ilustrační snímek | foto: PSPČR

Vstoupit do strany? Ani náhodou. Zájem o lidi mají jen u voleb, soudí Češi

  • 20
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zkoumalo postoje obyvatel České republiky k politickým stranám. Ukázalo se, že přestože lidé věří, že strany jsou nutnou součástí demokracie, vstupovat do nich se jim příliš nechce. Postoj ke stranám je však podle výzkumu jeden z nejpozitivnějších od roku 2005.

Vysoké procento dotázaných si myslí, že politické strany rozdělují společnost. Celkem 70 procent lidí odpovědělo, že s takovým výrokem rozhodně nebo spíše souhlasí. Stejné procento respondentů se také domnívá, že strany zajímá, co si voliči myslí pouze v době, kdy potřebují získat jejich hlasy.

Vysoké procento respondentů (celkem 69 procent) také souhlasí s výrokem, že stranám jde mnohem více o zájmy svých členů než o zájmy běžných lidí. Zároveň si však téměř tři čtvrtiny dotázaných myslí, že strany umožňují hájit zájmy různých sociálních tříd nebo skupin obyvatel.

graf

Průzkum také ukázal, že 62 procent respondentů považuje politické strany za zkorumpované. O něco více lidí (64 procent) však souhlasí s tím, že poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti nebo by bez nich nemohla fungovat demokracie (61 procent).

Více než polovina lidí (62 procent) si myslí že přestože na naší politické scéně působí různé strany, které se navzájem kritizují, ve výsledku jsou všechny stejné. 

Do politických stran se lidé příliš nehrnou

Spíše skeptičtí byli respondenti výzkumu k otázce, zda lze vstupem do strany něco změnit. O tom je přesvědčeno 44 procent lidí, 46 procent se domnívá, že vstupem do strany nic ovlivnit nelze.

Zhruba dvě pětiny dotázaných (39 procent) si myslí, že žádná z existujících stran nehájí jejich zájmy. S tím ovšem nesouhlasí 54 procent lidí. 

Přímo o vstupu politické strany v posledních 10 letech uvažovalo pouze osm procent respondentů výzkumu. Oproti minulému roku je to nárůst o tři procentní body. 

Mimo Sněmovnu posílá lidovce, TOP 09 i hnutí STAN volební model CVVM

Výzkumníci z CVVM upozornili, že oproti minulému roku vzrostl o sedm procent počet lidí, kteří nesouhlasí s tím, že vstupem do politiky lze něco změnit. O něco méně lidí si tak myslí, že strany jsou zkorumpované. „Obecně lze postoje obyvatel České republiky k politickým stranám dva roky za sebou považovat za nejkladnější od roku 2005,“ dodává CVVM.

Ukázalo se, že pozitivněji o politických stranách smýšlejí lidé s vysokoškolským vzděláním. „Více souhlasí s tím, že politické strany poskytují lidem možnost zúčastnit se politické činnosti a že bez politických stran by nemohla být demokracie,“ uvádí výzkumníci z CVVM.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k dalšímu projednávání návrhu KSČM na zdanění církevních restitucí. (13. prosince 2018)

Lidé s vyšším vzděláním také více věří v to, že vstupem do politiky lze něco změnit. Naopak lidé bez maturity nebo s výučním listem jsou k působení politických stran spíše skeptičtí. Nedomnívají se, že reprezentují názory lidí, jako jsou oni sami. Všechny strany jsou podle nich stejné, i když se navzájem kritizují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video