Město z lunárního prachu a vesmírná „škodovka“. Začal Czech Space Week

  • 2
Organizátoři letošního Czech Space Weeku, který odstartoval v pondělí, lákají mimo jiné na modely obytných modulů a lunárního vozidla architekta Tomáše Rouska i na program Space for Women. Ten ukazuje uplatnění absolventek nejrůznějších oborů v dobývání vesmíru. Předchozí ročník byl kvůli pandemii celý online, nynější je i kvůli zhoršující se epidemické situaci hybridní.

Organizátoři zkraje představili zatím nejviditelnější projekt architektů studia XTEND Tomáše Rouska, Katariny Eriksson a Vittorio Rossettiho. Ten se skládá z množství obytných i užitkových modulů i staveb postavených na Měsíci z lunárního prachu. Rousek se na nich podílel ve spolupráci s vědci a vědkyněmi z NASA a dalších studií a agentur.

Součástí je také vozidlo Luniaq, inspirované modely aut Škoda, avšak plně adaptované pro jízdu ve vesmíru. Po jeho stranách se nachází dva průlezové tunely, díky kterým budou moct jeho řidiči pohodlně projít z obydlí do vozidla.

„Zezadu má rover odklápěcí kryt, který při zvednutí vzhůru odhalí dva skafandry připevněné na vnější stranu vozidla. To astronautům umožňuje prolézt přímo do skafandru jeho zády a zamezit hromadění škodlivého měsíčního prachu v kabině,“ popsal Rousek s tím, že měsíční prach je abrazivní a pro lidské plíce škodlivý, podobně jako azbest.

Jako zdroj energie vozidlu slouží baterie a solární panely na střeše, díky kterým se vozidlo může nabíjet za jízdy. Tamtéž se také nachází antény na komunikaci se základnou i se Zemí. „Dále jsou na střeše umístěny radiátory, které pomáhají ochlazovat vozidlo. Větší kola a modifikovaný podvozek umožňují pohodlnější jízdu v terénu díky Tweel technologii s měkkými pružícími prvky výpletu místo nafukovací duše pneumatik,“ dodává.

Vozidlo Luniaq

Rousek je mimo jiné například autorem vize Nová Praha na Marsu, kterou projektoval jako třiadvacetiletý. V rámci výzkumu vesmírné architektury se také podílel na projektech pro NASA, ESA či EU. V NASA se zabýval misí na Měsíc, na Mars a k asteroidu. Vyvíjel také SinterHab, první koncept 3D tištěného modulu z lunárního prachu pomocí mikrovln. V britsko-švýcarské společnosti ESTEE projektoval simulátor vesmírné základny s uzavřeným okruhem a bioregenerativním systémem na podporu života, kde se vzduch a voda recyklují za pomocí skleníku a rostlin.

Czech Space Week si klade za cíl zpopularizovat pro širokou veřejnost nejnovější technologie i místo Čechů a Češek v dobývání vesmíru. Jak organizátoři zdůrazňují, Česko si opakovaně získává pozornost svými úspěchy v tomto odvětví.

Programů, do kterých je Česká republika zapojena, je mnoho. Například se jedná o misi planetární obrany Hera nebo misi Lisa, v rámci které se Česko bude podílet na vývoji kosmické laboratoře k měření gravitačních vln ve vesmíru. Ryze českým projektem zaštítěným Evropskou kosmickou agenturou (ESA) by se mohl stát projekt Slavia, jenž má přispět k průzkumu nerostného bohatství a sluneční soustavy.

Ženy a vesmír

Podle Václava Kobery, předsedy správní rady Agentury EU pro kosmický program a ředitele Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkum ministerstva dopravy, je zvyšující se počet kosmických projektů v České republice důkazem, že kosmický průmysl je u nás na vzestupu. Firmám se do něj vyplatí dále investovat nejen z důvodů, že kosmické technologie jsou součástí našich každodenních životů, ale i kvůli doslova raketovému růstu tohoto odvětví.

Kobliha s béžovou polevou. Náš vesmír je možná konečný a docela malý

Součástí je také přednáška Space for Women, který reaguje na poptávku po absolventkách nejrůznějších oborů, které se do dobývání vesmíru mohou zapojit. Jak organizátoři podotýkají, uplatnění najdou nejen raketové vědkyně, ale také například právničky nebo psycholožky. O svůj příběh své zkušenosti se v panelové diskuzi podělí Kateřina Falk, Nathalie Claudel, Franciska Matos a Anita Sengupta.

Czech Space Week se koná v Praze a Brně nebo virtuálně od 5. do 14. listopadu 2021. Všechny akce jsou přístupné bezplatně. Mezi přednáškami je například téma, co dala astronomie lidstvu – o technologiích které denně používáme, kosmická psychologie, přednáška o černých dírách či návod, jak si sestavit vlastní raketu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video