Někdejší kandidátka na místopředsedkyni ČSSD Alena Borůvková na sjezdu ČSSD v...

Někdejší kandidátka na místopředsedkyni ČSSD Alena Borůvková na sjezdu ČSSD v roce 2009. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Manželka velvyslance Borůvky podala na ministra Zaorálka trestní oznámení

  • 678
Manželka velvyslance Alena Borůvková podala trestní oznámení na ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Pokračuje tak jejich vzájemný konflikt, který v pátek vygradoval odvoláním velvyslance Karla Borůvky. Důvodem byla urážlivá komunikace jeho manželky, která dle Zaorálka není slučitelná s pozicí v diplomatickém sboru České republiky - ten podle něj reprezentují i partneři velvyslanců.

„V době, kdy jsem se dozvěděla, jak neférově se k manželovi zachoval pan ministr Zaorálek přes všechny ústní dohody, které jsme uzavřeli, jsem se velmi naštvala,“ zdůvodnila Borůvková pro iDNES.cz, proč podala trestní oznámení, o kterém informovala TV Prima.

Trestní oznámení podala o víkendu. „Zjistila jsem si, jak je možné podat trestní oznámení i přes internet. Zavolala jsem na nejbližší policejní služebnu dle mého místa bydliště a oznámila jim to. Policisté mi dali internetovou adresu na podatelnu a já poslala oznámení. Poté mi řekli, že až přijedu do Česka, tak se sejdeme a záležitost upřesníme, aby nebyl nikdo poškozen,“ uvedla. „Jsem ale ochotná to klidně stáhnout,“ dodala bez ujasnění, za jakých podmínek.

Trestní oznámení se podle jejího vyjádření pro iDNES.cz týká zneužití pravomoci veřejného činitele i porušování osobnostních práv.

Borůvková od začátku tvrdí, že s Černínským palácem měla už z loňského roku dohodu: když odejde z ministerstva zahraničních věcí, kde pracovala, a přestane s komunikací na sociálních sítích, jejího manžela - velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku - neodvolají. Tuto dohodu podle ní resort v uplynulém pracovním týdnu porušil.

„Přijeli sem (do Švýcarska, pozn. red.) s tím, že když dám výpověď a budu se držet pryč od sociálních sítí, tak mému manželovi nezkřiví ani vlásek. Byla to vlastně vynucená výpověď. Já jsem doufala, že se to tím urovná,“ řekla Borůvková (o kauze si více můžete přečíst zde).

„Ta výpověď byla antidatovaná z 20. května 2016 a já ji podepisovala až 26. Poté to vypadalo, že se vše uklidnilo, byl u nás státní tajemník na příjemné návštěvě. Jenže ve čtvrtek státní tajemník zavolal a informoval mého manžela o odvolání s tím, že to snad podepíše i pan prezident,“ uvedla pro iDNES.cz.

Stejně věc už dříve popsal sám velvyslanec poté, co na odvolání upozornil server Lidovky.cz. „Dostal jsem odvolání s tím, že mám skončit ke 30. dubnu. A to bez jakéhokoli zdůvodnění. Jsem přeřazen na ministerstvo. Z osobní komunikace s ministrem, která proběhla několikrát, mi bylo vždy vyčteno, že nejsem schopen zkrotit manželku a její komunikaci na sociálních sítích. A že to je důvod pro mé okamžité odvolání z funkce,“ řekl Borůvka (více si můžete přečíst zde).

Naprosto nepřípustné

Sám ministr v sobotu na Twitteru zdůraznil, že Alena Borůvková není pouze soukromou osobou a její vyjádření proto nelze tolerovat. „Spolu s ním (Borůvkou, pozn. red.) reprezentuje Českou republiku. I ona je v podstatě součástí diplomatického sboru. Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v emailech, sms zprávách či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky apod.,“ uvedl ministr (více si o reakci ministra zahraničí můžete přečíst zde).

Zaorálek: Chování manželky velvyslance Borůvky je naprosto nepřípustné

Politička ČSSD a bývalá kandidátka na místopředsedkyni strany Alena Borůvková v minulosti nevybíravě slovně napadala politiky, úředníky a novináře v elektronické komunikaci, a to i veřejně na Twitteru.

Podle Borůvkové s ní sám ministr Zaorálek o věci nikdy přímo nejednal: „Volal rok a půl manželovi a říkal, ať si mě zkrotí, že mu to vadí. Jestli jsem se doteď nezbláznila, tak se zblázním v nejbližších měsících.“

Práce pro státní tajemníky

Velvyslanec Borůvka se mezitím snaží zvrátit odvolání. „Nový systém státní služby je poměrně komplikovaný. Vše se dělá formou rozhodnutí státního tajemníka. Já se tedy odvolávám proti tomuto rozhodnutí. Odvoláním se musí zabývat státní tajemník na našem ministerstvu Petr Gajdušek a také samozřejmě nejvyšší představitel státní služby Josef Postránecký na ministerstvu vnitra,“ uvedl pro iDNES.cz, jaký postup by dle něj měl následovat. Jak konkrétně chce odvolání rozporovat, ale komentovat nechtěl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video