Přes Česko se ženou přívaly sněhu, teploty padaly i k -30 stupňům

  8:18aktualizováno  12:18
Noc na sobotu byla zpočátku jasná a mrazivá. Nejchladněji bylo v Jezerní slati u Kvildy, kde teploměry ukázaly minus 31,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale nepadly, k ránu se zatáhlo a mráz polevil. Meteorologové pak vydali výstrahu před silným sněžením pro oblast Čech, přívaly bílé nadílky zamíří během dne i na Moravu.

Výstraha je v platnosti od sobotních 7:40 pro Prahu, většinu Středočeského kraje a dále Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj. Rozšířila stávající výstrahu na novou sněhovou pokrývku, která se týkala Vysočiny a moravských krajů. Tam přívaly sněhu dorazí během sobotního odpoledne, výstraha platí do nedělních šesti hodin ráno.

Konec tuhých mrazů. Na přelomu ledna a února se výrazně oteplí

„Na okluzní frontě, která začala postupovat přes naše území, se vyskytuje
silné sněžení, kdy v Karlovarském, místy v Plzeňském kraji napadlo 2 až 4
cm/h. Předpokládáme, že oblast silného sněžení se bude dále rozšiřovat na
východ do Jihočeského kraje, Ústeckého kraje do okresů Chomutov a Louny, do Středočeského kraje a do Prahy,“ uvedl meteorolog Jaroslav Rosa.

Sníh bude padat i na Benešovsku a Kutnohorsku, v Pardubickém kraji v okolí Chrudimi a Svitav a na celé Vysočině. Pak se fronta přesune na Moravu a do Moravskoslezského kraje.

Teploty v noci na sobotu klesaly pod minus 20 stupňů v mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách. Na šumavských horských pláních se teploty pohybovaly kolem -27 °C. V Jizerských horách v lokalitě Jizerka byla teplota na stanici umístěné v osadě -21 °C, v blízkosti rašelinišť stanice naměřila -24,4 °C.

Ve Středočeském kraji na stanici Nedrahovice - Rudolec bylo naměřeno -21,4 °C. V Praze ve Kbelích ukazovaly teploměry -17,4 °C. V Jihočeském kraji byl průměr minimálních teplot -16,1 °C, v Karlovarském a Plzeňském kraji se průměr pohyboval kolem -15,9 °C. Vyplývá to z údajů na webu Infomet.cz.

Noc z pátku na sobotu komentovala také Eva Plášilová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích: „Nejnižší teploty byly v první polovině noci, tak kolem 22:00.“

Nejstudenější noc této zimy byla zatím v celém Česku v noci na pátek, kdy teploty na Šumavě k ránu klesly pod minus 35 stupňů Celsia. V Rokytské slati u Modravy naměřily teploměry v 06:30 minus 35,3 stupně (více zde).

Sníh ztěžoval dopravu na D5 a na Kladensku a Rakovnicku

Sněžení, které postupovalo přes Česko od západu, zkomplikovalo v sobotu dopoledne dopravu v některých krajích. Silničáři vyslali do terénu desítky sypačů. Řidiči museli být opatrní hlavně na západě a severu Čech a pak v Praze a středních Čechách.

Na menších cestách Středočeského kraje ležela místy ujetá vrstva sněhu. S obezřetností museli jezdit řidiči po plzeňské dálnici D5 a po silnicích první třídy na Kladensku a Rakovnicku, kde vozovku pokryla nová vrstva sněhu. V Praze došlo k několika nehodám, které se obešly bez zranění. Autobusy městské dopravy měly potíže na čtyřech místech, tramvaje zhruba na 20 minut zastavil sníh ve stoupání do Radlic.

Uzavřený přechod

Pro nákladní vozy je od 9:00 uzavřena silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. Autobusy projet mohou.

"Uzavírka bude platná do odvolání a otevření úseku pro kamionovou dopravu bude závislé na aktuálním stavu vozovky v ranních hodinách v neděli," uvedl ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén. Silničáři doporučují řidičům nákladních aut, aby při cestě do Polska využili hraniční přechod Hrádek nad Nisou na Liberecku na silnici 35.

Silnice v Plzeňském kraji byly sjízdné, situaci ovšem komplikovalo sněžení a snížená viditelnost. Na silnice nižších tříd připadla nová vrstva sněhu. Stalo se také několik dopravních nehod, a to i na dálnici D5. Sněží na dálnici D5 na Tachovsku, Plzeňsku a Rokycansku.

Na jihu Čech byly silnice v sobotu ráno suché a vymrzlé. Během noci nebyly hlášeny žádné problémy v dopravě. Na méně důležitých komunikacích, které se nesolí, ležela ujetá vrstva sněhu.

Hůře sjízdné byly komunikace ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje. Na hlavních i vedlejších silnicích byl ujetý a zledovatělý sníh. V okresech Trutnov a Náchod mohla být až šesticentimetrová vrstva. V Pardubickém kraji se na Hlinsku po ránu tvořily sněhové jazyky. Na silnicích byla zároveň zledovatělá a ujetá vrstva.

Hlavní tahy na Vysočině byly holé a jen na silnicích druhé a třetí třídy ležel ujetý sníh posypaný drtí. V lesních úsecích sněhová pokrývka namrzala. Během dne hrozí v kraji ledovka kvůli mrznoucímu dešti.

Sněžení se kolem poledne přesunulo na Moravu

Sněžení se postupně přesunulo na východ republiky. Na jižní Moravě začalo hustě sněžit krátce před polednem. Během dopoledne ležela na Olomoucku na silnicích uježděná vrstva sněhu pokrytá posypem. Místy byl povrch silnic nižších tříd zledovatělý. Týkalo se to Jesenicka, Šumperska a Olomouce. Hlavní tahy byly holé, suché a vymrzlé.

Sjízdné byly silnice v Moravskoslezském kraji. Silničáři upozorňovali na komunikace nižších tříd, kde se vyskytovala vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Místy se tvořily zmrazky. Silnice vyšších tříd byly po chemickém ošetření holé a vymrzlé.

Na silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji ležela místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem, někde byla zledovatělá. Ledovka se během sobotního rána objevila místy i na hlavních tazích. Silnice první třídy byly průjezdné bez problému.

V sobotu večer se podle meteorologů může místy tvořit náledí, v noci na neděli už ale můžou být teploty i nad nulou, kde se mají pohybovat i v neděli přes den.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz