ČSSD žádá lidi: Vyberte prezidenta

  • 69
Sedm dní budou mít lidé v České republice na to, aby sociální demokracii poradili, koho má vyslat do boje o prezidentské křeslo. Už příští týden začnou sociální demokraté ve všech větších městech a obcích rozdávat anketní lístky k lidovému hlasování, které skončí 28. října.

O prezidentský úřad se tak ucházejí: bývalí ministři Jaroslav Bureš a Otakar Motejl, sociolog Martin Potůček a expremiér Miloš Zeman. Pětasedmdesátiletý profesor teologické fakulty Jakub Trojan, jehož jméno se během dne objevilo, na večerním zasedání předsednictva strany do výběru neprošel.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla řekl, že Trojanova přihláška přišla pozdě a navíc není v sociální demokracii příliš znám.

"Navrhla ho naše komise pro církve a náboženství. Nevím, proč se jeho jméno neobjevilo v médiích už dříve," řekla přitom před jednáním vedení strany místopředsedkyně ČSSD Marie Součková.

Jakub Trojan však ve stejnou dobu o svém zařazení do ankety ještě nevěděl. "Mám pouze informace o tom, že to má večer projednávat předsednictvo," uvedl.

Pořadí kandidátů na hlasovacích lístcích nemá podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha nic společného se stranickými preferencemi. "Původní návrh sice byl, že pořadí kandidátů určí předsednictvo v tajném hlasování, ale nakonec jsme se domluvili na řazení podle abecedy."

Zneužití hlasování, ve kterém nikdo nebude prověřovat totožnost účastníků ani to, kolik hlasů kdo odevzdal, se Škromach neobává. "Když hlas odevzdá sto tisíc lidí, tak se nějaké občasné dvojí hlasování ztratí. A nikdo z našich kandidátů rozhodně nebude své příznivce svážet k hlasovacím urnám například autobusy."

Do voleb může jít vítěz
Zda vítěze ankety strana vyšle do prvního kola prezidentských voleb však rozhodne až Ústřední výkonný výbor ČSSD 7. prosince. "Výbor musí výsledky projednat," vysvětlil večer po zasedání vedení strany její šéf Vladimír Špidla.

"Neumím si představit situaci, kdy bychom výsledek ankety nerespektovali. To by bylo pohrdání hlasy lidu," uvedl přitom během dne šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban.

Jedna taková varianta přesto existuje: Miloš Zeman už několikrát prohlásil, že chce být jen krizovým kandidátem, který do prvního kola nenastoupí. Koho by ČSSD vyslala do voleb v případě, že by anketu vyhrál právě Zeman, nechtěl nikdo z vedení strany komentovat.

"Já nevím. Já tomu postoji v této chvíli ještě pořádně nerozumím," uvedl například Stanislav Gross.

Skupina deseti poslanců z US-DEU, KDU-ČSL a ČSSD předložila Poslanecké sněmovně novelu Ústavy, která by umožnila přímou volbu prezidenta. Kromě unionistické poslankyně Hany Marvanové jsou mezi autory předlohy hlavně zástupci US-DEU a KDU-ČSL, ale také dva sociální demokraté.

Teď volit přímo nechceme
Přestože před parlamentními volbami ČSSD slibovala, že je pro přímou volbu prezidenta, nyní, kdy o totéž usiluje na poslední chvíli kvůli Václavu Klausovi ODS, je ve svém postoji zdrženlivější.

Volit už v lednu Havlova nástupce přímo je prý příliš rychlé. Kromě vlastního mechanismu volby je podle Grosse nezbytně nutné ubrat prezidentovi novými zákony také jeho kompetence.

"Přímá volba umožňuje, aby byl prezidentem teoreticky zvolen kdokoli a já nechci, aby kdokoli mohl například udělovat milosti a zastavit trestní řízení," řekl Gross.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video