lékař, doktor

lékař, doktor | foto: Profimedia.cz

Chystá se obří tunel českého zdravotnictví, nese se internetem

  • 1463
Na české zdravotnictví si činí zálusk americká nadnárodní organizace, tvrdí texty, které už několik dní kolují po internetu. Varují před tunelováním zdravotnictví. Je to pamflet, který má poškodit chystanou reformu, tvrdí ministerstvo.

Po internetu kolují anonymní texty. Poukazují na propojení lidí kolem Tomáše Julínka se soukromými zdravotnickými firmami.

"Nejhorší jsou ty zprávy, které kombinují nějaký fakt se lží nebo polopravdou," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Kdo chce hledat spiklenecké teorie, najde je vždycky," dodal. Podle něj je naopak třeba se ptát, kdo za texty stojí.

Jeden z materiálů pochází ze stránek Svazu pacientů, jehož předseda Luboš Olejár dlouhodobě kritizuje reformu ministerstva zdravotnictví. 

Text upozorňuje na aktivity soukromé zdravotní pojišťovny Agel Insurance, kterou vlastní průmyslový magnát Tomáš Chrenek. Pojišťovna působí na českém trhu se souhlasem ministerstva zdravotnictví od prvního dubna. - podrobnosti najdete zde

Dokument varuje před možným monopolem této společnosti, která vytváří a neustále rozšiřuje síť vlastních nemocnic, poliklinik, lékáren a dalších zdravotnických zařízení.

Pojišťovna je zároveň průkopníkem tzv. řízené péče, která se má stát důležitým sloupem chystané Julínkovy reformy. Ta spočívá v tom, že je klient poslán jen ke konkrétnímu lékaři, který mu předepisuje konkrétní léky, vše po domluvě s pojišťovnou. Systém má tímto omezením uspořit peníze, které pak putují na zkvalitnění péče.

Klientům nabízí výhodně levné pojištění. To však v konečném důsledku mnohé zdravotní úkony negarantuje.

Před možným úskalím varuje i dubnová zpráva OECD. "Poskytovatelé zdravotních služeb mohou mít v některých oblastech místní monopol, v těchto případech pak není pravděpodobné, že by lepší motivace pojišťoven přinesla významné zvýšení efektivity," uvádí zpráva.

Podle mluvčího ministerstva se však není čeho obávat. Řízená péče bude jen jednou částí chystané reformy. "Občan bude mít volbu, je to nabídka pro svobodně myslící a rozhodující se občany, kteří si budou moci vybrat."

Je to profesionálně připravený pamflet, tvrdí ministerstvo
V řadě firem napojených na Agel působí lidé z ministerstva zdravotnictví, tvrdí materiál. Spoluautoři zdravotnické reformy, poradce ministra Tomáš Macháček či ministrův náměstek Pavel Hroboň sedí například ve správní radě Společnosti pro řízenou péči v ČR spolu s lidmi z Agelu, jako je například Iveta Ostruszková či Rostislav Hampel.

I před tím OECD varuje: "Bude nutné předejít střetu zájmů vlastníků akciových společností," říká zpráva v souvislosti se vznikem nových pojišťoven.

"Propojení s Hroboněm a na Agel přes další společnosti nám bylo známo už dříve," řekl iDNES.cz stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. Už v době svého působení v roli ministra nechal odvolat ředitele Hutnické pojišťovny, který právě Macháčkovu sdružení vyplácel po několik let milionové částky za blíže nespecifikované služby.

Macháček je prý jednoznačně ve střetu zájmů, protože systém na ministerstvu tvoří a současně už roky v tomtéž oboru podniká. "Snaží se systém upravit tak, aby na princip řízené péče přistoupily i další pojišťovny a on mohl ve svém podnikání pokračovat," tvrdí Rath.

S tím Cikrt nesouhlasí. "Jestli na tento problém máte tři a půl odborníka, a když ten člověk působí v nějaké soukromé firmě, to jeho hlasu nemůžeme naslouchat?" ptá se.

Podle něj jsou vývody z pamfletu zkreslené. "Dělá to na mne dojem profesionálně připraveného dokumentu. Připraveného někým, kdo usiluje o vyvolání odporu vůči reformě a ministerstvu," tvrdí mluvčí.

Zájem mají Američané, varuje další text
Podle jiného anonymního textu je však Chrenkův Agel a na něj napojené společnosti pouze zprostředkovatelem pro zahraniční firmy. Například pro nadnárodní americký koncern Kaiser Permanente, který prý na českém trhu cítí velkou příležitost.

Americká firma Kaiser Permanente nabízí mezinárodní poradenství v oblasti zdravotnictví. Je největší organizací řízené péče v USA a expanduje i do dalších zemí. V Česku už zahájila spolupráci s třemi subjekty. Shodou okolností s těmi, které vlastní Agel či lidé z ministerstva zdravotnictví.

Kromě společnosti Euromednet a Hutnické zaměstnanecké pojišťovny, které patří Agelu, je to i občanské sdružení Reforma zdravotnictví-forum.cz. To v roce 2004 založili Hroboň, Macháček a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Text zároveň varuje před nekalými praktikami americké společnosti, která v jejich důsledku přichází o svou klientelu. Tu by si ráda doplnila právě v České republice, která se pro ni zdá být ideálním trhem.

Podle Ratha je i tento scénář pravděpodobný. "Řízená péče funguje jen ve Spojených státech a ještě v omezené míře. V Evropě se s ní prakticky nesetkáte," řekl Rath. Je podle něj logické, že některé americké společnosti snaží najít uplatnění v postkomunistických státech, kde situace ve zdravotnictví není ještě tak stabilní.

"Netvrdím, že Kaiser Permanente nikdo nezná, byla tu teď nedávno v Praze konference, mluvil zde jejich šéf," říká Cikrt. O tom, že by firma chtěla expandovat do České republiky, však neví.

Mluvčí také odmítá, že by řízená péče byla neúspěšná. "Jde naopak o moderní a ve světě vyzkoušený systém, jak efektivně nakládat s výdaji na zdravotní péči ku prospěchu pacienta." Prvky řízené péče najdeme ve Velké Británii i v dalších západních zemích, tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video