Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Česká televize nám netlumočí předvolební debaty, stěžují si neslyšící

  15:32aktualizováno  15:32
Málokterý z předvolebních pořadů mohou sledovat lidé, kteří neslyší. Jen zlomek z nich je totiž podle Asociace neslyšících opatřený skrytými titulky nebo znakovým jazykem. "Pociťujeme to jako diskriminaci," napsali neslyšící v otevřeném dopise řediteli televize Jiřímu Janečkovi. Televize se brání s tím, že jí v kompletním tlumočení limitují finanční i technologické prostředky.
Předvoleních pořadů se skrytými titulky nebo s tlumočníkem do znakového jazyka je v České televizi před volbami málo, stěžují si neslyšící.

Předvoleních pořadů se skrytými titulky nebo s tlumočníkem do znakového jazyka je v České televizi před volbami málo, stěžují si neslyšící. | foto: Profimedia.cz

V otevřeném dopise si neslyšící stěžují, že v předvolebním období nemohou sledovat nejrůznější rozhovory nebo diskuse, protože jim chybí skryté titulky a tlumočník je nepřekládá do znakového jazyka. Stejné je to i na internetovém vysílání. Neslyšící si navíc stěžují, že se často dochází i k tomu, že původně otitulkované pořady je v reprízách už nemají.

Pro neslyšící nejsou upravené například nedělní Otázky Václava Moravce. Podle vedení televize by totiž vzhledem k tomu, že si účastníci diskuse často skáčou do řeči, bylo otitulkování takových pořadů velmi svízelné a hrozilo by, že by výpovědi diskutujících byly zkreslené. Totéž se týká i dalších podobných pořadů.

"Je pro nás důležité sledovat ty rozhovory v televizním vysílání. V novinách totiž nevidíme četné neverbální aspekty, jako je mimika, gesta a podobně, ze kterých dovedeme vyčíst více než slyšící lidé. Jsme v tom vytrénovaní. Je jasné, že se ten problém se zpřístupněním pořadů týká i ostatních televizí, avšak Česká televize je veřejnoprávní, a z toho titulu by měla být televizí pro všechny občany bez rozdílu," vysvětluje autorka otevřeného dopisu a předsedkyně Komise pro skryté titulky při Asociaci organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel Věra Strnadová.

Podle ní úprava diskuzí pro neslyšící publikum možná je. "Dokladem je Hydepark ze 14. května, ale Jana Bobošíková ze Suverenity si to musela doslova vynutit. Bylo vidět, že přepis diskuze lze udělat, pokud se najmou špičkoví rychlopísaři ," poukazuje na jeden z úspěšně upravených pořadů Strnadová.

"Tlumočník na obrazovce by diváky rušil"

Vedení České televize se hájí s tím, že se neslyšícím ve vysílání snaží maximálně vyjít vstříc. "Otevřený dopis paní Strnadové už řešíme a brzy jí pošleme odpověď. Česká televize ale už teď 2,5 krát překračuje kvótu, kterou jí na počet pořadů upravených pro neslyšící stanovuje zákon. Snažíme se, ale jsme limitováni finančními i technologickými prostředky," říká mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Podle Strnadové se vedení České televize sice snaží své pořady skrytými titulky opatřovat, stále jich ale není dost na to, aby se neslyšící necítili diskriminováni. Tlumočníci do znakového jazyka se podle Strnadové na obrazovce objevují jen velmi málo. "Naráží to na neochotu a netoleranci některých diváků z většinové společnosti, kterým by znakující tlumočníci v obraze vadili," míní Strnadová.

Stížnosti neslyšících se netýkají volebních spotů, i když jim i u nich absence skrytých titulků a tlumočníků vadí. Spoty totiž televize od jednotlivých stran získává na klíč a nemůže už do nich zasahovat ani přidáním skrytých titulků ani tlumočením do znakového jazyka.

"Lídři různých politických stran a hnutí sami ukazují, o jaké voliče mají zájem. Pokud nestojí o hlasy voličů se sluchovým postižením - odhadem je jich cca půl milionu, tak se nedá nic dělat, tito voliči budou mít méně informací a budou patřit k těm nejdéle nerozhodnutým a mnozí z nich nepůjdou volit vůbec," myslí si Strnadová.

Autor:

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Dívce selhalo srdce, maminka onemocněla. Lidé jim přispěli 1,5 milionu

Když pětileté dívce selhalo srdce a její maminka krátce na to onemocněla rakovinou, rozhodli se rodině alespoň finančně...

Premium

Exkluzivní dopis Davida Ratha z vězení, chce tam dělat lékaře

Teplickou věznici si prý vybral, protože „je na severu Čech nedostatek lékařů“. Říkáte si, že ho neopustil jeho typický...

Komunisté žádají vládu, aby odmítla usnesení o významu evropské paměti

KSČM odsoudila zářijové usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Podle strany...

Na bílé Vánoce to letos nevypadá. Za sněhem budou muset Češi na hory

Bílé Vánoce Češi v posledních letech znají spíše z romantických pohádek než z pohledu z okna. Podle dlouhodobého...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Najdete na iDNES.cz