ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká televize spustí vzdělávací pořady pro školáky. Nabídli se učitelé

  • 27
Kvůli šíření nového typu koronaviru jsou uzavřené školy, žáci a studenti se učí doma. Česká televize proto v pondělí začíná vysílat vzdělávací pořady pro žáky prvních stupňů základních škol. Pomůže i s přípravou na přijímačky. ČT vyzvala učitele, aby s projektem pomohli a nabídky učitelů „zahltily“ Národní pedagogický institut.

Česká televize (ČT) tak od pondělí 16. března spouští unikátní projekt nazvaný UčíTelka. Každý den tak čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. 

„V době mimořádných opatření a uzavření škol v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům. Připravili jsme proto živě vysílané výukové bloky vedené vystudovanými pedagogy. Nový projekt UčíTelka je primárně určen pro žáky prvního stupně základních škol. Kromě toho chystáme pro starší žáky také přípravu na přijímačky a plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími videi z pořadů ČT,“ popsal generální ředitel České televize Petr Dvořák

Projekt UčíTelka aneb Když děti učí telka, vzniká s odbornou garancí ministerstva školství. Česká televize ho bude prozatím vysílat jeden měsíc a moderovat ho budou Petra Křížková a Kateřina Bílková.

„Každý všední den od devíti startuje vyučování. Každý učební blok bude trvat třicet minut a bude určen vždy pro jeden ročník prvního stupně s krátkou přestávkou v podobě vzdělávacích pořadů z produkce Déčka. Vysílání bude pravidelné, abychom i rodičům umožnili přizpůsobit podle něj denní program. Výukovou hodinu v kulisách školní třídy, povede vždy jeden učitel, vyučování se zúčastní také tři děti,“ vysvětlil vedoucí projektu Luboš Rosí. 

Na vzdělávací pásmo navážou od 12 do 15 hodin další vzdělávací pořady pro starší děti.

Veřejnoprávní televize chystá pro posílení samostudia i specializovaný web, který nabídne až tři tisíce vzdělávacích videí z jejích pořadů. Projekt, jenž měl být původně spuštěn až o několik měsíců později, nabídne pořady rozdělené podle stupňů vzdělávání, předmětových oblastí i jednotlivých látek. Učitelé na ně budou moci žáky odkazovat při vzdělávání na dálku a rodiče na něm najdou materiály pro domácí přípravu dětí.

V úterý a ve čtvrtek bude příprava na přijímačky

Česká televize myslí také na starší žáky, kteří se doma připravují na přijímací zkoušky. Vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 hodin, po skončení pořadu Sama doma, pomůže na programu ČT1 studentům, na něž čekají přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia. Pořad Škola doma bude trvat 45 minut. V úterý se bude procvičovat čeština a ve čtvrtek matematika. Na postech moderátorek se budou střídat Lenny Trčková, vždy v úterý a Alena Zárybnická, ve čtvrtek.

„Půjde o interaktivní formát, žáci se budou prostřednictvím chatu ptát na to, co je zajímá a čemu nerozumí, zároveň ale budou probírat s učiteli, zajímavou a interaktivní formou, i vybraná témata z daných oblastí. Opakovat si mohou i dospělí, budeme se zaměřovat na obecně problematičtější jevy, jako jsou například slovní úlohy nebo psaní velkých a malých písmen,“ doplnil vedoucí projektu Radomír Šofr. 

Řadu edukativních aplikací mohou děti najít také na webu www.decko.cz, připomněla mluvčí České televize Karolína Blinková.

Nabídky učitelů „zahltily“ Národní pedagogický institut

O návrhu interaktivního vzdělávání pro školáky hovořil s ministrem školství Robertem Plagou za ANO generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Česká televize rozjede do týdne vzdělávací web s obsahem až 3 tisíce videí. Pro přípravu výukových pořadů jsme jen za dnešek sehnali už 10 učitelů. Pokud s nimi ČT pořady připraví, natočí, sestříhá a v rámci veřejné služby odvysílá, tak to bude skvělé,“ uvedl Plaga ve čtvrtek na Twitteru. 

Web Pedagogicke.info v pátek zveřejnil žádost České televize, která hledá 10 učitelů prvního stupně se zaměřením na matematiku, český jazyk, cizí jazyky a prvouku.

„Učitelé, jste boží! Národní pedagogický institut je zahlcen vašimi nabídkami, učitele už má po kupě a moc vám děkuje!“ oznámila na Twitteru novinářka České televize Nora Fridrichová v pátek odpoledne.

Lidé na sociálních sítích záměr České televize chválili. „Skvělý, úžasný nápad,“ napsal na Twitteru Jarmil Vepřek, lektor českého jazyka. „Ale co druhý stupeň, hlavně deváťáci? Co maturanti?“ tázal se. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video