„Intenzivní výcvik u ženijní přípravy a přesné střelby trval zpravidla pět týdnů. Měsíc byl věnován výcviku, poslední týden bylo závěrečné cvičení k ověření získaných dovedností na úrovni sladěnosti rot,“ přiblížil kapitán Pavel Kinc zapojení instruktorů v Polsku.
Výbor pro obranu podpořil výcvik Ukrajinců, ale i stabilizaci státního podniku |
Čeští vojáci předávali své znalosti v různých armádních dovednostech. Například výcvik odstřelovačů byl zaměřen na základní teorii od výpočtu vzdálenosti, balistické křivky, nauky o zbrani až po samotné střelby z dostupných zbraní, které zabezpečovala polská armáda.
Příprava nezahrnovala pouze střelby, ale veškeré související úkoly odstřelovače po obdržení úkolu, jako je naplánování přesunu, skrytý přesun na pozici, pozorování prostředí a na závěr návrat k jednotce.
Instruktoři si pochvalují zájem vojáků z Ukrajiny, pro které mnohdy jde o první seznámení s bojovou technikou. „Bylo to dáno zejména jejich nasazením, motivací, připraveností na výcvik a schopností učit. V naprosté většině Ukrajinci doslova hltali veškeré informace a měli snahu naučit se co možná nejvíce tak, aby byli připraveni,“ shrnul atmosféru českého působení velitel Kinc.
Výměna zkušeností
Společná cvičení, výměna znalostí a dovedností a sdílení zkušeností přímo z válečného konfliktu pomáhají podle něj aktualizovat vlastní operační postupy v případě reálného konfliktu a dále napomáhají k vytvoření udržitelných řešení, prevenci budoucích konfliktů a posílení globální spolupráce ve prospěch míru a bezpečnosti v Evropě.
Ukrajince vycvičíme za měsíc. Zkušenosti z bojů pomáhají, říká český generál |
Činnost mobilních výcvikových týmů bude v Polsku pokračovat i v tomto roce. Vláda ČR navíc schválila navýšení dosavadního počtu instruktorů z 55 na 70. To vyplývá především z potřeby nasazení vyššího počtu tlumočníků, specialistů ve vybraných výcvikových týmech a vojáků zabezpečujících logistickou podporu mobilních týmů při výcviku mimo území ČR.
I nadále pokračuje výcvik i v Česku. „Pro naši armádu je obohacující se podílet na výcviku vojáků z Ukrajiny. Dává nám to taktické, zásadní informace a navyšuje to naše schopnosti,“ řekl k výcviku generál Miroslav Hlaváč, druhý nejvyšší muž v armádě. V tomto roce je na výcvik vyčleněno 252 milionů korun a v několika turnusech se v Česku připraví zhruba 800 vojáků.
Výcviková mise v PolskuNa základě rozhodnutí Rady Evropské unie v říjnu 2022 došlo ke zřízení asistenční mise Evropské unie na podporu Ukrajiny EUMAM UA (European Union Military Assistance Mission). Cílem této asistenční mise je pomoci ukrajinským ozbrojeným silám formou výcviku, aby mohly samostatně a efektivně bránit svou suverenitu a území státu, který Rusko ohrožuje svou agresí. |