Dům v Bratřínově

Dům v Bratřínově - Dům, který Jaroslav Kukačka staví v Bratřínově. (11. srpna 2005) | foto: MF DNES

BIS pátrá, zda ji okradl její agent

  • 16
Ještě nedávno dávali důstojníka BIS Kukačku šéfové za vzor ostatním. Teď s ním nechtějí mít nic společného: je podezřelý, že zneužil peníze. Devětatřicetiletý elitní důstojník tajné služby Kukačka si postavil v obci Bratřínov dům za tři miliony.

Nadřízeným tvrdil, že výstavbu financoval z hypotéky, z úspor a že něco málo získal i prodejem starých známek, které zdědil.

Jenže nyní se objevilo podezření, že minimálně 200 tisíc korun, které použil na dům, si "uloupl" z rozpočtu BIS. Tyto peníze měl přitom investovat do tajných operací. Teď mu za to hrozí trestní stíhání.

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl říct, čeho přesně se důstojník, jenž dostal před měsícem okamžitě výpověď, dopustil, ale potvrdil, že jde o hospodářskou trestnou činnost.

"Je to problém s vynakládáním finančních prostředků služby. Je to případ finanční kriminality," řekl Šubert.

První informace o kauze důstojníka Jaroslava Kukačky byly zveřejněny už před třemi týdny. Tehdy se však vědělo jen to, že jeho případ vyšetřuje Inspekce BIS a že Kukačka je podezřelý z toho, že vybíral od podnikatelů "výpalné", tedy peníze za to, že je ochrání před případnými problémy.

Podle zdrojů z BIS mají však vyšetřovatelé nejvíce důkazů právě pro zneužití peněz kontrarozvědky.

Hypotéka nestačila
Z katastru nemovitostí vyplývá, že Kukačka si koupil v malebné vesničce Bratřínov nejdříve pozemek. Byla to dobrá koupě. Za 2,5 tisíce metrů čtverečných pozemku zaplatil v roce 1997 jednomu starousedlíkovi jen 50 tisíc korun.

V roce 2000, kdy začal stavět, byl Kukačka přesvědčen, že to zvládne jen ze svých úspor. Ale o tři roky později přišly první komplikace, stavba se mu začala prodražovat, a tak si vzal hypotéku ve výši 700 tisíc korun.

O rok později však potřeboval další peníze, a to už podle vyšetřovatelů sáhl na finance BIS, které měl vyplatit agentům a použít na tajné akce.

Odbor vnitřní bezpečnosti BIS na to přišel údajně náhodou, když dostal oznámení na Kukačku od jednoho podnikatele. Ten tajnou službu upozorňoval na to, že po něm chtěl jejich důstojník peníze za zajištění beztrestnosti.

Na Kukačku proto nasadili odposlechy a sledovali ho. A právě při tom zjistili, že Kukačka vykazoval, že jede na setkání s agentem, kterému měl vyplatit peníze, ale že si ve skutečnosti zařizoval soukromé záležitosti a že proplácel peníze za svůj dům.

Začínal v baru
Kukačka nebyl tento týden ve svém domě k zastižení. Když se ho však na problém s financováním domu zeptala před třemi týdny televize Nova, Kukačka v pořadu Na vlastní oči řekl: "Dům jsem financoval z hypotéky a z vlastních prostředků.
Nic jiného v tom nebylo."

V tajné službě vyvolal celý případ pozdvižení. Kukačka patřil k oporám služby a k oblíbencům současného šéfa BIS Jiřího Langa. Kukačka byl operativcem, který získával informace o působení cizích agentů na území České republiky.

Byl zaměřen hlavně na země bývalého Sovětského svazu. Podle zdrojů z BIS měl rozsáhlou agenturní síť na zdejších ambasádách. Mezi jeho nejkvalitnější zdroje patřily zejména ženy.

Na poradách vedení služby často dávali jeho práci ostatním za vzor. Přestože byl řadovým důstojníkem BIS, dostal jako špičkový operativec platovou třídu, jakou měli vedoucí pracovníci. Kukačka si tak mohl oficiálně vydělat měsíčně i 40 tisíc korun čistého.

Do BIS nastoupil už v roce 1990. Předtím si přivydělával i jako hudebník v baru.

Předseda sněmovní komise pro dohled nad BIS Jan Klas řekl, že bude chtít nahlédnout do Kukačkových spisů. "Finanční svazky by nám měly ukázat, kdo za to ještě nese zodpovědnost, kdo podepisoval jeho výdaje," řekl Klas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video