ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Klimatický bod zvratu? Hroutí se obří ledovec, následky už pociťuje i Česko

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Klimatické změny trvají dlouho. Má to ale jeden háček. Existují takzvané body zvratu, které při jejich překročení spustí kvalitativní posun systému. A predikce nejsou růžové. Praská pro stabilitu západní Antarktidy důležitý ledovec, zpomaluje Golfský proud a kolaps v přímém přenosu pozorujeme i u českých smrkových lesů. Podle nového výzkumu Češi znepokojeni nejsou.

Lidstvo od průmyslové revoluce masivně spaluje fosilní paliva. To přineslo bezesporu velké pokroky v oblasti technologií a růstu životní úrovně. Zároveň ale do atmosféry unikaly a stále významně unikají skleníkové plyny. 

V důsledku toho se planeta otepluje, tají ledovce, rostou hladiny oceánů, přibývá suchých oblastí, zvyšuje se četnost extrémního počasí a podobně. Většina těchto změn se děje postupně, existují však takzvané body zvratu (tipping points). Jde o hranice různých ekosystémů, které když se jednou překročí, nastane náhlá kvalitativní změna, jež může být v dalších tisíciletích nenávratná.

Potíž s body zlomu je v jejich nepředvídatelnosti. To si vyzkoušel každý, kdo lezl po stromech a zlomila se pod ním větev.

Ondráš PřibylaZakladatel a ředitel projektu Fakta o klimatu

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video