ČSSR ve velkém kradla technologie ze Západu, od pneumatik po jogurty

  14:34
Za slušné pneumatiky, odolnou pšenici nebo levné televize vděčilo socialistické Československo špionáži. MF DNES při bádání v archivech komunistické Státní bezpečnosti zmapovala, že režim značnou část vědeckých úspěchů založil na krádežích patentů a technologií na Západě.
Pšenice, která se v Československu pěstovala, měla tendenci slehávat. Tak komunisté ukradli na Západě odolnější odrůdu.

Pšenice, která se v Československu pěstovala, měla tendenci slehávat. Tak komunisté ukradli na Západě odolnější odrůdu. | foto: Radek Miča, MAFRA

Československo řešilo vážný problém. Když bylo špatné počasí, nedala se sklízet pšenice. Kvůli dešti a větru často polehávala. Psala se šedesátá léta a komunistický režim si s problémem hravě poradil: Výzkumný ústav obilnářský požádal o pomoc vědecko-technickou rozvědku.

Špioni pak ukradli na Západě odolnější odrůdu, která se zde začala pěstovat. A pšenice už tolik nepolehávala a zvýšily se výnosy. Takhle řešil bývalý režim své zaostávání v průmyslu a ve vědě velmi často.

Vychází to najevo při studiu archivů bývalé Státní bezpečnosti. Až teprve poslední tři roky je totiž možné nahlížet i do složek rozvědky, která působila v zahraničí. Spisy jejího zvláštního oddělení, vědecko-technické rozvědky, přitom dosud ještě nikdo pořádně neprozkoumal.

"Z toho mála, co jsme zatím nastudovali, se ale dá říct, že bývalý režim tu nejdříve úplně zahubil národní hospodářství a pak se ho snažili saturovat tím, že kradli jako straky," řekl Pavel Žáček, poradce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.

Tento ústav archivy totalitních složek podle zákona postupně zpřístupňuje.
Podle vědeckého pracovníka ústavu Petera Rendeka ukradla bývalá vědecko-technická rozvědka na Západě stovky materiálů.

"Je toho spousta. Než to všechno zanalyzujeme, budeme mít šediny," řekl a dodal: "Narazil jsem třeba na případ, kdy se jeden spolupracovník vědecko-technické rozvědky dostal ke vzorci výroby speciálního pancíře na německý bojový tank Leopard 2. Ukradli ho a řešili, jak by se to dalo využít při vývoji protitankových min."

Kradly se patenty i embargované materiály

Rozvědka ukradla na Západě třeba i novou technologii na výrobu pneumatik nebo na výrobu televizních obrazovek či kinofilmu. Na aktivity vědecko-technické rozvědky se MF DNES zaměřila, když mapovala život českého vědce Jiřího Bártka, jenž se objevil v seznamech agentů StB.

Ve spisu tohoto vědce, který by za své objevy mohl dostat i Nobelovu cenu, MF DNES zjistila, že spolupracoval s rozvědkou šest let a že přes ni propašoval do země množství nedostupných živých kultur a laboratorních přístrojů.

Jak ještě dohánělo Československo technologický náskok Západu? Kradly se technické patenty, embargované materiály z průmyslu a výpočetní techniky.
Bývalý náčelník vědecko-technické rozvědky Věroslav Sobek ve své knize, která letos vyšla, tvrdí, že se jim podařilo získat třeba technologii na výrobu kvalitnější titanové běloby, která se používala na karoserie aut a jež lépe odolávala korozi.

Stejně tak československá rozvědka ukradla technologii na výrobu kvalitnějších pneumatik, které pak za socialismu vyráběla firma Barum. To není zdaleka všechno. Z archivních materiálů vyplývá, že Češi se zaměřili i na Spojené státy, odkud odvezli třeba projekt na výrobu čpavku z benzinu.

Zájem rozvědky byl skutečně všestranný. V Japonsku se rozvědce podařilo získat technologii na zpracování živé kultury pro jogurty (tzv. bifidosložku). Československo okopírovalo i výrobu paraxylenu, který je potřebný při výrobě termoplastů či PET lahví.

Ukradené patenty využívaly hlavně "zázračné" Slušovice

Jak se s odstupem času dívat na činnost vědecko-technické rozvědky, o tom se dnes vedou spory. Zastánci "průmyslových krádeží" argumentují tím, že prospívaly národnímu hospodářství nebo pomáhaly výzkumu. "Prostředky do nás vložené se bohatě do ekonomiky vrátily a přinesly prospěch všem," uvedl Sobek.

Podle zprávy bývalého náčelníka celé rozvědky Josefa Housky z roku 1968 se "výsledky práce jednoho důstojníka vědecko-technické rozvědky vyrovnaly výsledkům jedenácti špičkových pracovníků Československé akademie věd".

Dnešní historici mají jiný názor a vědeckou špionáž za hranicemi odsuzují jako nemorální důsledek celého zločinného systému. Podle historika Pavla Žáčka komunisté vytvořili kolem republiky oponu, která zabránila svobodné výměně zboží, informací a pohybu osob. "Režim pak neměl dostatek peněz a vědeckých kapacit, tak si vytvořil mechanismus, jak sem dostat věci, které nedokáže vyrobit a vyvinout," řekl Žáček.

Ukradené technologie či okopírované patenty pak využívalo zejména JZD Slušovice, které za komunismu dostalo všelidovou přezdívku "zázrak socialistického hospodářství".

Další ukradené technologie se vyráběly v Aeru Vodochody, Tesle Rožnov nebo v ČKD. Týdeník Ekonom před časem napsal, že Tesla Piešťany vyráběla kopii amerického počítačového čipu Intel 8080A pod nápadně shodným označením TeslaMHB 8080A.

Stát se obává zpětných žalob

Stát musel při zpřístupňování archivních materiálů rozvědky, pro niž doma pracovalo 66 a v zahraničí 24 důstojníků, přihlížet citlivě i k možným soudním dohrám. Firmy ze Západu, kde rozvědka kradla, by se mohly i po letech domáhat náhrady škody za ukradené patenty a okopírované technologie.

Je tedy zřejmé, že řada produktů vědeckých rozvědčíků nebude nikdy zveřejněna. Nynější rozvědka se prý už průmyslové špionáži v takové podobě nevěnuje.

Přehled ukradených patentů

Lak na karoserie aut
Titanová běloba se používala jako základní nátěr na karoserie aut, ale český výrobek nebyl moc kvalitní, a tak velmi rychle plechy na autě rezavěly. Vědecko-technická rozvědka proto ukradla na Západě technologii, která umožnila daleko lepší odolnost proti korozi.

Pšenice, která neslehla
V Československu se v šedesátých letech pěstovala mironovská pšenice, která při trvalejších deštích trpěla tím, že se klasy položily. Výzkumný ústav proto požádal o pomoc rozvědku. Ta v cizině získala pšenici, jejíž stébla byla proti "poléhavosti" odolná.

Kinofilm z Japonska
Špioni ukradli v Japonsku postup pro nanášení fotograficky citlivější vrstvy filmu rychlostí 48 cm za sekundu. Aby se nepřišlo na to, že to byla průmyslová špionáž, vyráběl pak český výrobce FOMA kinofilm rychlostí "pouhých" 24 cm za sekundu.

Televizní obrazovka
Rozvědka zcizila i dokumentaci k výrobě televizních obrazovek. Jejich ruční výrobu pak mohli nahradit strojovou sklářskou výrobou. Ročně taková výroba velkých obrazovek prý přinesla hospodářství úsporu až 20 milionů korun.

Pneumatiky
Vědecko-technická rozvědka se na Západě dostala i k modernější technologii na výrobu pneumatik. Takže firma Barum mohla vyrábět konkurenceschopné výrobky. Západní firmy se pak divily, že při testech kvality je "Barumka" předčila o pět procent.

Reportér Hynek: Stále jsme pračkou peněz mafiánů

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská jaderná zařízení Fordo, Isfahán a Natanz. Pentagon uvedl, že podle počátečních odhadů způsobila...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl americký ministr obrany Pete Hegseth. Operaci pojmenovanou Půlnoční kladivo, v jejímž rámci USA v noci...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a zdokumentovala ceny potravin v menší samoobsluze patřící do sítě Studenac v istrijské Poreči, pak Lidl ve...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí Univerzita...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času tráví v posledním roce a půl s Gretou Thunbergovou (22). Aktivistku pravidelně doprovází na všech...

Nepotěšili jste mě, zuří Trump kvůli porušenému příměří. Volal do Izraele

Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které v úterý vstoupilo v platnost. Před odletem na summit NATO to podle agentury Reuters prohlásil americký prezident Donald Trump. Řekl také, že ani jedna...

24. června 2025  13:13,  aktualizováno  15:06

Jak by to vypadalo, kdyby Rusko napadlo NATO. Agentura představila možný scénář

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko může zaútočit na Severoatlantickou alianci do pěti let, aby otestoval její sílu. Agentura Bloomberg přišla s možným scénářem, jakým by Rusko...

24. června 2025  15:02

Tramvaj zachytila mladíka a uvláčela ho k smrti, kriminalisté obvinili řidičku

Z usmrcení z nedbalosti obvinili plzeňští kriminalisté řidičku tramvaje. Ta v únoru přehlédla mladého muže sedícího v kolejišti, tramvaj jej pak vláčela zhruba kilometr. Mladík na místě podlehl...

24. června 2025  14:45

Spoušť po řádění vandalů na nedokončené cyklostezce. Dělníkům zabetonovali toaletu

Ze země vyrvaná dopravní značka včetně betonového základu, vytržené sloupky, a dokonce také zabetonovaná toaleta včetně pisoáru. Obrovská spoušť zůstala po řádění vandalů na ještě nedokončené...

24. června 2025  14:38

O závazek USA vůči NATO se nemusíme bát, mírní Rutte na summitu obavy Evropy

Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu generální tajemník aliance Mark Rutte. Tato podpora podle něj přichází s očekáváním, že evropské země a...

24. června 2025  8:15,  aktualizováno  14:32

Kapela Citron je opět bez Křížka. Slavné album Radegast vyšlo v reedici na vinylu

Na vinylové reedici vyšlo album Radegast skupiny Citron z roku 1987. Po deskách Tropic Of Cancer a Plni energie jde o její třetí dlouhohrající počin a zároveň první, na němž se představil zpěvák...

24. června 2025  14:30

Bojíme se, že dostane infarkt. Čtyřletému Kubovi zachrání život drahá operace v USA

Rodina malého Kuby z Olomoucka se strachuje o jeho život. Lékaři mu odhalili vzácné a vážné onemocnění cév, tzv. mid-aortic syndrom, na nějž se v Česku neléčí žádné dítě. Zachránit život čtyřletému...

24. června 2025  14:13

Nejvyšší soud opět zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání lihového bosse Březiny

Nejvyšší soud (NS) již podruhé zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků. Poprvé vrchní soud jeho stíhání...

24. června 2025  13:55,  aktualizováno  14:12

Magda Vášáryová měla autonehodu. Hvězdě Postřižin pomohli „noční hrdinové“

Magda Vášáryová (76) měla v noci z pondělí na úterý autonehodu. Někdejší herečka, politička a diplomatka se s nepříjemným zážitkem svěřila na sociálních sítích; situaci jí na místě pomohli vyřešit...

24. června 2025  14:12

Vlaky na koridoru do Prahy nejezdily kvůli poruše vedení v Roudnici nad Labem

Porucha trakčního vedení v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zastavila v úterý ráno provoz vlaků na koridoru mezi Ústím nad Labem a Prahou. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD). V úseku...

24. června 2025  6:55,  aktualizováno  14:03

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tragická nehoda na Pražském okruhu. Při srážce náklaďáku a kamionu zemřeli dva lidé

Na sedmém kilometru Pražského okruhu u Cholupic ve směru z Modletic na Ruzyni došlo dopoledne k tragické nehodě kamionu a nákladního auta, při níž zemřeli dva lidé. Z jednoho vozu se vysypal náklad....

24. června 2025  9:56,  aktualizováno  14:01

Pokus o vraždu těhotné v Klášterci. Obžalovaný tvrdí, že si nic nepamatuje

Muž obžalovaný z pokusu o vraždu těhotné ženy v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku v úterý u soudu odmítl vinu. Řekl, že si nepamatuje, co se stalo. Uvedl, že napadenou ženu nezná a nikomu by vědomě...

24. června 2025  13:42
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.