Čínští katolíci na vánoční bohoslužbě. (ilustrační snímek)

Čínští katolíci na vánoční bohoslužbě. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čínská křesťanka žalovala ministerstvo, které jí nechtělo dát azyl, a uspěla

  • 83
Do Česka přijelo v roce 2016 zhruba osmdesát čínských občanů, kteří tvrdili, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Azyl však dostalo pouze osm z nich, neúspěšní žadatelé poté podali na ministerstvo vnitra žalobu. Jedna z Číňanek nyní uspěla u pardubického soudu, který zrušil zamítnutí její žádosti o azyl.

Podle soudu ministerstvo řádně nevyhodnotilo její individuální příběh, a bude proto muset o žádosti rozhodovat znovu. 

O verdiktu pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu informoval server iRozhlas.cz a deník Právo. Podle rozhlasu jde o druhou úspěšnou žalobu proti rozhodnutí ministerstva; loni na podzim dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Čínští křesťané se v Česku rychle integrovali, to jim uškodilo, tvrdí právnička

Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.

Křesťané v Číně

Křesťanů začalo v Číně prudce přibývat zejména od roku 1976, kdy zemřel Mao Ce-tung, a definitivně tak odezněla kulturní revoluce, během níž docházelo k násilnému potlačování věřících a zavírání kostelů.

Čína se může brzy stát „nejkřesťanštější“ zemí na světě. Pokud se naplní prognózy, v roce 2030 bude v Číně 247 milionů protestantů a katolíků, více než v Mexiku, Brazílii či Spojených státech, kde dnes žije nejvíce křesťanů.

Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle rozhlasu soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.

Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.

Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video