoucí České inspekce životního prostředí Eva Tylová navíc zpochybnila i "nevinnost" krajského úřadu. "Není tak úplně pravda, že za nic nemůže. Minimálně mohl ovlivnit to, že se kaly vozí na skládku společnosti Celio. Změnil totiž integrované povolení, a bez tohoto kroku by dovážení kalů nebylo možné," vysvětlila.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz