Dalík a Večerek prosili policisty o jídlo

  1:00aktualizováno  1:00
Bylo zatčení poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka v pořádku? Oba muži, podezřelí, že se pokusili uplatit poslance Zdeňka Kořistku, si stěžují, že ne. Tvrdí, že policisté s nimi zacházeli jako s vrahy. Ostravské státní zastupitelství věc vyšetřuje.

Výsledek zveřejní v úterý.

Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně už věc prošetřit nechal a říká, že postup byl správný.

"Zatčení nebylo dramatické. Dalík i Večerek dostali možnost si vyřídit základní věci včetně osobní hygieny," řekl. Připustil, že si oba zatčení stěžovali na stravu. Policisté v Ostravě potom zatčeným za vlastní peníze kupovali jídlo. Dalíkovi rohlíky a salám, Večerkovi jogurt, vodu a cigarety.

MF DNES to zjistila, když sestavovala rekonstrukci celého zatčení. Vypadalo takto:

Večerek se bezelstně zeptal: "Můžu jít?"
Večerka zatkli policisté ve čtvrtek 30. září v 5 hodin 58 minut před jeho pražským domem. Policie na něho čekala už asi od páté hodiny ráno. Když se v 5 hodin a 40 minut rozsvítila světla ve Večerkově bytě, bylo ještě ponuré ráno.

Policie v tu chvíli zpozorněla. Věděla, že rozsvícená okna patří jeho bytu. Večerek vstával brzy. Slíbil totiž známému, který přilétal z ciziny, že pro něj přijede na ruzyňské letiště. Když však došel ke svému autu značky Volvo, přistoupili k němu policisté v civilu.

"Jste pan Jan Večerek?" "Ano, co se děje?" "Jsme od policie a máme tu pro vás sdělení obvinění z účastenství na korupci. Budete muset jít s námi. Jste zadržen."  Jan Večerek si od nich převzal sdělení obvinění, a když jim tento úřední dokument podepsal na kapotě auta, zcela bezelstně se policistů zeptal: "Takže můžu jít?"

Jestli se tak ptal proto, že byl ještě rozespalý, nebo proto, že si vůbec nepřipouštěl své zatčení, není jasné. Policisty však Večerkova otázka zarazila. Policisté Večerkovi zopakovali, jaká má práva a že byl právě zadržen: "Máte právo kontaktovat svého právníka. Jste zadržen."

"A musíte mi dát pouta?" zeptal se sám od sebe policistů Večerek. "Není to nutné, ale pokud si to situace bude vyžadovat..." odpověděli policisté a Večerek pak už odevzdaně nasedl do policejního vozu.

Jediné, oč ještě požádal, bylo, aby mohl zavolat svému příteli, pro něhož měl přijet na letiště. "Bohužel to nejde. Máte právo kontaktovat pouze svého právníka," řekli mu policisté, ale nakonec mu nabídli, že jeho příteli sami pošlou esemesku.

Když hledali Dalíka, potkali na chodbě Topolánka
Dalíkův příběh se odehrával o dvě a půl hodiny později v jednom penzionu v Kroměříži. Marek Dalík tu byl ubytován, protože doprovázel svého šéfa, předsedu ODS Mirka Topolánka na předvolební mítink.

Těsně po osmé hodině ráno přišli policisté do recepce. Recepční vysvětlili, že jdou za Dalíkem a že na to mají úřední povolení. Požádali ji, aby jim Dalíkův pokoj ukázala. Dveře jeho pokoje však nikdo neotvíral.

A tak recepční zauvažovala, že by Dalík mohl být na snídani. Ani tam ho policisté nenašli, a proto se rozhodli ho v penzionu hledat. Když procházeli chodbou ve druhém patře, potkali šéfa ODS Mirka Topolánka. Policisté byli v civilu, a tak u Topolánka nevzbudili žádnou pozornost.

Policisté však získali jistotu, že Dalík ještě musí být v penzionu. A tak přišli znovu k jeho pokoji. Tentokráte už Marek Dalík otevřel. Byl rozespalý a polooblečený.

Koupelnu musel pootevřít
Když mu policisté sdělili obvinění a oznámili mu, že je zadržen, Dalík řekl, že si zavolá svého právníka. "To můžete, ale svůj telefon nemůžete použít. Můžete zavolat z našeho služebního telefonu," řekli Dalíkovi policisté.

Pak je Dalík požádal, zda si může dojít na záchod a zda se může umýt. Policisté zkontrolovali, kam vedou okna z koupelny a ze záchodu a dovolili mu, aby se zavřel na záchodě. V koupelně musel mít dveře pootevřené. Policisté na něho čekali přede dveřmi.  Ani jemu pouta při zatýkání nenasadili.

Když pak vezli Dalíka na výslech do Prahy, měl tuto proceduru jeho kolega Jan Večerek už za sebou. Večerka odvezli do cely předběžného zadržení kolem 12. hodiny. Marka Dalíka tam převezli asi o tři hodiny později.

Dalík: Mám hlad
V policejní cele v Praze se však dlouho "neohřáli". Druhý den, v pátek 1. října, brzy ráno je probudili a převezli k vrtulníku, který je měl odvézt do Ostravy, kde se rozhodovalo o vazbě. Tehdy už jim museli nasadit pouta. Vyžadovaly to předpisy. Ve vrtulníku seděli kousek od sebe. Mluvit spolu nemohli.

V Ostravě Dalík policisty požádal, zda by mohl dostat jídlo. "Mám hrozný hlad. To jídlo v Praze nestálo za nic," řekl Dalík. Policisté mu vyhověli a koupili mu rohlíky a salám. Také Večerek dostal, co si přál: cigarety, jogurt a vodu.

Asi v půl třetí odpoledne ostravský státní zástupce rozhodl, že stíhání je sice oprávněné, ale že uvalení vazby není nutné, a tak byli Dalík i Večerek propuštěni.

"Jednali se mnou jako s vrahem. V cele jsem byl s kriminálníky. Smrdělo to tam, pořád se svítilo a dávali mi jídlo, které se nedalo jíst," řekl Dalík bezprostředně poté, co opustil policejní celu v Ostravě. Večerek se po propuštění sháněl po cigaretě a na otázku, jak mu bylo za mřížemi, řekl: "Nechtějte to zažít."

Vrtulník byl nutný, tvrdí Macháně
Proč policie použila k přepravě Dalíka a Večerka do Ostravy vrtulník? Nebylo to jen "teatrální gesto", jak to hodnotí kritici? Policie tvrdí, že vrtulník použila kvůli nedostatku času.

"Není to nic výjimečného. Vrtulník se používá, když je nějaké nebezpečí z časového prodlení. Uvědomte si, že byl pátek a že lhůta pro rozhodnutí státního zástupce o případném uvalení vazby končila někdy o půlnoci. Stačil jediný vybouraný kamion na dálnici a dostali jsme se do Ostravy večer. A my jsme chtěli dát žalobcům dostatek času na prostudování spisu," řekl Macháně.

Policie zadržela Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Topolánka, a lobbistu Jana Večerka. Jsou vyšetřováni kvůli korupci v kauze poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. (30. září 2004)

Poradce předsedy ODS Marek Dalík po propuštění z policejní cely. (1. října 2004)

"Nechápu celý ten cirkus," řekl po propuštění Marek Dalík. (1. října 2004)

Jan Večerek po propuštění z policejní cely. Spolu s Markem Dalíkem je obviněný z podplácení poslance Kořistky. (1. října 2004)

Jan Večerek si před policejní budovou zapálil cigaretu a rozhlížel se, kde by si mohl dát kávu. (1. října 2004)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz