První zlínský hejtman Slavík opustil KDU-ČSL. Vadí mu, kam strana míří

  9:16aktualizováno  9:16
Lidovci přišli ve Zlínském kraji o známou osobnost. Stranickou knížku odevzdal první hejtman Zlínského kraje František Slavík. Nelíbí se mu, kam strana směřuje. Do zastupitelstva Starého Města, v němž nyní působí, by chtěl příště kandidovat jako nestraník.

První hejtman František Slavík vedl Zlínský kraj v letech 2000 až 2004. | foto: Jan Karásek, MAFRA

V roce 2000 dovedl lidovce k úspěchu v premiérových krajských volbách a stal se historicky prvním zlínským hejtmanem. Před nedávnem v tichosti odevzdal stranickou knížku na sekretariátu KDU-ČSL.

Jednašedesátiletý František Slavík tak dal najevo, co si o směřování své domovské strany myslí. Na celostátní i krajské úrovni. "KDU ztrácí celostátní pozice a stává se z ní regionální strana. Bohužel," posteskl si Slavík. "Odchod jsem zvažoval delší dobu. Jsem v důchodovém věku, přenechám to mladším," dodal.

Slavík: Kvůli Čunkovi a Svobodovi jsme přišli o voliče

Výhrady má i k působení lidovců v krajské koalici, kde už druhé volební období kryjí záda ODS a ČSSD. Podle něj neměla KDU-ČSL do tohoto spojenectví vstupovat.

Mezi důvody svého odchodu uvedl ale ještě jednu věc: neztotožnil se s volbou Jiřího Čunka (v roce 2006) a Cyrila Svobody (v roce 2009) na post předsedy lidovců. "Vedlo to k tomu, že strana začala ztrácet voliče," myslí si Slavík.

Jeho odchodu ze strany lidovci, které oslovila MF DNES, litují. Shodují se, že Slavík je silná osobnost. Mají k němu ale i výhrady.

Byl příliš vlídný hejtman, míní Čunek

"Franta je kvalitní člověk," reagoval bývalý šéf strany a její kandidát na post hejtmana Jiří Čunek. "Jako hejtman byl ale příliš vlídný a nechával prostor těm, kterým neměl," neodpustil si připomínku.

Kritiku své osoby v době tříletého předsednictví lidovců odmítl. "Někteří členové strany mají raději poddajné lidi, na které se neútočí. Já jsem ale nepoddajný. Nikdy nepřistoupím na pražské způsoby vedení politiky," prohlásil Čunek, který působí také v předsednictvu KDU-ČSL na celostátní úrovni.

Se Slavíkem souhlasí snad jen v kritice pozice lidovců v krajské koalici. Podle Čunka dělají ODS a ČSSD jen "fíkový list".

"Je velká škoda, když nás opouštějí takoví lidé"

"Pokud nás opouštějí takoví lidé, je to velká škoda," poznamenal ke Slavíkově odchodu šéf krajské organizace lidovců ve Zlíně Petr Hradecký. "Všichni víme, že volební výsledky strany jsou velmi rozdílné v Čechách a na Moravě. To by se mělo změnit," podotkl Hradecký.

O Slavíkovi mluví pozitivně a váží si ho jako slušného člověka a silné osobnosti. "Jako hejtman ale doplatil na to, že byl první, takže se ne všechno vyvíjelo podle jeho představ," dodal Hradecký.

Slavík mezi důvody odchodu z KDU-ČSL nezmínil žádné regionální potíže v zastupitelstvu Starého Města, kde už přes dvacet let sedí. A to i přesto, že se čas od času dostane při jednání do sporu se starostou, lidovcem Josefem Bazalou. "To je součást naší práce. Jeho odchod místní lidovce mrzí," tvrdí Bazala.

Lidovci na Slavíkův odchod doplatí, míní politolog

Slavík nadále zůstává členem klubu zastupitelů KDU-ČSL. "A dovedu si představit, že bych v příštích komunálních volbách za lidovce kandidoval jako nestraník," naznačil. Bazala na to reagoval tak, že by nepředbíhal.

Podle politologa Karla Kouby, který pochází ze Zlína a učí na univerzitě v Hradci Králové, je Slavíkova kritika vedení lidovců oprávněná. Alespoň zčásti. "Jejich politika je na celostátní úrovni neviditelná," shrnul Kouba. Myslí si, že KDU-ČSL na Slavíkův odchod v regionu doplatí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Vražda i prodej rohu nosorožce. Nový šéf GIBS dokončuje „úklid“ policie

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018)

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v loňském roce vyšetřovala téměř 500 případů, ve kterých figurovali...

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Poslední záchvěv zimy a pak loučení, pokračovat bude nadprůměrně teplé počasí

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nadprůměrné teploty budou pokračovat nejméně do poloviny března, proti předchozím týdnům bude ale více srážek. Vyšší...

Najdete na iDNES.cz