Chci provokovat, říká sprejer

  12:19aktualizováno  12:19
Praha - Student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Kaláb využil jedné z prvních možností, jak legálně tvořit graffiti. Vybral si totiž zeď, kterou vedení města vyčlenilo pro sprejery. Tato zeď pod Hlávkovým mostem byla místem, kde na počátku devadesátých let začali sprejeři tvořit.

Ti přitom tvrdí, že je nejlepším místem pro graffiti z celé Prahy. Ale vzhledem k její délce je také nejtěžší vytvořit na ní malbu.

Jan Kaláb už se o to snažil před třemi lety, poté se však policie začala o sprejery hodně zajímat. "Nešlo malovat, byly z toho problémy. Teď si to tady ale vychutnávám," říká Kaláb, který však považuje postup magistrátu za trošku alibistický.

"Chápu, že nějaký zákon musel být přijat. Společnost jej vyžadovala. Tím ale nechci říci, že s ním souhlasím. Město nám nabídlo několik ploch především proto, aby zákroky proti nám vypadaly více demokraticky. Prostě politika cukru a biče," myslí si Kaláb.  "Já jsem už před rokem začal obíhat úřady, aby nám nechaly nějaké plochy na graffiti. Slibovaly, ale nic se nedělo," stěžuje si na úředníky.

"Rozhoupaly se až s novým zákonem. Myslím, že sprejery teď policie hlídá pečlivě. Musí asi vykázat nějakou činnost, když už máme nový zákon. Zrovna předevčírem chytili několik mých známých," konstatuje.

Ilegálním graffiti si podle něho musí projít každý sprejer. "Je to otázka věku. Mladí kluci chtějí něco dokázat sobě a svým kamarádům. Já tohle dělám sice také pro sebe, ale snažím se něco předat veřejnosti," tvrdí.

Nakonec se rozhodl, že ztvární na zeď samu Prahu. Vylezl na žižkovskou rozhlednu, udělal několik snímků a podle nich kreslil. Válečkem a akrylovými barvami. "Lidé chodili kolem a říkali, jak se jim to líbí. To už jsem tušil, že až budu pokračovat, líbit se jim to přestane," konstatuje Kaláb.

Po týdnu totiž začal přes město sprejovat nejrůznější nápisy. Tramvajové výluky, zfetované partičky nebo například vášnivé spory. Věci a hesla, s nimiž se lidé v metropoli setkávají.

V blízké době přibudou ještě novinové titulky z článků o sprejerech. "Samozřejmě nyní lidé říkají, že se jim to předtím líbilo víc. Ale to je právě ta symbolika. Popsané a počmárané město. Noviny píšou o sprejerech, ale mohou napsat také mnoho článků na téma každého hesla," vysvětluje a přiznává, že jej povídání s kolemjdoucími těší.

"Chci vzbuzovat reakce, chci provokovat. Jen mě to občas trochu ruší při práci," říká student Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studuje obor socha, ale malování ho táhne trochu více. Nejraději by spojil obojí dohromady. Nedávno také vytvořil první graffiti sochu.

"Chtěl jsem ze školy odejít, protože jsem měl pocit, že mě moc svazuje. Pak mi ale při klauzuře uznali graffiti, které jsem udělal na papíry na zdi výstavní síně. A tak jsem se rozhodl zůstat," vypráví Kaláb. Je rád, že ve škole jsou ke graffiti tolerantní. Zrovna nyní má Jan Kaláb spolu s kolegy výstavu v pražském Mánesu. Až za čtrnáct dní dodělá těšnovskou zeď, musí si vydělat nějaké peníze. Malováním. Na zakázku.

Graffiti v Praze mají podle autora pomalované zdi Wladimira 518 dobrou úroveň. (18. dubna 2001)

Student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Kaláb namaloval na zeď v Těšnově obraz města, přes který nyní stříká různá hesla. Toto místo je jednou z legálních ploch, které vedení města vyhradilo pro graffiti. (13. srpna 2001)

Student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Kaláb namaloval na zeď v Těšnově obraz města, přes který nyní stříká různá hesla. Toto místo je jednou z legálních ploch, které vedení města vyhradilo pro graffiti. (13. srpna 2001)

Student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jan Kaláb namaloval na zeď v Těšnově obraz města, přes který nyní stříká různá hesla. Toto místo je jednou z legálních ploch, které vedení města vyhradilo pro graffiti. (13. srpna 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Najdete na iDNES.cz