ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Kvůli nápadu zmrazit důchody

  15:06aktualizováno  15:29
Sociální demokraté ve Sněmovně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Důvodem jsou zvažované vládní škrty včetně zmrazení penzí, které navrhl ministr financí Miroslav Kalousek. Bude to již potřetí v tomto volebním období, kdy se ČSSD takto pokusí vládu svrhnout. Každý poslanec, který vládu podpoří, podle ní převezme odpovědnost za škrty.

ČSSD v čele s Bohuslavem Sobotkou se pokusí potřetí v tomto volebním období vyjádřit vládě ve Sněmovně nedůvěru. Vadí jí chystané vládní škrty, včetně zvažovaného zmrazení důchodů. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Tato vláda neumí dělat nic jiného, než dělat plošné škrty a zvyšovat daň z přidané hodnoty," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vláda podle něj lhala důchodcům, když jim slibovala, že bude kompenzovat zvýšení DPH.

"Je to obrovská lež, které se premiér Nečas a ministr Kalousek dopustili a my se na to nemůžeme jen tak dívat," řekl iDNES.cz Sobotka.

Jeho strana začne sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze, kde by se o vládě hlasovalo. Sobotka vybídl Věci veřejné, aby se zachovaly v souladu se sliby voličům, kde neměly nic o zvyšování DPH a aby vládu povalily. "My jim k tomu dáme příležitost," řekl. Kdyby vláda padla, chtěla by sociální demokracie předčasné volby už letos na podzim.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Nedůvěru vládě se sociální demokraté neúspěšně pokoušeli vyslovit už v prosinci 2010, když tehdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek poukázal na to, že se ho Martin Knetig, poradce tehdejšího ministra životního Pavla Drobila, snažit přesvědčit k manipulaci výběrových řízení kvůli financování Drobilovy politické kariéry.

Podruhé se neúspěšně pokusili sociální demokraté vládu svrhnout loni v dubnu, po krizi ve vládní koalici, po níž vládu opustili Vít Bárta a Radek John z VV.

K třetímu pokusu svrhnout takto vládu se rozhodla ČSSD poté, když premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek potvrdili, že základ úspor pro roky 2013 a 2014 chce koalice hledat ve vyplácení důchodů, přičemž Kalousek navrhl jejich zmrazení, a v dalším navýšení příjmů z vyšší daně z přidané hodnoty. (podrobnosti zde)

Alternativa ČSSD k vládním škrtům

- odklad penzijní reformy (možnosti snížit si o 3 procenta odvody na sociální pojištění a převést tuto částku do penzijních fondů)
- odložení daňové reformy
- konec daňového zvýhodněni živnostníků oproti zaměstnancům
- obnovení daňové progrese, vyšší zdanění bohatých
- zrušení současných stropů sociálního pojištění a stropů na odvody zdravotního pojištění
- zvýšení firemních daní
- zrušení finanční kompenzace při církevních restitucích

"Vláda se stává doslova noční můrou naší země a po všech jejích korupčních a dalších skandálech si neumím představit závažnější důvody pro vyvolání hlasování o nedůvěře," avizoval už v pondělí jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek, že k tomuto kroku strana přistoupí. Škrtací plány vlády označil za hromadnou vraždu životní úrovně občanů a Nečasův kabinet za "noční můru ze Strakovky". (více zde)

VV vnímají krok ČSSD jako populistický výstřel

Ani při třetím pokusu nejsou ale šance sociální demokracie svrhnout vládu vysoké. Spolu s další opoziční stranou, komunisty, nemá 101 hlasů, které potřebuje, aby vládě vyslovila nedůvěru.

Přidat k opozici by se museli někteří vládní poslanci, což se nejeví jako pravděpodobné. I když mají Věci veřejné k plánu škrtů, jak je navrhl ministr Kalousek, výhrady a přicházejí s vlastními nápady, kde se má šetřit (najdete je zde), šéf jejich poslanců Vít Bárta je přesvědčen, že koalice se na podobě úspor dohodne.

"Nerozumím tomu, proč sociální demokracie přichází s takovým krokem ve chvíli, kdy ještě ani nevznikla koaliční dohoda o tom, jak má balík úspor vypadat. Je to z její strany spíš takový populistický výstřel," tvrdí Bárta.

Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června

"Je samozřejmě právem opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Nicméně v této situaci, kdy doposud neznáme, jaká opatření bude muset vláda přijmout k tomu, aby nastala větší rozpočtová stabilita, je to spíše výkřikem do tmy," reagoval na návrh sociálních demokratů šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Podle místopředsedy ČSSD a Sněmovny Lubomíra Zaorálka ale má smysl hlasovat o nedůvěře vládě nejen tehdy, když má opozice předem zajištěný dostatečný počet hlasů pro její svržení. "Má smysl to udělat i tehdy, když jednání vlády překročí určitou mez. A to se v tomto případě stalo," řekl iDNES.cz Zaorálek.

Před letošními podzimními a senátními volbami je hlasování o nedůvěře vládě pro sociální demokraty příležitostí, aby se před svými voliči jasně distancovali od chystaných vládních škrtů. Rozprava ve Sněmovně před hlasováním o vládě tak už fakticky bude součástí předvolební kampaně oranžových.

Sociální demokraté už také řekli, jakou vidí oni sami alternativu k vládním škrtům - místo zmrazení penzí, které zvažuje vláda, by odložili penzijní i daňovou reformu, více zdanili živnostníky, lidi s nejvyššími příjmy a firmy. Vláda by také podle ČSSD měla odložit finanční odškodnění církvím.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Nemravnost není trestná. Soud nepravomocně osvobodil Nečasovou i Rittiga

Městský soud v Praze zprostil někdejší šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, lobbistu Iva Rittiga i...

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz