Billboardy lidovce Kalbáče zaplavily Strakonicko, sok z ODS není vidět

  7:31aktualizováno  7:31
Strakonicko zaplavily billboardy, plakáty a inzeráty s lidoveckým senátorem Josefem Kalbáčem. Politik se chlubí miliony, které pro region sehnal. Kandidát ODS Miroslav Beneš vedle něj působí jako chudý příbuzný, navíc si možná nemůže být ani stoprocentně jistý podporou své vlastní strany.

V počtu billboardů a plakátů Kalbáč Beneše poráží. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Kandidát KDU-ČSL do Senátu Josef Kalbáč je všude. Usmívá se z billboardů i v zapadlých vesničkách. Až se tomu diví i místní starostové z jiných stran.

"Co se týče ODS, tak by si člověk myslel, že má strana více peněz, ale region teď zaplavil senátor Kalbáč nejrůznějšími propagačními materiály a billboardy," diví se například starosta Kvildy Václav Vostradovský za Nezávislé.

"Nemyslím si, že senátní volby může rozhodnout počet billboardů, ale je pravda, že pan senátor Kalbáč má po této stránce kampaň pojatou velmi bohatě," potvrdil iDNES.cz i strakonický starosta Pavel Vondrys z ODS.

Kalbáč nechtěl svoji kampaň komentovat. "Nemám na vás čas, nechci vám nic říci," řekl senátor iDNES.cz.

Křištálová lupa Miroslav Beneš vsadil na objíždění obcí, kterých je v obvodu 169. "Má-li je člověk všechny objet, tak je to poměrně náročné. Dnes už mohu říci, že jsem je všechny objel, ne jednou, ale dokonce několikrát. Celou dobu jsem mezi lidmi, což je můj styl volební kampaně," řekl v nedávném rozhovoru. 

Vedle Kalbáče přesto působí jako chudý příbuzný. Dotacemi se pochlubit nemůže a na počet billboardů a tiskovin ho Kalbáč s přehledem poráží. Třebaže o tom nechce mluvit, je z jeho projevu cítit, že ho věc trochu trápí. Sám se diví, kde Kalbáč tolik prostředků na kampaň vzal. "Nechci to ale řešit, jdu tím americkým stylem kampaně a buď to proválcuju, nebo ne," řekl na dotaz iDNES.cz.

Kalbáč se v kampani chlubí, kolik získal peněz
Každý lidovecký kandidát přitom dostal od strany na propagaci maximálně 200 tisíc korun. "Zbytek záleží na tom, kde si kandidáti poshání příspěvky, ať už soukromé nebo od sponzorů," řekl iDNES.cz mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek.

Všude se také objevuje placená inzerce a články o tom, na co vše senátor Kalbáč sehnal peníze, připomněl Vostradovský. I u nich v obci pomohl politik zajistit opravu střechy kostela.

"Já jsem jediný, kdo v parlamentu prosadil stovky milionů pro hasičskou výbavu," pochválil se senátor Kalbáč i reportérovi MF DNES. A chlubí se, kde se dá. V novinách, inzerátech, na svých webových stránkách, kde má seznam projektů, na které do regionu zajistil finance. 

"Skrze Státní zemědělský intervenční fond se mi podařilo pro řadu obcí našeho regionu získat nemalé prostředky na vodovody, komunikace, kanalizaci," připomněl zase nedávno v předvolebním rozhovoru v místním tisku.

Peníze pro Strakonicko? Ministr Gandalovič o ničem neví
Po jižních Čechách navíc už několik týdnů koluje dopis, pod kterým je právě senátor Kalbáč podepsán. Politik ho ale nepsal, text ho má ve volbách poškodit, protože je psán sarkasticky a arogantním tónem. -čtěte Volte mne, píše starostům pravý i falešný senátor Kalbáč

Kdo za dopisem stojí, ale nikdo neví. Beneš tvrdí, že s dopisem nic společného nemá. Podle něj poškozuje nejen Kalbáče, ale i jeho. "Dalo by se říci, že to může být ze strany Krejči (Miroslava Krejči, kandidáta ČSSD, pozn. red.), ale to není jeho styl. Není to ani Tvrdíkův styl," uvažuje Beneš nahlas.

Fiktivní Kalbáč se v dopisu přitom rovněž chlubí získanými penězi. "Ministr zemědělství pan Gandalovič mi pro můj volební obvod dal pro obce a města 50 milionů korun," napsal neznámý autor dopisu. Redakce iDNES.cz zkusila informace z dopisu ověřit.

"V tom dopise byly některé věci, na kterých možná něco bude. Na jihu Čech se povídá leccos," řekl iDNES.cz jeden z významných regionálních politiků ODS, který si ale nepřál být jmenován a nechtěl být ani konkrétnější. 

Ministerstvo však podobný transfer peněz na Strakonicko popřelo. "Nic o tom nevím a dost o tom pochybuju," odpověděl redakci ministr zemědělství Petr Gandalovič a odkázal na svého mluvčího.

"Obce získávají finanční prostředky z Programu rozvoje venkova na základě kvality projektů, které předloží. Ministr zemědělství do tohoto transparentního procesu nezasahuje. Region nebo politická příslušnost politiků s regionem spojených nehraje absolutně žádnou roli," odepsal mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Stopy vedou do Hluboké
Ve fiktivním dopisu se objevuje i jméno podnikatele Pavla Dlouhého z Hluboké nad Vltavou. "I ten mě podporuje a já se mohu pyšnit, že jsem v jeho přízni. V sídle pana Dlouhého jsou vždy ti nejvýznamnější, ministři, duchovní a velcí podnikatelé," píše nepravý senátor. Podle dopisu stál Dlouhý za pádem Beneše coby primátora Českých Budějovic.

Týdeník Euro před časem napsal, že Dlouhý je vlivným členem ODS, lobbistou a českobudějovickým velkopodnikatelem. Zná se prý s ministrem Gandalovičem. Dlouhého prsty v jihočeské krajské organizaci ODS podle týdeníku pomohly vynést Gandaloviče na ministerstvo. Některá pozdější ministrova rozhodnutí mohla být splátkou této vlivné jihočeské lobby, uvedlo Euro.

"Vím, že je to významnější člen jihočeské ODS, to jsem si jistý, že ano," řekl iDNES.cz poslanec Vlastimil Tlustý. Dlouhého vždy prý považoval za vlivného, i když ne tolik viditelného politika.

Známost Dlouhého, Kalbáče a Gandaloviče by tak mohla vysvětlovat, proč je senátor ve shánění dotací pro svůj obvod tak úspěšný. Znamenalo by to ale, že Miroslav Beneš nemá takovou podporu ve své vlastní straně.

Stalo se mu to už jednou, kdy byl nucen odejít z vysoké politiky do ústraní. V nedávných primárkách, které měly určit kandidáta do Senátu, se proti němu postavil také jihočeský hejtman Jan Zahradník, též Dlouhého známý. Dnes tvrdí, že Beneše podporuje, svůj hlas mu ale nedal. "Regionální sněm kandidaturu pana Beneše nepotvrdil, výkonná rada jej ale nominovala a já jako loajální člen to respektuji," přiznal iDNES.cz Zahradník.

Sám Beneš se k osobě Dlouhého příliš vyjadřovat nechce. "Nechci to řešit. Ten pán, na kterého se ptáte, to je člověk, který nesídlí ve volebním obvodu, kde já kandiduji," řekl Beneš iDNES.cz lakonicky.

Josef Kalbáč se odmítl iDNES.cz vyjádřit i k tomu, zda se s Dlouhým zná, případně, zda má jeho podporu. Na otázky nereagoval ani po urgencích.

Jsem naprosto bezvýznamný, brání se Dlouhý
Sám Dlouhý redakci řekl, že s Benešem žádné spory nemá. "Já si myslím, že my s panem inženýrem Benešem máme vztahy velmi dobré. Já si myslím, že je to hodně šikovný člověk," uvedl.

Za Benešem stojí i hlavní vedení ODS. "Jste blázen? Miroslav Beneš má mou bezvýhradnou podporu. Tečka," odpověděl iDNES.cz premiér Mirek Topolánek.

Druhý muž ODS, pražský primátor Pavel Bém, mu dává za pravdu. "To je naprosto vyloučené. Miroslav Beneš je pro mne jediným kandidátem, kterého v daném volebním obvodě podporujeme," řekl Bém.

Zdroj iDNES.cz, který si ale nepřál být jmenován, ovšem tvrdí, že za nitky na jihu Čech tahá právě Dlouhý a Beneše v oblibě nemá. "Ve struktuře ODS Dlouhý nezastává žádnou vyšší pozici, na druhou stranu... má na to své lidi," řekl.

"Já samozřejmě žádné velké postavení v ODS nemám, já jsem jen předseda místního sdružení Hluboká nad Vltavou. Nejsem členem ani oblastní ani regionální rady, já jsem naprosto bezvýznamný," brání se Dlouhý.

. Kdo je kdo?

Kalbáč: senátor málem ministrem

Místopředseda senátorů KDU-ČSL Josef Kalbáč je členem strany už čtyřicet let. Snad nejvíce na sebe upozornil letos v únoru během prezidentské volby, kdy za podivných okolností zmizel a s ním i potřebný hlas pro zvolení Václava Klause prezidentem. Dodal ho až o týden později, kdy vysvětloval, že na něj přišla náhlá nevolnost, kvůli které se musel přemístit z Prahy do strakonické nemocnice. Prý mu kdosi vyhrožoval na hradních toaletách.

Kalbáč se později zviditelnil ještě během debaty o Lisabonské smlouvě, když v Senátu podpořil její poslání k Ústavnímu soudu. Zřejmě proto, aby své kritiky zanechal, mu byla na jaře nabídnuta pozice ministra kultury. Počítalo se totiž s tím, že jeho senátorský kolega Václav Jehlička se bude poroučet kvůli neúspěchu se zákonem o církevních restitucích.

Plán tehdy z neznámých důvodů nevyšel a Kalbáč se ministrem nestal. "Byla tam nějaká řada jednání," přiznal iDNES.cz exnáměstek ministra kultury Antonín Tesařík, který o chystané změně ministra věděl. "Jsem už řadu měsíců mimo, s děním v Praze nejsem v kontaktu, takže vůbec netuším," odpověděl pak na dotaz, proč k instalaci Kalbáče na ministerstvo kultury nakonec nedošlo.
 

Beneš: po prázdninách zpět do politiky
Miroslav Beneš, který nyní působí jako šéf poradců ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, se posledních několik let z politiky vzdálil. Ve stranické hantýrce je to klausovec, tedy občanský demokrat starého ražení. Takový, jaké současné vedení vytěsnilo na okraj dění a velké politiky.

Dříve byl primátorem Českých Budějovic, v ODS to dotáhl až na prvního místopředsedu strany. Ve své době patřil mezi nejvýznamnější Jihočechy v ODS, tvrdí poslanec Vlastimil Tlustý.

Před první prezidentskou volbou byl hlavním vyjednavačem podpory Václavu Klausovi. Že se zvolení nakonec podařilo, dodnes považuje tak trochu i za svou zásluhu. Podpora je to oboustranná. Benešových předvolebních koncertů ve Strakonicích se účastní i manželka prezidenta Livia Klausová.


Dlouhý: jihočeský "kníže Pavel"

Pavel Dlouhý je vlivným občanským demokratem, místostarostou Hluboké nad Vltavou, lobbistou a českobudějovickým velkopodnikatelem. Snaží se působit nenápadně a na veřejnosti není příliš znám. Ani ve stranické hierarchii nemá významnou funkci, ovládá ale lidi, kteří je mají. Působí jako šedá eminence jihočeské ODS.

Profilu muže, kterému se v kraji přezdívá "kníže Pavel" a který sedí v dozorčích radách hned dvanácti významných subjektů, se už v minulosti věnoval například týdeník Euro.

Dlouhý je členem dozorčí rady Českých lesů, šéfuje Regionální agrární komoře Jihočeského kraje. Působil i v dozorčích radách spřízněných firem Lesy Hluboká a Lesy Hluboká nad Vltavou či Regionální rozvojové agentury. Na jihu Čech vlastní rozsáhlé majetky.

Že by podporoval Kalbáče místo Beneše, odmítá. "V podstatě jsem místostarosta Hluboké nad Vltavou. Že by moje podpora sahala až někam na Strakonicko? To musím říci, že tomu tak není," řekl iDNES.cz.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Najdete na iDNES.cz